прилагане разпоредбите на Закона за данъка върху добавената стойност /ЗДДС/.

766/12.10.2017г.
Чл.68, ал.1 ЗДДС;
Чл.69, ал.1 ЗДДС;

Относно: прилагане разпоредбите на Закона за данъка върху добавената стойност /ЗДДС/.

В писмено запитване, заведено в регистъра на Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика“ – ….. с вх. № ………….2017г. сте описали следната фактическа обстановка:
ВУМ е бенефициент по договор за безвъзмездна финансова помощ номер …………, в изпълнение на проект номер ……………. „Изграждане на предприемачески екосистеми за добавяне на по-висока стойност във висшето образование и по-добра реализация след завършване“.
Проектът се реализира в рамките на програмата „Еразъм +“, Ключова дейност 2 за изграждане на капацитет във висшето образование. Програмата на Съюза в областта на образованието, обучението, младежта и спорта „Еразъм +“ е създадена и се прилага съгласно Регламент (ЕС) № 1288/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2013 година.
Проектът се реализира от международен консорциум, който включва две висши училища от И……, три висши училища от Ф…….е, четири висши училища от ЕС, една фондация за подпомагане на стартиращ бизнес във Ф……….е и един бизнес инкубатор от И……
Основната цел на проекта включва изграждане на устойчиви предприемачески екосистеми във висши училища от партниращите държави и повишаване на пригодността към пазара на труда на техните студенти и възпитаници, както и способността им да създават работни места и стимулира трансформацията на висшите училища от партниращите страни в университети от предприемачески тип.
Проектът има следните специфични цели:
1.Оценка на състоянието на висшите училища в И…… и Ф…… с оглед на привеждането им в съответствие с концепцията на предприемачески университет – до август 2017г.
2.Създаване и разпространение на учебно съдържание в областта на предприемачеството във висшите училища в партниращите страни и изграждане на предприемачески умения у техните студенти; формиране на съзнание за трансформиращата роля на стартиращите студентски фирми за създаване на нови работни места и за личностно развитие на студентите – до юни 2018г.
3.Изграждане на устойчиви предприемачески университетски екосистеми чрез създаване и внедряване на образователна програма за бизнес акселератори във висшите училища в партниращите страни – до ноември 2018г.
4.Подобряване на пригодността към пазара на труда на студентите и завършилите висшите училища в партниращите държави и създаване на възможности за самостоятелна заетост чрез подкрепа за стартиране на самостоятелен бизнес в рамките на програми за бизнес акселератори – до октомври 2019г.
5.Предоставяне на експертна помощ и възможности за сертифициране на висшите училища в партниращите страни с цел трансформирането им в дългосрочен план в университети от предприемачески тип – до октомври 2019г.
Основните дейности и очакваните резултати от проекта включват:
1.Изготвяне на национални доклади относно напредъка на висшите училища в И……… и Ф…… в постигане на съответствие с концепцията за предприемачески университет.
2.Разработване и провеждане на масов онлайн курс с отворен достъп със заглавие „Предприемачество за всички“, предлагащ съвременно обучение и знания в областта на предприемачеството в кампусите на висшите училища в партниращите страни. Най-малко 1000 студенти и завършили висшите училища в партниращите страни ще се възползват от създадения в рамките на проекта електронен курс.
3.Разработване на образователна програма за бизнес акселератори, която се прилага във висшите училища от партниращите страни, и цели подобряване на пригодността към пазара на труда на студентите и завършилите и създаването на възможности за самостоятелна заетост чрез предоставяне на подкрепа за стартиране на бизнес. Чрез проекта ще бъдат създадени най-малко 10 нови студентски компании в И……… и Ф…………
4.Въвеждане на сертификат за качество, предназначен за оценка и сертифициране на постиженията на предприемаческите екосистеми на висшите училища в партниращите страни. Най-малко три висши училища в партниращите страни ще бъдат сертифицирани в рамките на проекта.
Съгласно Ръководство за управление на проекти, финансирани по програмата „Еразъм+“ и въз основа на сключения договор за отпускане на финансиране, разходите за ДДС, възникнали в рамките на проекта, които подлежат на възстановяване, не се покриват от проекта.
В запитването сте посочили, че ВУМ разглежда и тълкува проекта, който координира и реализира като образователен проект и сте пояснили, че училището не е регистрирано по ЗДДС лице и предоставя основно образователни услуги т.е. освободени доставки по смисъла на чл.41 от ЗДДС.
За целите на финансовото отчитане на проекта пред управляващия орган на програмата, молите Националната агенция за приходите да потвърди, че ВУ има статут на нерегистрирано по ЗДДС лице и в това си качество определя начисления му ДДС по получени във връзка с проекта стоки и услуги като „невъзстановим данък добавена стойност“ и допустим разход за съфинансиране от програмата.
Поставили сте следния въпрос: Възниква ли за ВУ право на приспадане на данъчен кредит за начисления му данък върху добавената стойност за получени в изпълнение на проекта стоки и услуги?
При така изложената фактическа обстановка и с оглед приложимите разпоредби на Закона за данъка върху добавената стойност /ЗДДС/ изразявам следното становище:
Правото на приспадане на данъчен кредит и предпоставките за възникване и упражняването му са регламентирани в глава седма „Данъчен кредит“ от ЗДДС. Съгласно чл.68, ал.1 от закона данъчен кредит е сумата на данъка, която регистрирано лице има право да приспадне от данъчните си задължения по този закон за:
-получени от него стоки или услуги по облагаема доставка;
-извършено от него плащане, преди да е възникнало данъчното събитие за облагаема доставка;
-осъществен от него внос;
-изискуемия от него данък като платец по глава осма.
В чл.69, ал.1 от ЗДДС е указано, че когато стоките и услугите се използват за целите на извършваните от регистрираното лице облагаеми доставки, лицето има право да приспадне:
-данъка за стоките и услугите, които доставчикът – регистрирано по ЗДДС лице му е доставил или предстои да му достави;
-начисления данък при внос на стоки по чл.56 и 57;
-изискуемия от него данък като платец по глава осма.
С оглед гореизложеното, право на приспадане на данъчен кредит за получени по облагаема доставка стоки и услуги е налице, когато са изпълнени посочените законови условия и получателят по доставката е регистрирано по ЗДДС лице.
Предвид факта, че ВУМ към настоящия момент не е регистрирано по ЗДДС лице, за начисления му данък върху добавената стойност за стоките и услугите, придобити във връзка с изпълнението на проекта няма да възникне право на приспадане на данъчен кредит.
Относно искането за удостоверяване на качеството Ви на нерегистрирано по ЗДДС лице следва да имате предвид, че съгласно чл.104 от ЗДДС компетентната териториална дирекция на Националната агенция по приходите издава документи, удостоверяващи регистрацията по този закон, а не липсата на такава.
Извън компетентностите на Националната агенция по приходите е изразяването на становище относно обстоятелството може ли да се определи разходът за данък върху добавената стойност като допустим разход за финансиране по програма „Еразъм+“.

Оценете статията

Вашият коментар