Прилагане на ЗДДС

ОТНОСНО: Прилагане на ЗДДС

В Дирекция ОДОП ….. постъпи Ваше писмено запитване с вх. № 96-00-287 от 16.11.2017 г.
Представена фактическа обстановка:
Дейността на дружеството е „дроп-шипинг“. При този вид дейност стоката се рекламира и продава по електронен път чрез „e-Bay“, а приходите се получават чрез системата „PAY-PAL“. Самите стоки се изпращат директно от доставчика до клиента чрез куриерска фирма. Дружеството не разполага със склад и реално не става собственик на стоката.
Поставени са следните въпроси:
1. Следва ли дейността да се счита като услуга, за която фирмата получава комисионна, т.е. като приход да се отчита само разликата между продажната и покупната цена или трябва да се признава за приход цялата продажна стойност на реализираните продажби?
2. В кой момент възниква задължение за дружеството за признаване на приход: при получаване на парите от продадените стоки в системата на „PAY-PAL“ или след изтичане на задължителния срок и постъпване на паричните средства по разплащателната сметка на фирмата, тъй като момента на фактическото предаване на стоката не е известен?
3. Коя сума формира облагаемият доход за задължителна регистрация по ДДС:-комисионната от сделките, или
-цялата сума от реализираните продажби?
В отговор на поставените от Вас въпроси, изразявам следното становище:
По първи и втори въпрос запитването Ви е изпратено за изразяване на становище от Дирекция „Данъчна политика“ към Министерство на финансите, тъй като Националната агенция за приходи /НАП/ не притежава компетентност да изразява мнение по въпроси, които са относими към прилагането на счетоводното законодателство и приложимите счетоводни стандарти.
По Трети въпрос:

По смисъла на чл.96, ал.1 от ЗДДС, всяко данъчно задължено лице с облагаем оборот 50 хил. лева или повече за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец е длъжно в 14-дневен срок от изтичането на данъчния период, през който е достигнало този оборот, да подаде заявление за регистрация по този закон.
Облагаемият оборот представлява сумата от данъчните основи на извършените от лицето облагаеми доставки, включително облагаемите с нулева ставка на данъка; доставките на финансови услуги по чл.46 от закона, както и доставките на застрахователни услуги по чл.47 от същия нормативен акт.
Доставките, които не следва да се включват при формирането на облагаемия оборот за целите на чл.96, ал.1 във връзка с ал.2 на същата правна норма, са изброените в ал.3 на същата правна норма.
По повод на изложената от Вас фактическа обстановка, Ви обръщаме внимание на следното:
Дроп шипингът (dropshiping) е търговски модел, при който продавачът на стоката не я закупува предварително, а рекламира и предлага същата на определена онлайн платформа. При реализирана продажба, продавачът (dropshiper) получава плащането от клиента, и с тези пари закупува съответната стока от своя доставчик, който пък от своя страна я изпраща и доставя директно на неговия клиент. Действително, данъчното събитие за доставката между продавача и неговия доставчик настъпва по-късно във времето в сравнение с датата на получаването на плащането от клиента. Независимо от това, считам, че същият получава един вид авансово плащане от своя клиент с което закупува стоката от своя доставчик, и поради това, на един по-късен етап става собственик на стоките, предмет на такъв вид търговия.
Поради гореизложеното, в конкретния случай на запитването, считам, че представляваното от Вас дружество не се явява посредник при покупката и/или продажбата на стоките. Ето защо, за целите на задължителната регистрация по чл.96, ал.1 от ЗДДС, облагаемият оборот по смисъла на ал.2 на същата правна норма, следва да се формира от целия размер на плащанията, получени от клиентите на дружеството, а не от разликата между получената цена за стоката от клиента, и платената такава от продавача на неговия доставчик за същата стока.

Оценете статията

Вашият коментар