Прилагането на данъчното облекчение за лица с намалена работоспособност, предвидено в чл. 18, ал. 1 и 2 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).

. 94-А-270
Дата: 16.02.2009 год.
ЗДДФЛ, чл. 18, ал. 1;
ЗДДФЛ, чл. 18, ал. 2;
ОТНОСНО: Прилагането на данъчното облекчение за лица с намалена работоспособност, предвидено в чл. 18, ал. 1 и 2 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).
По повод Ваша жалба вх. № 94-А-270/24.11.2008 г. по въпросът свързан с правото Ви на данъчно облекчение за намалена работоспособност 52 на сто, изразявам следното становище:
В разпоредбите на чл. 18, ал. 1 и 2 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) е регламентирано данъчно облекчение за лица с намалена работоспособност 50 и над 50 на сто, както следва:
1. На основание чл. 18, ал. 1 от ЗДДФЛ, сумата от годишните данъчни основи по чл. 17, за лица с 50 и с над 50 на сто намалена работоспособност, определена с влязло в сила решение на компетентен орган, се намалява със 7920 лв., включително за годината на настъпване на неработоспособността и за годината на изтичане срока на валидност на решението. В общия случай, съгласно чл. 23 от ЗДДФЛ, това данъчно облекчение се ползва с подаване на годишна данъчна декларация към която се прилага копие на валидно решение на ТЕЛК/НЕЛК. Единствено за доходите от трудови правоотношения е възможно годишния размер на данъчното облекчение да се ползва чрез работодателя, ако данъчно задълженото лице има работодател по основно трудово правоотношение към 31 декември на годината. Намалението се прилага при определянето на годишния размер на данъка за доходите от трудови правоотношения от работодателя по основното трудово правоотношение на основание чл. 49, ал. 3 от ЗДДФЛ. За целта е необходимо работникът/служителят да му предостави копие от валидно експертно решение на ТЕЛК/НЕЛК – в срок от 30 ноември до 31 декември на данъчната година (чл. 49. ал. 4 от ЗДДФЛ).
2. На основание чл. 18, ал. 2 от ЗДДФЛ, месечната данъчна основа за доходи от трудови правоотношения на лица с 50 и с над 50 на сто намалена работоспособност се намалява с 660 лв., включително за месеца на настъпване на неработоспособността и за месеца на изтичане срока на валидност на решението. Видно от цитираната разпоредба намалението може да се прилага единствено за доходи от трудови правоотношения във връзка с определянето на авансовия данък по реда на чл. 42 от ЗДДФЛ. Цитираната разпоредба не може да се ползва за доходи по извънтрудови правоотношения (граждански договори), авансовото облагане на които се извършва по реда на чл. 43 от с.з.
На основание чл. 43, ал. 1 от ЗДДФЛ, в редакцията на закона действаща за 2008 г. лице, придобило доход от стопанска дейност по чл. 29 (в случая от извънтрудово правоотношение), дължи авансово данък върху разликата между облагаемия доход и вноските, които самоосигуряващото се лице е задължено да прави за своя сметка, а ако лицето не е самоосигуряващо се – между облагаемия доход и удържаните задължителни осигурителни вноски. Размерът на дължимия данък се изчислява, като така формираната разлика се умножи по данъчна ставка 10 на сто и определя от предприятията – платци на въпросния доход (чл. 43, ал. 2 и 3 от ЗДДФЛ). Данъчното облекчение по чл. 18, ал. 1 от ЗДДФЛ за този вид доходи може да се ползва единствено с подаване на годишна данъчна декларация в срок до 30 април на следващата година. За доходи придобити през 2008 г. декларацията се подава в срок до 30 април 2009 г.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар