прилагането на § 4а от ПЗР на Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/ и на с § 3а от ПЗР Закона за местните данъци и такси /ЗМДТ/, приети с § 66 и §67 от ПЗР на Данъчно осигурителния процесуа

Изх.№ 91-00-59
Дата, 13.02.2009 год.

Относно: прилагането на § 4а от ПЗР на Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/ и на с § 3а от ПЗР Закона за местните данъци и такси /ЗМДТ/, приети с § 66 и §67 от ПЗР на Данъчно осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/, публикувани в ДВ бр.12 от 13.02.2009 г., в сила от деня на обнародването, отнасящи се до лицата, извършващи търговия с тютюн и тютюневи изделия
На основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за националната агенция за приходите издавам следното становищеотносно регистрацията по ЗДДС на лицата, извършващи търговия с тютюн и тютюневи изделия:
С изменението на чл. 30 от Закона за тютюна и тютюневите изделия като условие за извършване на търговия с тютюневи изделия се въведе изискването търговците, притежаващи разрешение за продажба на тютюн и тютюневи изделия, да са регистрирани по Закона за данък върху добавената стойност. По смисъла на ЗДДС тази регистрация е регистрация по избор – по реда на чл. 100, ал.1 от закона, в случай, че по отношение на лицата в същото време не са налице основанията по чл. 96 от ЗДДС за задължителна регистрация.
С § 65 от ПЗР на ДОПК се отмени изменението на чл. 30 от ЗТТИ, като след обнародването на закона за тези лица не съществува задължение за регистрация по ЗДДС с оглед вида на извършваната от тях дейност – търговия с тютюн и тютюневи изделия.
Във връзка с промяната на ЗТТИ са приети и промени на ЗДДС/създава се § 4а на ПЗР на ЗДДС/ и на ЗМДТ /създава се § 3а на ПЗР на ЗМДТ/.
I. Прилагане на § 4а от ПЗР на Закона за данък върху добавената стойност
С § 66 от ПЗР на ДОПК се създава § 4а на ПЗР на ЗДДС, съгласно който:
“§ 4а. (1) Търговците по чл. 30 от Закона за тютюна и тютюневите изделия, регистрирани след 1 януари 2009 г. по чл. 100, ал. 1, или които са в процедура за регистрация, могат да подадат заявление в компетентната териториална дирекция на Националната агенция по приходите заобявяване нарегистрацията си за нищожна.
(2) Заявлението по ал. 1 се подава до 1 април 2009 г., арегистрациятасе смятаза нищожна от 1 януари 2009 г.”.
Към влизане в сила на тази законова норма, която съгласно § 68 от ПЗР на ДОПК влиза в сила от датата на обнародване на ЗИД на ДОПК, относно лицата, подали след 01.01.2009 г. заявления за регистрация по ЗДДС на основание чл. 100, ал.1 от ЗДДС, ще бъдат налице следнитеслучаи:
1.Лица, които са подали заявление за регистрация по ЗДДС, но все още не са регистрирани по закона
По отношение на тези лица е налице правната възможност да подадат заявление за оттегляне на заявленията си за регистрацияпо чл.100, ал.1 от ЗДДС. В тази връзка органите по приходите са изпратили на лицата съобщения с приложени към тях бланки на заявления за оттегляне на заявленията им за регистрация. Към лицата е отправена покана в 14-дневен срок от получаване на съобщенията да заявят намеренията си относно регистрационния си режим по ЗДДС.
В случай, че лицата подадат заявление за оттегляне на заявленията си за регистрацияпо чл.100, ал.1 от ЗДДС същото следва да бъде разгледано приоритетно и ако органът по приходите не установи основание за задължителна регистрация по чл. 96 от ЗДДС, производството следва да бъде прекратено с протокол, издаден от компетентния орган по приходите, екземпляр от който се предоставя на лицето.
В случай, че лицата не подадат заявление за оттегляне на заявленията си за регистрацияпо чл.100, ал.1 от ЗДДС до изтичане на посочения в изпратените до тях съобщения срок, същите следва да бъдат регистрирани по ЗДДС.
