прилагане разпоредбите на осигурителното законодателство

Изх.№ 94-Й-33
Дата: 01.02.2018 год.
Спогодба между Република България и Република Сърбия за социална сигурност (Спогодбата), чл. 2;
Спогодба между Република България и Република Сърбия за социална сигурност (Спогодбата), чл. 7- чл. 10

ОТНОСНО: прилагане разпоредбите на осигурителното законодателство

Във Централно управление на Национална агенция за приходите (НАП) е постъпило Ваше писмо, прието с вх. №94-Й-33/14.12.2017 г., в което е изложена следната фактическа обстановка:
Лице с двойно гражданство (сръбско и българско) работи във фирма ………………, регистрирана в Република Сърбия, която съгласно сръбското законодателство внася задължителните осигурителни вноски. От дата 01.07.2017 г. лицето е в болничен поради констатирана бременност и от дата 21.08.2017 и след раждането (17.09.2017 г.) е в майчинство. Към момента е здравно осигурено в Република Сърбия. Детето, родено от горепосоченото лице е с българско гражданство и заедно с майката пребивава в Република България.
Във връзка с изложената фактическа обстановка са поставени следните въпроси:
1. При нужда ат здравни услуги в Република България как следва да процедира това лице?
2. Като български гражданин какъв ще бъде здравноосигурителния му статус в Република България?
3. Има ли задължителни действия, които следва да предприеме това лице?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпросите и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
Обществените отношения в областта на социалната сигурност между Република България и Република Сърбия се регламентират от Спогодба между Република България и Република Сърбия за социална сигурност (Спогодбата) двете държави, която е в сила от 01 февруари 2013 г., обнародван в ДВ бр. 10 от 05 февруари 2013 г.
Съгласно чл. 5, ал. 4 от Конституцията на Република България международните договори, ратифицирани по конституционен ред, обнародвани и влезли в сила за Република България, са част от вътрешното право на страната. Те имат предимство пред тези норми на вътрешното законодателство, които им противоречат.
НАП е компетентна да определя приложимото законодателство по Спогодба между двете държави.
Прилага се на територията на Република България и Република Сърбия само по отношение на законодателството, което е посочено в чл. 2 от нея. Съгласно цитираната разпоредба по отношение на Република България се отнася към законодателство за:
1. Медицинските услуги извън обхвата на задължителното здравно осигуряване;
2. Медицинската помощ в обхвата на задължителното здравно осигуряване;
3. Държавното обществено осигуряване за временна неработоспособност, майчинство, старост, инвалидност, трудова злополука, професионална болест, безработица и смърт, и
4. Семейните помощи за деца.
Спогодбата регулира социалната сигурност спрямо лицата с местоживеене на територията на договарящите страни и които са техни граждани, а също и на членовете на семействата на посочените лица, които са се подчинявали или се подчиняват на действието на законодателството на една от договарящите страни. Приложимото законодателство се определя според разпоредбите на Част втора (чл. 7- чл. 10) от същата, при условие че е налице трансгранична ситуация между договарящите държави спрямо лица, попадащи в персоналния обхват на договора.
Вследствие от определяне на приложимото законодателство се определя договарящата страна, в която се дължат задължителните осигурителни вноски съобразно рисковете, попадащи в материалния обхват на Спогодбата.
Съгласно чл. 7 от Спогодбата по отношение на лице, което упражнява трудова дейност като наето или самостоятелно заето лице на територията на едната договаряща държава, дори и когато пребиваването на наетото или самостоятелно заетото лице или седалището на работодателя се намира на територията на другата договаряща държава, се прилага законодателството на първата договаряща държава, освен ако с разпоредбите на чл. 8 и 9 не е определено друга.
Съгласно информацията, съдържаща се в писменото запитване, Вие извършвате дейност за работодател на територията на Република Сърбия, следователно спрямо Вас на основание чл. 7 от Спогодбата се прилага сръбското законодателство в обхвата на чл. 2 на Спогодбата.
Необходимо е да се отбележи, че въпросите, относно ползването на здравноосигурителни права при прилагането на Спогодбата е от компетентността на НЗОК, поради което запитването ще бъде препратено по компетентност за изразяване на становище в тази част.

ЗАМ. Изпълнителен Директор на НАП:
/АЛЕКСАНДЪР ГЕОРГИЕВ/

Оценете статията

Вашият коментар