прилагане разпоредбите на Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) по отношение на гражданин на трета държава с разрешение за продължително пребиваване в Република България по Директива 2004/38/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2004 година относно правото на граждани на Съюза и на членове на техните семейства да се движат и да пребивават свободно на територията на държавите–членки на ЕС (Директива 2004/38/ЕО)

Изх. № 24-39-12
Дата: 02.03.2018 год.
ЗЗО, чл. 33, ал. 1, т. 6;
ЗЗО, чл. 33, ал. 2;
Регламент (ЕС) № 1231/2010, чл. 1.

ОТНОСНО: прилагане разпоредбите на Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) по отношение на гражданин на трета държава с разрешение за продължително пребиваване в Република България по Директива 2004/38/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2004 година относно правото на граждани на Съюза и на членове на техните семейства да се движат и да пребивават свободно на територията на държавите–членки на ЕС (Директива 2004/38/ЕО)

В Централно управление на Национална агенция за приходите (НАП) е постъпило Ваше писмо, прието с вх. №24-39-12/02.02.2018 г., препратено от дирекция ОДОП …., в което е изложена следната фактическа обстановка:
Гражданка на трета страна (държава, която не е член на Европейския съюз (ЕС)) е с разрешение за продължително пребиваване в Република България, което е със срок до 17.05.2022 г. Има издаден личен номер на чужденец (ЛНЧ).
Във връзка с изложената фактическа обстановка се поставя следния въпрос:
Как следва да се уреди здравноосигурителния статус на лицето за времето на престоя ? в Република България?
Предвид изложената в запитването фактическа обстановка и в съответствие с относимата нормативна уредба в сферата на здравното осигуряване, изразявам следното становище:
Кръгът на лицата, подлежащи на задължително здравно осигуряване в Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) е определен в чл. 33 от ЗЗО.
След присъединяването на Република България към ЕС се прилагат регламенти за координация на системите за социална сигурност на държавите-членки.
В тази връзка, в сила от 01.01.2007 г., в ЗЗО са направени допълнения, с които в кръга на задължително осигурените в НЗОК са включени лицата, за които се прилага законодателството на Република България, съгласно правилата за координация на системите за социална сигурност, съответно изключени са лицата, които съгласно тези правила подлежат на здравно осигуряване в друга държава-членка (чл. 33, ал. 1, т. 6 и ал. 2 от ЗЗО).
За да се установи дали е налице основание за здравно осигуряване в Република България спрямо едно лице, попадащо в обхвата на координационните регламенти, е необходимо първо да се определи кое е приложимото за него законодателство.
От 01.01.2011 г. е в сила Регламент (ЕС) № 1231/2010 на Европейския парламент и на Съвета от 24 ноември 2010 година за разширяване обхвата на Регламент (ЕО) № 883/2004 и на Регламент (ЕО) № 987/2009 по отношение на гражданите на трети държави, които все още не са обхванати от тези регламенти единствено на основание тяхното гражданство (Регламент (ЕС) № 1231/2010) .
От същата дата по отношение на гражданите на трети държави се прилагат Регламент (ЕО) №883/2004 на Европейския Парламент и на Съвета от 29 април 2004 година за координация на системите за социална сигурност (Регламент (ЕО) №883/2004) и регламент за неговото прилагане Регламент (ЕО) №987/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 16 септември 2009 г. за установяване на процедурата за прилагане на Регламент (ЕО) №883/2004 за координация на системите за социално сигурност (Регламент (ЕО) №987/2009). Тези регламенти се прилагат спрямо гражданите на трети държави, ако по отношение на тях са изпълнени кумулативно следните условия:
1. пребивават законно (независимо от продължителността на разрешеното пребиваване) и са обхванати от системата за социална сигурност (в някои или всички от клоновете на социалната сигурност, определени от чл. 3 от Регламент (ЕО) № 883/2004) в дадена държава–членка и
2. при наличие на трансгранична ситуация между държави–членки на Европейския съюз, независимо дали трансграничният елемент касае икономическа активност или не. Трансгранична ситуация е пресичане на граници между държави, които прилагат регламента от лица, попадащи в персоналния му обхват.
На основание изложеното, в конкретния случай, ако за г-жа …………. са изпълнени гореизброените условия, попада в персоналния обхват на Регламент (ЕО) № 883/2004. В този случай, следва да се определи законодателството в областта на социалната сигурност на коя държава-членка ще се прилага спрямо нея.
В изложената в писменото запитване информация няма данни дали г-жа …….. упражнява трудова дейност като заето или самостоятелно заето лице в някоя държава-членка, дали получава парични обезщетения, поради което не може да се даде категоричен отговор дали спрямо нея би било приложимо законодателството в сферата на социалната сигурност на Република България.
С оглед изразяване на становище при изложена пълна фактическа обстановка, моля да предоставите допълнително следните данни:
– пребивавала ли е г-жа …………….. законно на територията на държава-членка преди установяването ? в Република България;
– била ли е обхваната от системата за социална сигурност на държава-членка преди установяването ? в Република България;
– упражнявала ли е трудова дейност на територията на държава-членка и в какво качество (заето или самостоятелно заето лице);
– на територията на коя държава-членка пребивава по смисъла Регламент (ЕО) № 883/2004;
– други факти и обстоятелства които могат да бъдат от значение за определяне на приложимото законодателство.
След предоставянето на необходимата информация, ще получите конкретен отговор на поставените в запитването въпроси.

ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА НАП:
/АЛ. ГЕОРГИЕВ/иключване

Оценете статията

Вашият коментар