прилагане на ЗДДС – чл. 2, т. 2 / в сила от 01. 01. 2007г./ и чл. 48, ал. 1 от ППЗДДС

Изх. № 04-04-25
Дата: 29.04.2008 год.
ОТНОСНО: прилагане на ЗДДС – чл. 2, т. 2/ в сила от 01. 01. 2007г./ и чл. 48, ал. 1 от ППЗДДС
Във връзка с Ваше писмено запитване, постъпило в Националната агенция за приходите и заведено с вх. № 04-0425 от 16. 04. 2007 г., и на основание чл. 10. ал. 1. т. 10 от ЗНАП, Ви уведомявам следното:
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
Във връзка с изграждането на комуникационна система, която е предназначена за изпълнение на законово регламентираните функции на ведомството, извършвате придобиване на стоки от трети страни и държави членки на ЕС.
Въпросът, който поставяте в запитването е: Следва ли да начисляваме данък върху добавената стойност при придобиването на стоките от трети страни и държави членки на ЕС?
Доколкото представената в запитването фактическа обстановка е формулирана общо и не дава възможност да се изготви конкретен отговор, предоставям на вниманието Ви следното принципно становище:
По отношение на стоки, които са придобити от доставчици, регистрирани за целите на ДДС в държави членки на ЕС. следва да се има предвид:
По смисъла на чл. 2, т. 2 от Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/ с данък върху добавената стойност се облага всяко възмездно вътреобщностно придобиване с място на изпълнение на територията на страната, извършено от регистрирано по този закон лице или от лице. за което е възникнало задължение за регистрация. Мястото на изпълнение на вътреобщностното придобиване е на територията на страната, когато стоките пристигат и превозът им завършва на територията на страната /чл. 62, ал. 1 от ЗДДС/. Съгласно чл. 63, ал. 1. от ЗДДС данъчното събитие при вътреобщностно придобиване възниква на датата, на която би възникнало данъчното събитие при доставка на територията па страната. Изискуемостта на данъка настъпва:
-на 15-ия ден на месеца, следващ месеца, през който е възникнало данъчното
събитие или
-на датата на издаване на фактурата, когато гази фактура е издадена преди 15-ия
ден на месеца, следващ месеца, през който е настъпило данъчното събитие. Това
правило не се прилага, когато фактурата е издадена във връзка с направено плащане
преди датата на възникване на данъчното събитие.
Данъкът при вътреобщностни придобивания е изискуем от лицето, което извършва придобиването по силата на чл. 84 от ЗДДС. Съгласно чл. 117, ал. 1 начисляването на данъка се извършва с протокол, който лицето е задължено да издаде в срок до 15 дни /съгласно редакцията на чл. 117, ал. 3. в сила от 19. 12. 2007 г./ от датата на която данъкът е станал изискуем. Издаденият протокол се включва в дневника за продажбите за данъчният период, за който е издаден /чл. 124, ал. 2 от ЗДДС/.
По отношение на стоки, които са придобити от доставчици, установени в трети страни/трети територии, следва да се има предвид:
Данък върху добавената стойност при внос на стоки се начислява независимо дали вносителят е регистрирано или нерегистрирано по закона лице /чл. 48, ал. 1 от ППЗДДС/. Начисляването на данъка при внос но чл. 16 се извършва от митническите органи, като размерът на данъка се взема под отчет по реда, определен за митническото задължение. Данъкът при внос по чл. 16 от закона, е изискуем от вносителя на основание чл. 83. ал. 1 от ЗДДС.
При условие, че придобитите стоки се използват за извършване на облагаеми доставки, на основание чл. 69, ал. 1 от ЗДДС получателя има право да приспадне начисления за същите данък върху добавената стойност. Следва да се има предвид, че в случаите, когато придобитите стоки се използват за доставки, извършвани в качеството Ви на орган на държавната власт /по смисъла на § 1, т. 7 от ДР на ЗДДС/ за начисления данък при внос на стоки по чл. 56 и изискуемия от Вас данък при извършено вътреобщностно придобиване не възниква право на приспадане на данъчен кредит, на основание чл. 70, ал. 1. т. 2 от ЗДДС.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
//’

Оценете статията

Вашият коментар