прилагане разпоредбите на Закона за ограничаване на плащанията в брой (ЗОПБ).

5.Изх. №53-00-319/14.06.2011 г.
ЗОПБ
В Дирекция ОУИ ….. е постъпило Ваше писмено запитване с вх. №53-02-319/ 19.05.2011 г. относно прилагане разпоредбите на Закона за ограничаване на плащанията в брой (ЗОПБ).
В запитването си излагате следните казуси:
1.Дружество продава собствен недвижим имот на физическо лице (гражданин на Руската Федерация). Съгласно договора, плащането ще бъде извършено в деня на прехвърляне нанедвижимия имот по нотариален ред. Купувачът няма банкова сметка в Република България, поради което ще внесе сумата на гише в обслужващата банка на продавача.
2.Дружество с предмет на дейност счетоводно обслужване има сключен договор с клиент за годишно обслужване в размер на 36 000 лв. Дружеството издава ежемесечно фактури на клиента. Фактурите са изплащани и по банков път и в брой.
Поставени са следните въпроси:
1.При извършеното плащане по първия казус извършено ли е нарушение на разпоредбите на ЗОПБ и коя от двете страни подлежи на санкция?
2.Смесечните плащания в брой по втория казусизвършено ли е нарушение на ЗОПБ и коя от двете страни подлежи на санкция?
Предвид така изложенатав запитването фактическа обстановка, тъй като от запитването не става ясно кои са конкретните дружества от името на които са зададени въпросите, ви уведомявам, че:
НАП разяснява прилагането на действащите нормативни актове в областта на данъчното и осигурителното законодателство.
Правомощието на НАПда осигурява необходимата информация и да разяснява правата и задълженията на задължените лица се отнася само за техните конкретни права и задължения, не за принципно тълкуване на законодателството.
При изпращане на писмени запитвания до НАП относно прилагане на данъчното и осигурително законодателство, следва да посочвате името, ЕИКпо БУЛСТАТ и адреса за кореспонденция на дружеството, от името на което поставяте въпроси.
На 04.04.2011 г. Министърът на финансите издаде подробно указание изх. №УК-3/04.04.2011 г. по прилагането на ЗОПБ, в което са дадени разяснения за териториалния обхват, действието на закона във времето и материалния му обхват.
Чрез примери са посочени най-честите случаи по прилагането му, изключенията от приложната поле на закона и реализирането на административнонаказателна отговорност за лицата, извършили плащания в нарушение на ЗОПБ.
Зададените в писмото Ви въпроси са относими към хипотезите на дадените в указанието примери.
Същото е публикувано в електронен вариант на сайта на Националната агенция за приходите на адрес: http://nap.bg.
Важно е да знаете, че ЗОПБ регламентира ограничения на плащанията (включително и по отношение на договори, започнали но незавършени към деня на влизането му в сила), а не конкретно определени доставки на стоки и услуги.
Следва да имате предвид, че ,,част от парична престация по договор” –това е размерът на конкретното (т.е.всяко отделно) плащане по сключения между страните договор, както и че е недопустимо страните по сключени договори, след влизане в сила на ЗОПБ да предприемат договорености, водещи до заобикаляне на закона. При констатиране на нарушения на въведения от закона ограничителен режим, органите на НАП ще съставят актове за установяване на всяко отделно извършено административно нарушение и ще налагат предвидените в ЗОПБ санкции.

Оценете статията

Вашият коментар