прилагането на разпоредбите на Наредба № Н-18 на министъра на финансите от 13.12.2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства (Наредба № Н-18/2006 г.).&

Изх. № 20-00-407/31.08.2015 г.
ЗДДС, чл.118, ал.1
Наредба № Н-18/2006 г., чл.3, ал.1
чл.5, т.2
В дирекция ,,Обжалване и данъчно-осигурителна практика” …. е постъпило Ваше запитване прието с вх. № 20-00-407/…08.2015 г. относно прилагането на разпоредбите на Наредба № Н-18 на министъра на финансите от 13.12.2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства (Наредба № Н-18/2006 г.).
Фактическата обстановка изложена в запитването, е следната:
… АД е застрахователно дружество, което е регистрирано по ЗДДС. То притежава лиценз за извършване на общо застраховане (заболяване и злополука). Всички плащания към дружеството по застрахователни полици от контрагенти се заплащат по банков път.
Клиенти на … АД са поставили въпроса дали е възможно да заплащат в брой дължимите суми по застрахователни полици.
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следният въпрос:
Възниква ли задължение за … АД да издава касов бон от фискално устройство за парични постъпления в брой по застрахователни полици или не ?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпросът и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
Съгласно чл.118, ал.1 от ЗДДС, всяко регистрирано и нерегистрирано по този закон лице е длъжно да регистрира и отчита извършените от него доставки/продажби в търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство (фискален бон) или чрез издаване на касова бележка от интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност (системен бон), независимо от това дали е поискан друг данъчен документ. Получателят е длъжен да получи фискалния или системния бон и да ги съхранява до напускането на обекта.
Видно от разпоредбата на чл.3, ал.1 от Наредба № Н-18/2006 г., всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от ФУ или касова бележка от ИАСУТД, освен когато плащането се извършва чрез внасяне на пари в наличност по платежна сметка, кредитен превод, директен дебит или наличен паричен превод, извършен чрез доставчик на платежна услуга по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи, или чрез пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла на Закона за пощенските услуги.
В чл.4 и чл.5 са изчерпателно изброени дейностите, в т.ч и лицата, за които не е налице задължение за документиране на продажбите си чрез касови бележки от фискално устройство. Съгласно чл.5, т.2 от Наредба № Н-18/2006 г. не са задължени да издават фискални касови бележки от ФУ лица, които извършват търговска дейност с предмет съгласно чл.1, ал.1, т.3, 4, 6, 8, 9, 10, 11 и 12 от Търговския закон (ТЗ). Изключението по чл.5, т.2 от Наредбата, свързано с чл.1, ал.1, т.6 от ТЗ се отнася за застрахователите, получили лиценз при условията и по реда на Кодекса за застраховане (КЗ) и извършващи застрахователни сделки.
Правната уредба, свързана с застраховането и презастраховането, застрахователното и презастрахователното посредничество, задължителното застраховане, както и застрахователния надзор се съдържат в КЗ.
Съгласно чл.8, ал.1 от КЗ, застраховател е акционерно дружество, кооперация, както и застраховател от трета държава чрез клон, регистриран по Търговския закон, получили лиценз при условията и по реда на КЗ. Застрахователното дружество е акционерно дружество, получило лиценз за извършване на застраховане като същото се учредява, извършва дейността си, преобразува се и се прекратява по реда на ТЗ (чл.10, ал.1 във вр. с ал.2 от КЗ).
Въз основа на гореизложеното, следва да се има предвид, че изключението по чл.5, т.2 от Наредба Н-18/2006 г. свързано с чл. 1, ал.1, т. 6 от ТЗ се отнася за лицата извършващи застрахователни сделки.
В настоящият случай, за … АД няма да възникне задължение за издаване на фискална касова бележка за получените суми в брой по застрахователни полици, тъй като извършваната от дружеството дейност попада също в приложното поле на чл.5, т.2 от Наредба № Н-18/2006 г., във връзка с чл. 1, ал.1, т.6 от ТЗ.
Трябва да се отбележи, че ако … АД осъществява дейности извън освободените по чл.5, т.2 от Наредба № Н-18/2006 г. за него ще възникне задължение да регистрира и отчита получените плащания в брой чрез издаване на фискална касова бележка от ФУ съобразно разпоредбите на Наредба № Н-18/2006 г. на МФ.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на Данъчно–осигурителен процесуален кодекс (ДОПК) се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл.17, ал.3 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар