Прилагане нормите на Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/ и Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/

ОТНОСНО: Прилагане нормите на Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/ и Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/

В Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика“ постъпи писмено запитване с вх. № ……/29.09.2020 г., относно разяснение за отчитането като разход на направено дарение в полза на фондация.
Излага се следната фактическа обстановка:
Физическо лице преподава английски език на свободна практика. Учебниците, с които работи се предоставят от фондация „Проф. д-р Г.Л. и Проф. д-р Е.Г.“. Заплащането на същите се извършва, като една част плащате на издателството, а другата част на фондацията под формата на дарение.
Задават се следните въпроси:
1. Направеното дарение може ли да се отчете като разход при физическото лице –свободна професия извън предвидените от закона признати разходи от 25 на сто?
2. Ако се регистрира юридическо лице със статут еднолично дружество с ограничена отговорност, може ли дарението, направено чрез него, да се отчете като разход?

Относно прилагане нормите на ЗДДФЛ:
Направеното дарение не може да се отчете като допълнителен разход за данъчни цели на физическото лице дарител, което реализира доходи от свободна професия и се облага по реда на чл. 29, ал. 1, т. 3 от ЗДДФЛ.
На основание чл. 22, ал. 1 от ЗДДФЛ, физическите лица имат право да намаляват с до 5 на сто сумата от годишните данъчни основи на доходите, подлежащи на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа, за дарения, извършени в полза на лицата, изброени в т. 1 от посочената разпоредба.
Юридическите лица с нестопанска цел със статут в обществена полза, с изключение на организации, подпомагащи културата по смисъла на Закона за меценатството, са едни от посочените лица в чл. 22, ал. 1, б. „л“ от ЗДДФЛ.
Учредяването, регистрацията, устройството, дейността и прекратяването на юридическите лица с нестопанска цел са уредени в ЗЮЛНЦ. По смисъла на чл. 1, ал. 2 от ЗЮЛНЦ юридическите лица с нестопанска цел са сдружения и фондации.
Следователно, при условие, че фондация „Проф. д-р Г.Л. и Проф. д-р Е.Г.“ е юридическо лице с нестопанска цел със статут в обществена полза, Вие като физическо лице може да ползвате данъчно облекчение за дарение по реда на чл. 22 от ЗДДФЛ.
На основание чл. 23, т. 4 от ЗДДФЛ данъчното облекчение за дарение се ползва с подаване на годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ, към която се прилагат копия от документи, удостоверяващи, че дареното лице е в изброените в чл. 22, ал.1 от с. з. и че предметът на дарението е получен.

Относно прилагане нормите на ЗКПО
В ЗКПО има норма, която регламентира признаването на счетоводните разходи за данъчни цели, когато са свързани с извършване на дарения.
Съгласно чл. 31, ал. 1 от закона за данъчни цели се признават счетоводни разходи за дарения в общ размер до 10 на сто от положителния счетоводен финансов резултат (счетоводната печалба), когато разходите за дарения са направени в полза на конкретно изброени лица. В групата на тези лица са юридически лица с нестопанска цел със статут в обществена полза, с изключение на организации, подпомагащи културата по смисъла на Закона за меценатството (чл. 31, ал. 1, т. 14 от ЗКПО).
Във връзка с извършване на дарения е необходимо да се обърне внимание на разпоредбата на чл. 31, ал. 6 от ЗКПО, а именно: не се признава за данъчни цели целият разход за дарение, когато с дарението се облагодетелстват пряко или косвено ръководителите, които го отпускат, или тези, които се разпореждат с него, или са налице доказателства, че предметът на дарението не е получен.
В заключение, когато регистрирате дружество по смисъла на Търговския закон, то може да извърши дарение като разходът/дите ще се признаят в ограничителния режим на чл. 31 от ЗКПО.

5/5

Вашият коментар