прилагане разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) и правилника за прилагане на ЗДДС (ППЗДДС)

.№ М-24-36-7
Дата:04.04.2016 год.
ЗДДС, чл. 11, ал. 2;
ЗДДС, чл. 114, ал. 1, т. 7;
ЗДДС, чл. 114, ал. 1, т. 8;
ЗДДС, чл. 116, ал. 1.
ОТНОСНО: прилагане разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) и правилника за прилагане на ЗДДС (ППЗДДС)

Във Ваше запитване, препратено по компетентност в ЦУ на НАП с вх. № М-24-36-7/01.03.2016 г., е изложено следното:
Българско дружество с основен предмет на дейност търговия на едро със спомагателни материали за шивашката промишленост извършва вътреобщностни доставки (ВОД) с получатели данъчнозадължени лица от държави членки, в това число и Великобритания.
През м. януари 2016 г. българското дружество извършва ВОД за дружество от Великобритания, за което при проверка на интернет страницата на Европейския съюз (ЕС), е установен валиден идентификационен за целите на ДДС номер. През м. февруари 2016 г. българското дружество извършва ВОД за същото дружество, като при проверка на интернет страницата на ЕС, е установен невалиден идентификационен за целите на ДДС номер.
След проведена кореспонденция с дружеството от Великобритания, са предоставени две уведомителни писма от Агенция „Приходи и митници“ на Нейно Величество, според които, след включването на същото в ДДС група, всички издадени/получени от него фактури, трябва да съдържат идентификационния номер за целите на ДДС на ДДС групата. Според изложеното в писмата, предишният идентификационен за целите на ДДС номер на това дружество ще бъде анулиран и не следва да бъде използван след датата на включването на същото в ДДС групата (20.11.2015 г.), както и че същото следва да подаде окончателна ДДС декларация. Посочено е още, че дружеството следва незабавно да уведоми контрагентите си за промяната на ДДС номера и датата, от която тази промяна е валидна. Освен това, казано е още, че всички членове на една ДДС група са задължени заедно и поотделно за всички приходи, дължими към Агенция „Приходи и митници“ на Нейно Величество.
Въпросите, поставени в запитването, са следните:
1. На кое лице следва да се фактурират извършените ВОД – на дружеството или на ДДС групата, като се има предвид, че валиден номер за целите на ДДС е само този на представляващия член на ДДС групата?
2. Как следва да се третира осъществената през м. януари 2016 г. ВОД, с оглед прилагането на ЗДДС, и необходима ли е корекция на извършената доставка?
Предвид изложената фактическа обстановка, съобразявайки относимата нормативна уредба и на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите, изразявам следното становище:
На основание чл. 11 от Директива 2006/112/ЕО относно системата на данък върху добавената стойност (Директивата за ДДС), всяка държава членка може да разглежда като едно данъчно задължено лице всички лица, установени на територията на тази държава членка, които, макар и юридически независими, са тясно обвързани едно с друго от финансови, икономически и организационни връзки.
В конкретния случай, ДДС групата е данъчно задължено лице, различно от дружествата – членове на групата, които го формират, и е създадено за целите на облагането с ДДС във Великобритания. Предвид цитираната разпоредба от Директивата за ДДС, членовете на групата прекратяват самостоятелното си съществуване на целите на ДДС, но същите остават юридически независими.
Съгласно чл. 11, ал. 2 от ЗДДС получател по смисъла на същия закон е лицето, което получава стоката или услугата. В този смисъл, считам, че получател на извършената от българското дружество ВОД е дружеството, което е член на ДДС групата, предвид това, че именно то е лицето, което получава стоките и е юридически независимо лице.
Според изискванията, предвидени в чл. 114, ал. 1, т. 7 и 8 от ЗДДС, фактурата за доставката задължително съдържа име и адрес на получателя по доставката, както и идентификационния номер за целите на ДДС – когато получателят е регистриран в друга държава членка. Доколкото, в конкретния случай получателят по извършената ВОД e лице, което е член на ДДС група, при документирането на доставката следва да се посочи идентификационния номер за целите на ДДС на ДДС групата.
Видно от посоченото в приложените писма, след включването на дружеството в ДДС групата, всички издадени/получени от същото фактури, трябва да съдържат идентификационният номер за целите на ДДС на групата, доколкото идентификационният номер за целите на ДДС на дружеството е анулиран и не следва да бъде използван след датата на включването на същото в ДДС групата (20.11.2015 г.). Освен това, дружеството следва незабавно да уведоми контрагентите си за промяната на ДДС номера и датата, от която тази промяна е валидна.
В този смисъл издадената за извършената през м. януари 2016 г. от българското дружество ВОД фактура, в която е посочен ДДС номерът на получателя (дружеството, което е член на ДДС групата), считам, че следва да се приеме за погрешно съставена. Това е така, предвид обстоятелството, че след включването на дружеството от Великобритания в ДДС група – 20. 11. 2015 г., всички издадени/получени от същото фактури, трябва да съдържат идентификационният номер за целите на ДДС на групата, доколкото идентификационният номер за целите на ДДС на дружеството е анулиран и не следва да бъде използван след тази дата.
В тази връзка, следва да се има предвид, че по силата на чл. 116, ал. 1 от ЗДДС погрешно съставени или поправени документи се анулират и се издават нови. Когато погрешно съставени документи или поправени документи са отразени в отчетните регистри на доставчика или получателя, за анулирането се съставя и протокол – за всяка от страните, който съдържа:
– основанието за анулирането;
– номера и датата на документа, който се анулира;
– номера и датата на издадения нов документ;
– подпис на лицата, съставили протокола за всяка от страните.
В Приложение № 12 към ППЗДДС е указан редът за включване на анулираните документи в отчетните регистри от доставчика и получателя по доставката.
ЗАМ.
/ГАЛЯ ДИМИТРОВА/

Оценете статията

Вашият коментар