Следва да се има предвид, че независимо от обстоятелството, че лицата не са оттеглили заявленията си за регистрация по ЗДДС, поради което са били регистрирани на основание чл. 100, ал.1 от закона, за същите до 01.04.2009 г. е налице правната възможност да подадат заявление за обявяване на регистрацията им за нищожна.
2. Лица, които са регистрирани по ЗДДС на основание чл.100, ал. 1 от закона и подадат заявление за обявяване на регистрацията им за нищожна.
2.1. Заявление за обявяване на регистрацията по ЗДДС за нищожна
Тази възможност за лицата е налице дори и в случай, че по отношение на лицата са налице основанията за задължителна регистрация по чл. 96, ал.1 от ЗДДС, а именно формиран облагаем оборот от 50 хиляди лева и повече за период не по-дълъг от последните дванадесет последователни месеца преди текущия. В случая за текущ период следва да се разбира периодът, през който лицето подава заявление за обявяване на регистрацията си за нищожна. Към заявлението си за обявяване на нищожност на регистрацията по ЗДДС лицата следва да приложат Удостоверението си за регистрация по ЗДДС и копие от Разрешението за търговия с тютюн и тютюневи изделия по чл.30 от ЗТТИ.
В случай, че лицата подадат заявлението за обявяване на нищожност на регистрацията им по ЗДДС, придружена с посочените по-горе приложения, органът по приходите, на основание § 4а от ПЗР на ЗДДС следва незабавно да извърши проверка и ако се налице условията на § 4а да издаде Акт за обявяване на нищожност на регистрацията по ЗДДС, екземпляр от който да връчи на лицето. Образец от Акт за обявяване на нищожност на регистрацията по ЗДДС е одобрен от Изпълнителния директор на НАП.
В случай, че лицата подадат заявлението за обявяване на нищожност на регистрацията им по ЗДДС, но същата не е придружена от посочените по-горе приложения, органът по приходите следва да укаже на лицето да представи в 7-дневен срок непредставените към заявлението приложения. При представяне на приложенията следва да се издаде Акт за обявяване на нищожност на регистрацията по ЗДДС, а в случай, че в указания срок не бъдатпредставениУдостоверението за регистрация по ЗДДС и копие от Разрешението за търговия с тютюн и тютюневи изделия по чл.30 от ЗТТИ, следва да се издаде мотивиран отказ за обявяване на нищожност на регистрацията по ЗДДС, за който акт е одобрен образец от Изпълнителния директор на НАП. В случай, че лицето писмено декларира, че е изгубило Удостоверението за регистрация по ЗДДС, следва да се издаде Акт за обявяване на нищожност на регистрацията му по ЗДДС.
2.2. Задължения на лицата до подаване на Заявление за обявяване на регистрацията по ЗДДС за нищожна
До подаване на заявление за обявяване на регистрацията за нищожна, по отношение на лицето ще бъдат валидни всички задължения относно документирането и отчитането на доставките и внасяне на дължимия ДДС, произтичащи от статута на регистрирано по ЗДДС лице, а именно – водене на дневници за покупки и продажби, подаване на Справки – декларации, внасяне на данък, ако резултатът за периода е ДДС за внасяне.
2.3. Правни последици от обявяване на регистрацията по ЗДДС за нищожна. Права и задължения на лицата
Следва да се има предвид, че с обявяването на регистрацията за нищожна, за съответното лице отпадат с обратна сила както всички задължения, свързани със статута на регистрирано по ЗДДС лице /за начисляване, документиране, деклариране и внасяне на данъка/, така и свързаните с регистрацията по ЗДДС права – на данъчен кредит, съответно на възстановяване нарезултати за период – ДДС за възстановяване.
Обявяването на регистрацията на лицата за нищожна води до възникване на задължение за лицата да анулират по реда на чл. 116 от ЗДДС всички издадени от тях фактури/извести’

Оценете статията

Вашият коментар