Прилагане на ЗКПО

ОТНОСНО: Прилагане на ЗКПО

В Дирекция ОДОП постъпи Ваше писмено запитване с вх. № …. 16.01.2018 г., в което описвате следната фактическа обстановка:
Дружеството е направило дарение през месец декември 2017 г. на СНЦ „….“. Това дарение е в полза на лице, което е извън посочените в чл. 31 от ЗКПО.
Допълнително бе уточнено, че дружеството е член на СНЦ „….“.
Зададените са следните въпроси:
1. Този разход счита ли се за скрито разпределение на печалбата или е само непризнат разход?
2. Ако се счита за скрито разпределение на печалбата, следва ли да се попълни декларацията по чл. 55 от ЗДДФЛ и чл. 201 от ЗКПО за начисления данък при източника?Поради липса на конкретна информация за връзките на дружеството със сдружението и другите дружества, които са учредители, членове и управляващи, изразявам следното принципно становище:
Дарението като правна сделка е уредено нормативно в чл. 225-227 от Закона за задълженията и договорите (ЗЗД). То е договор, по силата на който дарителят преотстъпва веднага и безвъзмездно имуществено право на надарения, а той го приема. Дарението е едностранен договор, като същинско задължение възниква само за дарителя – да прехвърли свое имуществено право. Дарителският акт следва да се оформи с договор за дарение или документ с друго наименование, от съдържанието на който става ясно, че дарителят отстъпва веднага и безвъзмездно нещо на дарения, а той, от своя страна, го приема. В него освен това следва да бъде отразено предназначението на дарението и неговата стойност. В случаите, при които то е направено с условие да бъде използвано за конкретна цел, това следва да бъде изрично посочено в договора/документа. В противен случай дареният го използва по свое желание и преценка. Доказателство, че дарението е прието, могат да бъдат: документи за банков превод за даряваната сума; разходни и приходни касови ордери на дарителя и дарения; предавателно приемателни протоколи; дарителски разписки и други.
Учредяването, регистрацията, устройството, дейността и прекратяването на юридическите лица с нестопанска цел /сдружения и фондации/ се уреждат със Закон за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ). Сдружението се учредява от три или повече лица, които се обединяват за осъществяване на дейност с нестопанска цел. Членуването в сдружението е доброволно. Всеки член има право да участва в управлението на сдружението, да бъде информиран за неговата дейност, да се ползва от имуществото му и от резултатите от дейността му по реда, предвиден в устава, т.е. тези права са предоставени и на „Х“ ООД.
Определение за свързани лица е дадено с § 1, т. 3 от допълнителните разпоредби на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК). За определянето на лицата дали са свързани по смисъла на това определение, а също така и на препращащата норма на § 1, т. 13 от ДР на ЗКПО за целите на облагане с корпоративен данък, е необходимо да се направи детайлно изследване на връзките и взаимоотношенията, в които се намират посочените в дефиницията лица. Това не може да бъде направено с настоящия отговор поради липса на необходимата информация. В конкретния случай е нужно да се определи доколко „Х“ ООД като дружество-член на СНЦ „…..“ има възможност пряко или косвено да управлява или контролира, т.е. доколко са изпълнени хипотезите на § 1, т. 3, букви „г, д, е, ж, з, и, м“ от ДР на ДОПК. При условие, че дружеството попада в някоя от посочените точки и може да бъде определено като свързано лице със сдружението ще е приложима разпоредбата за скрито разпределение на печалбата по смисъла на § 1, т. 5, буква „а“ от ДР на ЗКПО. Съответно разходът за дарението няма да бъде признат за данъчни цели по реда на чл. 26, т. 11 от ЗКПО. Сумата на скритото разпределение на печалбата подлежи на облагане с данък при източника и на деклариране в част VII на годишната данъчна декларация по чл. 92 от ЗКПО за 2017 г. За удържания данък при източника следва да се подаде по електронен път декларация по чл. 55 от ЗДДФЛ и чл. 201 от ЗКПО. При непосочване на скритото разпределение на печалбата в годишната данъчна декларация се налага имуществена санкция в размер 20 на сто от сумата, представляваща скрито разпределение на печалба. Считам, че хипотезата на § 1, т. 3, буква „л“ от ДР на ДОПК (лицата, едното от които е направило дарение на другото) до факта на извършване на дарението относно свързаност на лицата не е изпълнена.
При положение, че не е налице хипотезата на свързани лица между дружеството и сдружението разходът, който както е посочено в запитването не попада в обхвата на чл. 31 от ЗКПО, ще се счита за разход, несвързан с дейността. В този случай с размера на дарението е необходимо да се извърши увеличение на счетоводния финансов резултат на основание чл. 26, т. 1 от закона. При липсва на документални доказателства за извършеното дарение и неговото получаване е приложима нормата на чл. 26, т. 2 от ЗКПО.

Оценете статията

Вашият коментар