ЗДДС, чл. 25, ал. 4;
ЗДДС, чл. 45, ал. 1;
ЗДДС, чл. 45, ал. 7;
ЗДДС, чл. 113, ал. 1;
ЗДДС, чл. 113, ал. 7.
Относно: Прилагане разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)
Във Ваше писмо, препратено по компетентност в ЦУ на НАП с вх. № М-24-31-152/22. 12. 2011 г., е изложена следната фактическа обстановка:
През 2001 г. дружеството закупува земеделска земя, за която предишните собственици нямат сключен договор за аренда или наем с ползвател на земя. В качеството му на собственик на новозакупената земя дружеството получава рента, която му е преведена в Община ………. по нареждане на ОС „Земеделие”, с. …………..
От приложения нотариален акт за покупко-продажба на недвижим имот е видно, че дружеството става собственик на арендуваните имоти на 17. 06. 2011 г., като в раздел ІV на същия е посочено, че дружеството на основание чл. 17, ал. 2 от Закона за арендата в земеделието замества продавача по сключените от него договори за аренда на продаваните имоти и има право да получи 100 % от дължимото наемно плащане за 2010-2011 г.
Въпросите, посочени в запитването по същество са следните:
1. На кого следва да се издаде данъчния документ, тъй като липсва своевременна информация за ползвателите, и при условие, че общината е само посредник?
2. Следва ли да се приеме, че датата на данъчното събитие съвпада с датата на получаване на паричните средства?
С оглед изложената в запитването фактическа обстановка, и на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите, изразявам следното принципно становище:
Съгласно чл. 37в, ал. 1 от Закона за собствеността и ползването на земеделските земи (ЗСПЗЗ) масиви за ползване на земеделски земи се създават по споразумение между собствениците и/или ползвателите. Сключването на споразумението се ръководи от комисия за всяко землище на територията на общината, определена със заповед на директора на областната дирекция „Земеделие“ в срок до 15 юни на съответната година. Споразумението се сключва и актуализира всяка година в периода от 1 юли до 1 август за следващата стопанска година и влиза в сила, при условие че обхваща не по-малко от две трети от общата площ на масивите за ползване в съответното землище, като не се включват имоти, декларирани за обработване в реалните им граници.
Когато между ползвателите не се постигне споразумение, както и за земите, които споразумението не обхваща, комисията съставя проект за разпределение на ползването на земите по масиви до 15 август на съответната година по реда определен в чл. 37в, ал. 3 от ЗСПЗЗ, съгласно който:
– правото за ползване на отделния масив се предоставя на ползвателя с най-голям дял собствена и/или арендована/наета земеделска земя в масива;
– площта на земеделските земи, за които няма сключени договори и не са подадени декларации от собствениците им, се разпределя между ползвателите пропорционално на площта и съобразно начина на трайно ползване на собствената и/или арендуваната/наетата земеделска земя в съответното землище.
Комисията изготвя доклад до директора на областната дирекция „Земеделие“, който съдържа сключеното споразумение, разпределението на масивите за ползване, данни за земите по чл. 37в, ал. 3, т. 2 от ЗСПЗЗ (за които няма сключени договори и не са подадени декларации от собствениците им), за техните собственици и дължимото рентно плащане, въз основа на който директорът на областна дирекция „Земеделие“ издава заповед за разпределение на масивите в землището в срок до 1 октомври на съответната година, съгласно чл. 37в, ал. 4 от ЗСПЗЗ. Заповедта се обявява в кметството и в сградата на общинската служба по земеделие и се публикува на интернет страницата на общината и на съответната областна дирекция „Земеделие“ в срок до 10 октомври.
Площта на земеделските земи, за които няма сключени договори и не са подадени декларации от собствениците им, се разпределя между ползвателите пропорционално на площта и съобразно начина на трайно ползване на собствената и/или арендуваната/наетата земеделска земя в съответното землище. В тези случаи дължимото рентно възнаграждение се внася от ползвателя, (който се ползва от заповедта за разпределение на масивите по чл. 37в, ал. 4 от ЗСПЗЗ), по банкова сметка за чужди средства на общината сума в размер на средното годишно рентно плащане за землището в срок до 10 септември на съответната година. Сумите са депозитни и се изплащат от общината на правоимащите лица, въз основа на заповедта по чл. 37в, ал. 4, в тригодишен срок.
По отношение на посоченото в запитването, относно липсата на информация за ползвателите на създадените масиви, следва да се имат предвид разпоредбите на ЗСПЗЗ (чл. 37б и 37в), които определят реда за подаване на данните от собствениците/ползвателите на земеделски земи, сключването на споразуменията за създаване и ползване на масиви (съответно данните за ползвателите на тези масиви), както и компетентните за това органи. Според посоченото в чл. 37в, ал. 2 от ЗСПЗЗ споразумението се сключва по образец, утвърден от министъра на земеделието и храните, и съдържа данни за комисията, участниците, разпределените им имоти или части от имоти, и дължимото за тях рентно плащане. Неразделна част от споразумението е картата за разпределение на масивите за ползване.
Предвид това, че фактическата обстановка, представено в запитването е неясна и не дава възможност за конкретен отговор, по отношение на прилагане разпоредбите на ЗДДС, изразявам следното принципно становище:
Отдаването под наем или аренда на земеделска земя е освободена доставка, при условие, че доставчика не е избрал тя да бъде облагаема, на основание чл. 45, ал. 1 и 7 от ЗДДС. При доставка с периодично, поетапно или непрекъснато изпълнение, (каквато е отдаването под аренда на земя), всеки период или етап, за който е уговорено плащане, се смята за отделна доставка и данъчното събитие за нея възниква на датата, на която плащането е станало дължимо, по силата на чл. 25, ал. 4 от ЗДДС. Разпоредбата на чл. 25, ал. 4 от ЗДДС не се прилага при доставки с непрекъснато изпълнение с продължителност за период, по-дълъг от една година, за които не е налице дължимост за плащане за период, по-дълъг от една година. За такива доставки се счита, че данъчното събитие настъпва в края на всяка календарна година, като за календарната година на прекратяване на доставките данъчното събитие настъпва на датата на прекратяване на доставките. Когато, преди да е възникнало данъчно събитие по реда на ЗДДС, се извърши цялостно или частично авансово плащане по доставка, данъкът става изискуем при получаване на плащането (за размера на плащането). В тези случаи се приема, че данъкът е включен в размера на извършеното плащане.
Съгласно чл. 113, ал. 1 от ЗДДС всякоданъчно задължено лице – доставчик, е длъжно да издаде фактура за извършената от него доставка на стока или услуга или при получаване на авансово плащане преди това освен в случаите, когато доставката се документира с протокол по чл. 117 от същия закон. За доставката по отдаване под аренда на земеделска земя, доставчикът на услугата, следва да издаде фактура на получателя – съответния ползвател на земеделската земя. Фактура може да не се издава в предвидените в чл. 113, ал. 3 от ЗДДС случаи.