прилагането на разпоредбите на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК).

5-20-00-197/20.05.2014
т. 1 и т. 2 на чл. 14 от ДОПК
чл. 80, чл. 81, чл. 82, ал. 3, чл. 84, ал. 1, чл. 87 от ДОПК
чл. 5, ал. 4 от КСО
чл. 7, ал. 7 от КСО
чл. 2, ал. 1 от НООСЛБГРЧМЛ
В дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” … е постъпило писмено запитване, прието с вх. №……./04.2014 г.относноприлагането на разпоредбите на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК).
Фактическата обстановка, изложена в запитването е следната:
Вие сте собственик на ЕТ „ХХХХХХХ”. Всеки месец извършвате банкови преводи като осигурител за задължителните осигурителни вноски и данъци за лицата, наети по трудови и без трудови правоотношения,и за себе си в качеството на самоосигуряващо се лице.
В платежното нареждане при внасяне на осигурителните вноски за наетите лица като задължено лице попълвате наименованието на едноличния търговец и неговия ЕИК, а когато внасяте осигурителните вноски за самоосигуряващото се лице в полето „задължено лице” попълвате трите си имена и ЕГН.
При проверка, направена в „Справка за извършени плащания, преведени по сметки на НАП и погасени задължения с тях” сте установили, че при погасяване на задълженията не се взема предвид кое е задълженото лице – едноличния търговец като осигурител (със съответното наименование и ЕИК) или едноличния търговец в качеството му на самоосигуряващо се лице (с трите му имена и ЕГН). В този случай става трудно за проследяване кога и дали дадено задължение е погасено.
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следният въпрос:
Какъв е редът за отразяване на задълженията за данъци и задължителни осигурителни вноски и лихвите по тях и постъпилите плащания от едноличния търговец в качеството му на осигурител и в качеството му на самоосигуряващо се лице?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпросът и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
Признаването на търговско качество на едно физическо лице чрез регистрирането му като едноличен търговец разширява неговата правоспособност, но не води до възникване на нов правен субект. Като задължено лице по смисъла на т. 1 и т. 2 на чл. 14 от ДОПК едноличният търговец подлежи на вписване в регистъра на НАП, което се извършва служебно въз основа на данните от търговския регистър. Идентификацията на едноличния търговец като регистрирано лице в базата данни на НАП се извършва чрез единния граждански номер (съответно личен номер на чужденец) и чрез единния идентификационен код, определен по реда на Закона за търговския регистър. Тъй като на всяко регистрирано лице се открива данъчно-осигурителна сметка (ДОС), в която се отразява размера на данъците, задължителните осигурителни вноски, лихвите по тях, извършените прихващания и възстановявания на суми и основанието за това, както и постъпилите плащания, следва че в ДОС на едноличния търговец се отразяват както дължимите от него данъци и задължителни осигурителни вноски в качеството му на носител на задължението за тях като физическо и самоосигуряващо се лице, така и в качеството му на работодател и осигурител, задължен да начислява, удържа и внася данъци и задължителни осигурителни вноски във връзка с извършваната от предприятието му стопанска дейност (чл. 80, чл. 81, чл. 82, ал. 3, чл. 84, ал. 1, чл. 87 от ДОПК).
Работодателите, осигурителите, самоосигуряващите се лица и осигурителните каси внасят по съответната сметка на компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите чрез съответните банки, лицензиран пощенски оператор или поделенията им задължителните осигурителни вноски, като ползват единния идентификационен код (чл. 7, ал. 7 от Кодекса за социално осигуряване (КСО)
Едноличните търговци, регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители и лицата, упражняващи свободна професия или занаятчийска дейност на основание на регистрация, внасят осигурителните вноски по съответната сметка на компетентната териториална дирекция на НАП поотделно за всеки месец, като в документите за внасянето им се попълва ЕГН, ЛНЧ или служебен номер, издаден от НАП на лицето (чл. 2, ал. 1 от Наредба за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица (НООСЛБГРЧМЛ).
На основание чл. 5, ал. 4 от КСО осигурителите, осигурителните каси, самоосигуряващите се лица и работодателите периодично представят в Националната агенция за приходите данни за:
1.осигурителния доход, осигурителните вноски за държавното обществено осигуряване (ДОО), Учителския пенсионен фонд (УчПФ), здравното осигуряване, допълнителното задължително пенсионно осигуряване (ДЗПО), вноските за фонд “Гарантирани вземания на работниците и служителите“(ГВРС), дните в осигуряване и облагаемия доход по Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) – поотделно за всяко лице, подлежащо на осигуряване;
2. декларация за сумите за дължими осигурителни вноски за ДОО,УчПФ, здравното осигуряване, ДЗПО, вноските за фонд ГВРС и данък по ЗДДФЛ.
Видно от изложеното, задължени лица за данъци и осигурителни вноскиса физическите лица, включително за задълженията, възникнали от дейността им като еднолични търговци в качеството на осигурители за наетите от тях лица, поради което същите имат само една данъчно-осигурителна сметка.

Оценете статията

Вашият коментар