прилагане разпоредбите на ЗДДС при доставка на урегулиран поземлен имот /УПИ/, изцяло съвпадащ с прилежащ терен към сгради, които не са нови, когато собствеността на терена се прехвърля към собственик

.26-Б-205
Дата:31.01.2011 год.
ЗДДС, чл. 3, ал. 5, т. 2;
ЗДДС, чл. 26, ал. 2;
ЗДДС, чл. 26, ал. 3;
ЗДДС, чл. 45, ал. 1;
ЗДДС, чл. 45, ал. 3;
ЗДДС, чл. 45, ал. 5, т. 1;
ЗДДС, чл. 45, ал. 7.
Относно: прилагане разпоредбите на ЗДДС при доставка на урегулиран поземлен имот /УПИ/, изцяло съвпадащ с прилежащ терен към сгради, които не са нови, когато собствеността на терена се прехвърля към собственика на сградата с отделна сделка
Във Ваше писмо, постъпило в ЦУ на НАП с вх. № 26-Б-205/15.12.2010 г. сте изложили следната фактическа обстановка:
През 1999 г. дружеството е закупило от ….. община сграда, представляваща клуб-ресторант. При закупуване на сградата теренът под и около нея е общински. По инициатива на дружеството, с цел закупуването му, е създаден УПИ VI, в кв. 39, местност „Трета извънградска част“, целият с площ от 749,29 кв.м., изцяло съвпадащ с прилежащия терен към старата сграда. С оглед бъдеща реконструкция и модернизация на закупената от дружеството сграда е в ход процедура за закупуване на специално създадения УПИ (прилежащия терен) към сградата, на база извършена експертна оценка от лицензирани оценители. Има приета оценка и предстои продажбата.
Поставеният въпрос по същество е свързан със следното:
Следва ли …… община, като участник в сделката, по която е продавач на УПИ, съвпадащ изцяло с прилежащия терен на сграда, която не е „нова сграда“ по смисъла на ЗДДС, да начисли ДДС върху пазарната оценка на урегулирания поземлен имот при продажбата.
Становище на ЦУ на НАП:
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за националната агенция за приходите изразявам следното становище:
1. Относно …..община като данъчно задължено лице
По смисъла на ЗДДС, данъчно задължено лице е всяко лице, което извършва независима икономическа дейност, без значение от целите и резултатите от нея. Същевременно разпоредбата на чл. 3, ал. 5 от ЗДДС регламентира, че органите на местна власт не са данъчно задължени лица за всички извършвани от тях дейности или доставки в качеството им на такъв орган, включително в случаите, когато се събират такси, вноски или възнаграждения за тези дейности. За целите на облагането с данък върху добавената стойност “дейности или доставки, извършвани от местните органи в качеството им на орган на местната власт“, съгласно § 1, т. 7 от ДР на закона са тези, извършени от лице, създадено със закон, когато:
– се извършват в изпълнение на правомощията му, произтичащи от нормативен акт и не могат да се извършват от търговец, освен ако това му е възложено със закон;
– е установена такса с нормативен акт.
Независимо от това, органите на местна власт са данъчно задължени лица за извършваните от тях доставки, които попадат в кръга на изброените в чл. 3, ал. 5, т. 1 от ЗДДС, както и за доставки, които ще доведат до значително нарушаване правилата на конкуренцията /чл. 3, ал. 5, т. 2 от с.з./. В тези случаи общините не действат в качеството си на орган на местната власт, а на равнопоставен гражданско-правен субект.
2. Относно характера на доставката
Становището на Националната агенция за приходите по данъчното третиране на доставката по зададения от Вас казус е изразено в Раздел VI, т. 6 от писмо Изх. № 91- 00-261 от 04.09.2007 г. на НАП относно данъчното третиране на доставки, свързани със земя и сгради и вещни права върху тях по Закона за данък върху добавената стойност, в сила от 1 януари 2007 г., отнасяща се за продажба на земя – частна държавна собственост, на лица, притежаващи собственост върху законно построена сграда върху нея.
Съгласно същото при продажбата на земя – частна държавна собственост, на лица, притежаващи собственост върху законно построена сграда върху нея но реда на Раздел II от Правилника за прилагане на закона за държавната собственост /чл. 84-86 ППЗДС/, характерът на доставката зависи от вида на земята, предмет на доставката. Ако същата е УПИ – доставката е облагаема, ако няма характер на УПИ и не е упражнено правото на избор по чл. 45, ал. 7 от ЗДДС -доставката е освободена.
Считаме, че не е налице основание данъчното третиране при продажба на земя – общинска собственост, да има данъчно третиране, различно от посоченото по-горе, както и че цитираната в запитването Ви практика на ВАС не е относима към казуса.
3. Относно данъчната основа на доставката
Данъчната основа се определя по общите правила на чл. 26, ал. 2 и ал. 3 от ЗДДС и включва в себе си всичко, получено от или дължимо на доставчика:
– възнаграждението по доставката,
– всички други данъци, различни от ДДС и такси, дължими по доставката, а
именно:
– данъкът по чл. 47, ал. 2 във връзка с чл. 44, ал. 1 от ЗМДТ в определения от Общинския съвет размер върху по-високата от цената на продажбата и данъчната оценка на имота по Приложение № 2 към ЗМДТ /чл. 15 от ППЗДДС/;
– режийните разноски във връзка с разпореждането с недвижими имоти – общинска собственост;
– такса за вписване на договора, съгласно чл. 2 от Тарифата за/държавните такси, събирани от Агенцията по вписванията.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/’

Оценете статията

Вашият коментар