прилагането на разпоредбите на Наредба № Н-18/2006 г. на МФ за регистриране и отчитане на продажбите в търговските обекти чрез фискални устройства

5_13.01.2012 г.
Наредба № Н-18/2006 г. : §59
ЗДДС: чл.118
относно: прилагането на разпоредбите на Наредба № Н-18/2006 г. на МФ за регистриране и отчитане на продажбите в търговските обекти чрез фискални устройства
Във връзка с Ваше запитване, постъпило вДирекция ОУИ – гр….., заведено по регистъра с вх. № 2012 г., изразяваме следното становище:
Съгласно описаната фактическа обстановка в запитването, кооперацията работи с три броя фискални устройства /ФУ/. Две от ФУ са в селатаи , като в тези села няма обхват на нито от един от мобилните оператори. Третото ФУ е в администрацията на кооперацията в гр., където има покритие.
В тази връзка е поставен въпроса дали е необходимо закупуване на фискални устройства, които да отговарят на изискванията на Наредба № Н-18/2006 г., след като няма техническа възможност да се установи дистанционна връзка с НАП и как следва да се процедира в този случай?
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададения от Вас въпрос, изразяваме следното принципно становище:
Съгласно чл.118, ал.1 от Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/ всяко регистрирано и нерегистрирано по този закон лице е длъжно да регистрира и отчита извършените от него доставки/продажби в търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство, независимо дали е поискан друг данъчен документ, а получателят е длъжен да получи фискалната касова бележка и да я съхранява до напускане на обекта.
Изискването фискалните устройства задължително да имат техническа възможност за установяване на дистанционна връзка с НАП е регламентирано в разпоредбата на чл.118, ал.2 от ЗДДС, като техническите изисквания, редът и начинът за изграждането и осъществяването на дистанционната връзка се уреждат с Наредба № Н-18 /2006 г. на министъра на финансите, като се съгласуват с Българския институт по метрология и с Държавната агенция за метрологичен и технически надзор.
С тази наредба се определят условията, редът и начинът на одобряване на типа, за отмяна на типа, за въвеждане/извеждане във/от експлоатация, регистрация, отчитане и сервизно обслужване, експертизите и контролът на фискалните устройства, техническите и функционалните изисквания към тях, редът и начинът за установяване на дистанционна връзка на фискалните устройства с НАП за предаване на данни и за издаване на фискални касови бележки, както и минималните реквизити на фискалните касови бележки – чл.1, ал.1 от Наредба № Н-18/2006г..
В §59, ал.1 от ПЗР на Наредба № Н-18/2006г. са посочени лицата по чл.3, които трябва да приведат дейността си в съответствие с изискванията на посочената наредба исроковете за осъществяване на дистанционна връзка, както следва:
1.Лицата, задължени да използват ЕСФП – в срок до 31 декември 2010 г.;
2.Регистрираните по ЗДДС лица, непопадащи в т.1:
а/ които извършват търговия на дребно с лекарствени продукти в аптеки и дрогерии съгласно Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина – в срок до 31 август 2011 г.;
б/ търговците на зърно, регистрирани по Закона за съхранение и търговия със зърно – в срок до 30 ноември 2011 г.;
в/ всички останали – в срок до 31 март 2012 г.;
3.Всички други лица, непопадащи в т.1 или 2 – в срок до 31 март 2012 г.
4.Независимо от сроковете по т.1-3 лицата, по отношение на които се констатира нарушение на тази наредба, изразяващо се в неиздаване на фискална касова бележка /фискален бон/, нарушение на реда и начина на регистриране или въвеждане /извеждане във/от експлоатация на фискалните устройства или реда за отчитане на оборотите от извършените продажби – в десетдневен срок от съставянето на акта за нарушение.
До въвежданев експлоатация на ФУ, отговарящо на изискванията на наредбата за установяване на дистанционна връзка, но не по късно от изтичане на горепосочените срокове, задължените лица използват ФУ от модели, одобрени преди изменението на Наредба № Н-18/2006г. като прилагат досегашния ред за регистриране и отчитане на продажбите в търговски обекти, включително по отношение изискванията към ФУ, въвеждането във и извеждането им от експлоатация.
При постоянна неосигуреност на дистанционна връзка от страна на мобилния оператор поради липса на покритие задължените лица могат да използват типове /модели/ ФУ, одобрени преди влизане в сила на изменението на Наредбата, като прилагат досегашния ред за регистриране и отчитане на продажбите в търговски обекти, включително по отношение изискванията към ФУ, въвеждането във и извеждането им от експлоатация, до осигуряване на покритие. Липсата на покритие се удостоверява писмено от съответните мобилни оператори.
Следователно, само при липса на покритие удостоверено и от трите български мобилни оператори, следва да се прилага досегашния ред за регистриране и отчитане на продажбите в търговски обекти, като работата с фискално устройство от модел, одобрен преди изменението на Наредба № Н-18/2006г., е разрешенадо осигуряване на покритие от мобилните оператори – §59, ал. 3 от ПЗР на Наредба № Н-18 от 2006г.
Уведомяваме Ви, че съгласно чл.85 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/ и в съответствие с чл.3, ал.1, т.1 от Закона за Националната агенция за приходите /ЗНАП/, в кореспонденцията си с Националната агенцияпо приходите /НАП/, сте длъжни да посочите Вашата идентификация (име и ЕГН/ЛНЧ, съответно фирма и БУЛСТАТ/ЕИК, определен от Агенцията по вписванията /АВ/ адрес по чл.8 от ДОПК и адрес за кореспонденция).

1/5

Вашият коментар