прилагане разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)

Изх. № М-24-36-11
Дата:29.04.2015 год.
ЗДДС, чл. 26;
ЗДДС, чл. 41, т. 1-3;
ЗДДС, чл. 69;
ЗДДС, чл. 70, ал. 1, т. 1;
ЗДДС, чл. 70, ал. 1, т. 2;
ДР на ЗДДС, § 1, т. 8;
ДР на ЗДДС, § 1, т. 15.
Относно: прилагане разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)
Във Ваше запитване, препратено по компетентност в ЦУ на НАП с вх. № М-24-36-11/13.02.2015 г., е изложено следното:
……………….. университет “……………..“ (Университета) е бенефициент на безвъзмездна финансова помощ от Европейската комисия по международна образователна програма “Реформа на висшето образование чрез международно университетско сътрудничество“ – Темпус ІV. В тази връзка на основание договор между Университета и Изпълнителна агенция за образование, аудиовизия и култура на същия се предоставя грантово финансиране от Европейския съюз за дейността “За модернизацията на институциите за висше образование в Узбекистан“. Грантовото финансиране е под формата на:
1.Възстановяване на 90 % от допустимите разходи за дейността, които са действително направени, като: разходи за персонал, пътни разходи, разходи за престой, оборудване, печатни, рекламни и други разходи;
2.Фиксирана вноска от 7 % върху допустимите разходи за покриване на косвени разходи.
Общата цел на програма Темпус ІV е да подкрепи модернизацията на висшето образование в съседните на Европейския съюз държави. Програмата Темпус насърчава институционалното сътрудничество и е насочена към реформа и модернизация на системите за висше образование в държавите партньори по програмата (Партньорските държави).
Специфичните цели на програмата са:
-да промотира реформите и модернизацията във висшето образование в Партньорските държави;
-да усилва качеството и съответствието на висшето образование в Партньорските държави;
-да изгради капацитет във ВУЗ-овете в Партньорските държави, в частност техния капацитет за коопериране и за постоянен процес на модернизация, както и да ги подпомогне в тяхното отваряне към обществото, към бизнеса и към света, с цел: да преодолее фрагментацията на висшето образование между държавите и между институциите в същата държава; да подсили интер-дисциплинарността и транс-дисциплинарността; да подсили възможността сред завършващите студенти да си намерят работа.
-да поощрява реципрочното развитие на човешките ресурси;
-да подсилва мрежите между ВУЗ-овете и изследователските институти от Партньорските държави и страните членки на Европейския съюз;
-да подсилва взаимното разбирателство между хората и културите от Европейския съюз и Партньорските държави.
Допустими кандидати за получаване на безвъзмездни средства са кандидати юридически лица (правни субекти) от държави-членки на ЕС или от Партньорски държави (държави – партньорки по програмата). Кандидатите за съвместни проекти трябва да са признати от държавата публични и частни висши учебни заведения или асоциации, организации или мрежи от висши учебни заведения, занимаващи се с подпомагане, подобряване и реформа на висшето образование. Кандидатите за структурни мерки трябва да са правни субекти, както посочените кандидати при съвместните проекти или национални, или международни организации на ректори, преподаватели или студенти. Участващите като партньори/съвместни бенефициери по програма Темпус институции и организации могат да бъдат както висши учебни заведения и организации, така и неакадемични институции и организации, например неправителствени организации, дружества, индустрии и публични органи. Седалището на тези институции и организации трябва да е в някоя от допустимите държави – включително България и Узбекистан.
Допустими дейности по програмата са:
-Съвместни проекти: проекти на основата на “възходящ подход“, насочени към модернизиране и реформа на институционално (университетско) равнище. Цел на съвместните проекти е обменът на знания между университети, организации и институции от ЕС и държавите партньорки, а също така и между учреждения в държавите партньорки при необходимост;
-Структурни мерки: проекти, насочени към съдействие за развитие и реформа на системите за висше образование в държавите партньорки, както и към подобряване на качеството и значението им, и към по-голямо доброволно сближаване с достиженията на ЕС. Структурните мерки засягат посреднически дейности в подкрепа на структурните реформи в системите за висше образование, както и разработването на стратегическа рамка на национално равнище.
Проекти с участие на няколко държави включват:
-най-малко две висши учебни заведения от всяка от участващите държави парньорки (минимум две държави партньорки), включени в предложението;
-най-малко три висши учебни заведения, като всяко от тях е от различна държава членка на ЕС.
Според допълнително изискана информация, във връзка с изпълнение на дейностите по програма Темпус Университета извършва:
-съвместно разработване на учебни материали;
-съвместно разработване на инструкции за учебни структури;
-провеждане на съвместни обучения в ЕС и Узбекистан;
-закупуване на техника, която да се използва за обучение в Узбекистан (в техните университети);
-закупуване на промоционални материали в полза на учебните дейности по проекта;
-други.
Университетът е регистрирано по ЗДДС лице, като освен доставките по горепосочените проекти осъществява и облагаеми доставки, отчетността за които е обособена, като икономическата му дейност не е свързана с предоставяне на образователни услуги.
Въпросът, поставен в запитването, по същество е следният:
Налице ли е право на приспадане на данъчен кредит за начисления данък върху добавената стойност за получените във връзка с дейностите по програма Темпус доставки на стоки или услуги? Може ли да се определи разходът за ДДС като допустим разход за финансиране по програма Темпус?
