прилагане разпоредбите на чл.176а и чл.176б от Закона за данък върху добавената стойност

3_6170/29.12.2008 г.
ЗДДС, чл. 176а, ал. 1, т. 1;
ЗДДС, чл. 176б, ал. 2;
ЗДДС, чл. 180, ал. 1
Относно: прилагане разпоредбите на чл.176а и чл.176б от Закона за данък върху добавената стойност
Постъпило е запитване относно приложението на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС). Според изложеното в запитването е постъпило заявление за регистрация по ЗДДС на основание чл. 96, ал. 1 от ЗДДС от физическо лице -регистриран земеделски производител. Последният е реализирал облагаем оборот 108 961 лв. за последните 12 последователни месеца преди текущия. При извършената проверка по чл. 176а от ЗДДС е установено, че физическото лице е председател на кооперация „…” от 24.09.2003 г. Посочената кооперация има следните задължения:
1. СД по ЗДДС с вх. № …. – ……. лв. главница и …….. лв. лихва;
2. СД по ЗДДС с вх. № …. – ……. лв. главница и …….. лв. лихва;
3. СД по ЗДДС с вх. № …. – ……. лв. главница и …….. лв. лихва;
4. ДРА № …… с включени в него периоди по ЗДДС от 01.01.1999 г. до 31.03.2003 г. Задълженията за ДДС са в размер на ……. лв. главница и лихва ……. лв.
5. ДРА № …… с включени в него периоди по ЗДДС от 01.05.2004 г. до 31.12.2004 г. Задълженията за ДДС са в размер на ……. лв. главница и лихва ……. лв.
В тази връзка се поставят следните въпроси:
1. Председателят на кооперацията следва ли да се счита за: собственик, прокурист, мажоритарен съдружник, акционер или член на орган на управление или контрол за целите на чл. 176а от ЗДДС?
2. Размерът на обезпечението следва ли да обхваща всички задължения на кооперацията или само размера на задълженията, възникнали за периоди след 24.09.2003 г., от който момент физическото лице Александър Димитров е председател на кооперацията?
3. В случай, че лицето предостави обезпечение в брой като внесе определената сума по съответната сметка на ТД на НАП следва ли изтичането на едногодишния срок от регистрацията на лицето да се счита като основание за възстановяване на внесената сума (след изготвяне на протокол от органа по приходи и предоставяне на същия на отдел ФС) независимо, че не са настъпили промени в размера на установените задължения – погасяване, намаление или др. обстоятелства?
4. Следва ли да се състави акт за нарушение на лицето за неспазване на установените срокове за подаване на заявление за регистрация по ЗДДС в случай, че на лицето се издаде отказ за регистрация по ЗДДС поради непредставяне на обезпечение по чл.176а от закона? В този случай следва ли да се състави акт за нарушение на задълженото лице на основание чл.180, ал.1 от ЗДДС?
С оглед разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС, обн. ДВ бр.63 от 4 август 2006 г., посл. изм. ДВ бр.113 от 28 декември 2007 г.),ППЗДДС (обн. ДВ, бр.76 от 15 септември 2006г., посл. изм. ДВ, бр.16 от 20.02.2007 г.) по зададените от Вас въпросиизразяваме следното становище:
Съгласно разпоредбата на чл. 176а, ал.1, т.1 от ЗДДС компетентният орган по приходите отказва регистрация на лице, което не е предоставило в указания срок обезпечение в пари, в държавни ценни книжа или в безусловна и неотменяема банкова гаранция за срок една година и за което са налице данни, че един или няколко от собствениците, управителите, прокуристите, мажоритарните съдружници или акционерите му са или са били към момента на възникване на задълженията собственици, прокуристи, мажоритарни съдружници или акционери, членове на органи за управление или контрол на лица с неуредени задължения за данък върху добавената стойност над 5000 лв.
По смисъла на §1, т.52 от Допълнителните разпоредби на закона „неуредени задължения” са установените изискуеми задължения на лицето, с изключение на обезпечените в пълен размер, разсрочените и отсрочените задължения.
По първи въпрос:
Видно от цитираната разпоредба елемент от фактическия състав на чл. 176а, ал. 1, т. 1 от ЗДДС са субектите, по отношение на които се прилага ограничението за регистрация.
Според изложената фактическа обстановка лицето, за което е налице задължение за регистрация по ЗДДС в качеството му на земеделски производител същевременно е председател на кооперация „….” – юридическо лице с неуредени задължения за данък върху добавената стойност в размер над 5000 лв.