Предвид изложената фактическа обстановка, съобразявайки относимата нормативна уредба и на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите, изразявам следното становище:
Правото на приспадане на данъчен кредит по реда на ЗДДС възниква и се упражнява по общите правила на чл. 69, при ограниченията на чл. 70, и при условията на чл. 71 от закона. На основание чл. 69, ал. 1 от ЗДДС, регистрираното лице има право да приспадне начисления данък за стоките или услугите, които доставчикът – регистрирано по този закон лице, му е доставил или предстои да му достави, когато стоките и услугите се използват за целите на извършваните от него облагаеми доставки.
По силата на чл. 70, ал. 1, т. 1 и 2 от ЗДДС правото на приспадане на данъчен кредит не е налице, независимо че са изпълнени условията на чл. 69 или 74, когато стоките или услугите са предназначени за извършване на освободени доставки по глава четвърта, за безвъзмездни доставки или за дейности, различни от икономическата дейност на лицето.
По смисъла на ЗДДС доставка, свързана с образование е освободена, в случаите, когато са налице условията на чл. 41, т. 1-3 от същия закон, т. е. освободена доставка е:
1. предучилищната подготовка и възпитание, училищното или университетското образование, професионалното образование и обучение, следдипломното обучение, преквалификация и повишаване на квалификацията, обучението за придобиване на ключови компетентности, предоставяни от:
а) детски градини, училища или обслужващите ги звена по Закона за народната просвета, институции в системата на професионалното образование и обучение по Закона за професионалното образование и обучение, доставчици на обучение за придобиване на ключови компетентности, включени в списък, утвърден от изпълнителния директор на Агенцията по заетостта или културно-просветни или научни институции;
б) висши училища по Закона за висшето образование;
2. предоставянето на частни уроци, заместващи училищното или университетското образование по т. 1;
3. доставката на учебници и учебни помагала, одобрени от министъра на образованието и науката или от министъра на културата в съответствие с утвърдените задължителни учебно-образователни програми и учебни планове, когато стоките са доставени от организациите по т. 1, буква „“а““, както и доставката на учебници и учебни помагала, когато стоките са доставени от организациите по т. 1, буква „“б““.
В случай, че Университетът, във връзка с изпълнението на дейностите по програмата, извършва възмездни доставки на услуги, свързани с модернизацията на институциите за висше образование в Узбекистан, по които получатели са узбекистански институции, които видно от цитираната разпоредба на чл. 41, т. 1-3 от ЗДДС не следва да се определят като освободени и при условие, че същите са с място на изпълнение на територията на страната, биха били облагаеми на основание чл. 12 от ЗДДС, със ставка на данъка в размер 20 %.
Съгласно чл. 26 от ЗДДС данъчна основа по смисъла на този закон е стойността, върху която се начислява или не се начислява данъкът в зависимост от това, дали доставката е облагаема, или освободена. Данъчната основа се определя на базата на всичко, което включва възнаграждението, получено от или дължимо на доставчика във връзка с доставката, от получателя или от друго лице, определено в левове и стотинки, без данъка по този закон. Данъчната основа се увеличава с всички субсидии и финансирания, пряко свързани с доставката.
Дефиниция на понятието „“субсидии и финансирания, пряко свързани с доставка““ е дадена в §1, т. 15 от ДР на закона. В нея е посочено, че такива са субсидиите и финансиранията, чието отпускане е обвързано с цената на стоките и/или услугите, предоставяни от получателя на тези стоки или услуги. Не се считат за такива субсидиите и финансиранията, които са предназначени единствено за покриване на загуби или за финансиране на разходи (включително такива за придобиване или ликвидация на активи).
Предвид обстоятелството, че Грантовото финансиране, предоставено по проекта на Университета Ви от Европейския съюз за дейността “За модернизацията на институциите за висше образование в Узбекистан“ е под формата на възстановяване на определенидопустимите разходи за дейността, които са действително направени и процент косвени разходи, следва да се приеме, че в случая не е налице заплащане от трето лице на извършената от Университета към узбекистанските институции доставка, а покриване на разходи, което няма характер на възнаграждение по доставката (няма характер на насрещна престация), не е ценообразуващ елемент, поради което считам, че същото не е финансиране, пряко свързано с доставка по смисъла на § 1, т. 15 от ДР на ЗДДС, и не формира данъчна основа. Видно от изложената фактическа обстановка, заплащане не дължат и узбекистанските институции. Поради това и предвид определението на § 1, т. 8 от ДР на ЗДДС считам, и че е налице безвъзмездна доставка от Университета към узбекистанските институции.
В тази връзка и на основание чл. 70, ал. 1, т. 2 от ЗДДС, не е налице право на приспадане на данъчен кредит за данъка, начислен за доставки на стоки и услуги, получени от Университета, които ще се използват за дейностите по програма Темпус.
Извън компетентностите на Националната агенция за приходите е изразяването на становище относно обстоятелството може ли да се определи разходът за данък върху добавената стойност като допустим разход за финансиране по програма Темпус.
ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР
НА НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ
/ГАЛЯ ДИМИТРОВА/

Оценете статията

Вашият коментар