Нормативният акт, който определя дейността на кооперациите е Законът за кооперациите (ЗК). В Раздел Трети от Глава Втора на същия закон са предвидени следните задължителни органи на кооперацията: общо събрание, управителен съвет, председател и контролен съвет. Органите на управление на кооперацията съгласно чл. 21 и чл. 26 от ЗК са председателят на кооперацията и управителният съвет. Съгласно чл. 26, ал. 1 от този закон председателят на кооперацията е председател и на управителният съвет и участва в неговата работа с равен глас. Следователно председателят на кооперацията следва да се счита за член на орган на управление за целите на чл.176а от ЗДДС.
По втори въпрос:
В настоящата фактическа обстановка основанието за прилагане на чл. 176а, ал.1. т.1 е обусловено от неуредени задължения на друго лице (в случая кооперация „….”), като физическото лице от 24.09.2003 г. и към настоящия момент има качеството на председател на кооперацията. Посочената норма поставя изискването за наличие на съответното качество или към момента на възникване на неуреденото задължение, или към текущия момент (момента, в който е подадено заявлението за регистрация, във връзка с което се прави преценката за наличие на обстоятелствата по чл. 176а от ЗДДС).
В конкретния случай задълженото лице независимо от факта, че не е било управляващо лице към момента на възникване на всички неуредени задължения на кооперацията, то притежава това качество към момента на подаване на заявлението за регистрация по ЗДДС, т.е. налице е хипотезата на чл.176а, ал.1, т.1 от ЗДДС. Фактът, че някои от задълженията са установени в един по-ранен момент, преди физическото лице да е било председател на кооперацията е без правно значение. Размерът на обезпечението е изрично указан в разпоредбата на чл. 176б, ал. 2 от закона и същият е равен на сумата на неуредените задължения, по повод на които се изисква обезпечението.
Предвид гореизложеното, в случая размерът на обезпечението ще бъде равен на размера на всички неуредени задължения на кооперацията, включително и тези, възникнали преди задълженото лице да е притежавало качеството на председател.
По трети въпрос:
Поставеният въпрос за възстановяване на обезпечението в пари след изтичане на едногодишен срок от датата на регистрацията по ЗДДС в случай, че не са настъпили промени в размера на установените задължения, ще бъде препратен по компетентност в Дирекция „ДОМ” при ЦУ на НАП съгласно процедура № ДОМ-1, утвърдена със Заповед № ЗЦУ-3 от 03.01.2008 г. на Изпълнителния директор на НАП.
По четвърти въпрос:
Административно-наказателната разпоредба за неспазване на срока за подаване на заявление за регистрация по чл.96 от ЗДДС е уредена с чл. 178 от закона и според нея данъчно задължено по този закон лице, което е длъжно, но не подаде заявление за регистрация или заявление за прекратяване на регистрация в установените по този закон срокове, се наказва с глоба – за физическите лица, които не са търговци, или с имуществена санкция – за юридическите лица и едноличните търговци, в размер от 500 до 5000 лв.
Видно от цитираната норма последващата регистрация на задълженото лице или отказ за такава на основание чл. 176а от ЗДДС не е елемент на фактическия състав на посочената административнонаказателна разпоредба.
Административно-наказателната разпоредба на чл. 180, ал. 1 от ЗДДС предвижда, че регистрирано лице, което, като е длъжно, не начисли данък в предвидените в този закон срокове, се наказва с глоба – за физическите лица, които не са търговци, или имуществена санкция – за юридическите лица и едноличните търговци, в размер на неначисления данък, но не по-малко от 500 лв. Съгласно алинея 2 от същата норма, алинея 1 се прилага и когато лицето не е начислило данък, тъй като не е подало заявление за регистрация и не се е регистрирало по този закон в срок, т.е. санкция се налага и на нерегистрираните лица при посочените условия.
Следователно би била приложима санкцията, визирана в чл.180, ал.1 във връзка с ал.2 от ЗДДС както при извършване на регистрация, така и при отказ за такава на основание чл.176а от ЗДДС.

Оценете статията

Вашият коментар