прилагането на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).

Изх. №53-04-767
16.11. 2016 г.
чл. 173, ал. 6, т. 1, б. „a“ и т. 2 от ЗДДС
чл. 109, ал. 1,
т. 1, б. “a“ и т. 2 от ППЗДДС
В дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” …. е постъпило писмено запитване, прието с вх. №53-04-767/14.10.2016 г. относно прилагането на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
„А“ ООД, регистрирано на територията на Р. България извършва дейност по планиране, организиране, съпорт, изграждане и управление на военни учения по проекти възложени от НАТО на територията на Р. България, на територията на ЕС и трети страни.
Посочено е, че дружеството отговаря на критерия за координиращ орган по смисъла на чл. 107, ал. 5 от Правилника за прилагане на закона за данъка върху добавената стойност (ППЗДДС), а именно получател е на доставки на стоки и/или услуги по договор по ал. 3, т. 3 и изпълнява програма или проект, финансиран със средства в изпълнение на международен договор, спогодба, споразумение, конвенция или др.
За извършваните доставки дружествотоприлага режима по чл. 173, ал. 1 от ЗДДС.
Във връзка с изпълнението на договорите „А“ ООД използва услугите на подизпълнители за доставка на стоки и/или услуги, регистрирани на територията на страната.
Във връзка с изложената фактическа обстановка са поставени следните въпроси:
1. Необходимо ли е „А“ ООД да изисква писмено становище от НАП за всеки подписан договор или поръчка със силите на НАТОдали попада под режима на чл. 173, ал. 1 от ЗДДС?
2. Необходимо ли е всички основни подизпълнители на „А“ ООД да изискват становище от НАП за попадане под режима на чл. 173 ал. 1 от ЗДДС, във връзка с член 107 от ППЗДДС?
Предвид изложената в запитването фактическа обстановка, въпросите и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
В случаите, в които се извършват доставки, по които получатели са командвания/щабове на Организацията на Северноатлантическия договор, за освобождаването им чрез прилагане на нулева данъчна ставка намира приложениечл. 173, ал. 6 от ЗДДС.
Съгласно разпоредбата на чл. 173, ал. 6, т. 1, б. „a“ и т. 2 от ЗДДС за облагаемите доставки на стоки и услуги с място на изпълнение на територията на страната се прилага нулева ставка на данъка, когато са изпълнени едновременно следните условия:
1. получатели са командвания/щабове на Организацията на Северноатлантическия договор;
2. Република България не е държава домакин на лицата по т. 1.
Според текста на чл. 173, ал. 7 от ЗДДС документите, с които се удостоверява наличието на обстоятелствата по ал. 6, се определят с ППЗДДС.
За удостоверяването на доставките, облагаеми с нулева ставка, чл. 109, ал. 1,
т. 1, б. “a“ и т. 2 от ППЗДДС регламентира, че за облагаемите доставки на стоки и услуги с място на изпълнение на територията на страната се прилага нулева ставка на данъка, когато са изпълнени едновременно следните условия:
1. получатели са командвания/щабове на Организацията на Северноатлантическия договор.
2. Република България не е държава домакин на лицата по т. 1.
Съгласно ал. 3 на чл. 109 от ППЗДДС за прилагането на нулевата ставка на данъка доставчикът е длъжен да разполага със следните документи:
1. фактура за доставката, и
2. удостоверение за освобождаване от задължение за заплащане на данък по образец – приложение към Регламент 282/2011 (чл. 151 от Директива 2006/112/ЕС), потвърдено от съответния компетентен орган на държавата членка домакин – за лицата по ал. 1 и 2, когато Република България не е държава домакин.
Със Споразумението между Правителството на Република България и Правителството на Съединените американски щати за сътрудничество в областта на отбраната, ратифицирано със Закон, приет от 40-то Народно събрание на 26.05.2006 г., обн., ДВ, бр. 55 oт 2006 г., в сила oт 12.06.2006 г. се предвижда освобождаване от данъци за официални нужди на силите на Съединените щати. Подробности относно прилагането на освобождаването се съдържат в Споразумението по прилагане относно освобождаването от данъци и данъчни облекчения в изпълнение на Споразумението между Правителството на Република България и Правителството на Съединените американски щати за сътрудничество в областта на отбраната (Споразумение по прилагането на освобождаване от данъци), което е одобрено с Решение № 83 от 13.02.2008 г. на Министерския съвет, в сила oт 28.02.2008 г. Обнародвано е в ДВ, бр. 29 от 18.03.2008 г.
Доставките, предназначени за силите на Съединените щати, с място на изпълнение на територията на страната имат характер на доставки, облагаеми с нулева ставка на данъка – доставки по чл. 173, ал. 1 от ЗДДС. Такъв характер имат доставките както по отношение на преките изпълнители, така и на подизпълнителите. Определящо относно прилагането на чл. 173, ал. 1 от ЗДДС е крайното потребление – стоките и услугите да са предназначени за крайно потребление от Силите на Съединените щати.
Съгласно т. 7 от Споразумението по прилагането на освобождаване от данъци „придобиването на стоки и услуги, придобити без данъчно облагане, се документира във формуляра, приложен в Анекс Б oт това споразумение по прилагане. Тези формуляри се заверяват от органите на Силите на Съединените щати, като купувачът предоставя формулярите на търговеца, за да документира освобождаването oт данъци или данъчното облекчение на мястото на продажбата. При поискване властите на Съединените щати предоставят копия от удостоверенията за освобождаване oт данъци на съответните български данъчни власти“.
За прилагане на нулева ставка по чл. 173, ал. 1 от ЗДДС „А“ ООД е необходимо да разполага със заверен формуляр – приложение Анекс Б към Споразумението по прилагането на освобождаване от данъци, в което дружеството следва да е посочено.
Тъй като Споразумението, с което е предвидено освобождаването от облагане с данък върху добавената стойност е ратифицирано и обнародвано в Държавен вестник, същото, съгласно чл. 5, ал. 4 от Конституцията на Република България е част от вътрешното право на страната и има предимство пред тези норми на вътрешното законодателство, които им противоречат. Поради това, по отношение на процедурата освобождаването не следва да се прилага редът, предвиден в чл. 173, ал. 1 от ЗДДС и глава седемнадесета, раздел ІІ от ППЗДДС а редът, предвиден в Споразумението по прилагането на освобождаване от данъци, тъй като ратифицираното Споразумение предвижда това, т.е. не се подава писмено искане за потвърждаване на наличието на основание за прилагане на режима по чл. 173, ал. 1 от ЗДДС.
Със Заповед на Изпълнителния директор на НАП ЗЦУ-130/28.01.2010 г. е утвърдена процедура за взаимодействие между НАП и представители на въоръжените сили на САЩ относно освобождаване от ДДС на доставки на стоки и услуги, предназначени за официалните нужди на Въоръжените сили на САЩ.
Съгласно процедурата освобождаването от ДДС на доставки на стоки и услуги, предназначени за официалните нужди на Въоръжените сили на САЩ се предоставя към датата на данъчното събитие, чрез прилагане на нулева ставка на данъка. Наличието на основание за прилагането на нулева ставка на ДДС се удостоверява чрез фактура за доставката и формуляр – удостоверение за освобождаване от данъци, заверено от службата за данъчни облекченияна Въоръжените сили на САЩ, за всяка доставка по отделно. Когато получател по доставката е лице различно от Въоръжените сили на САЩ /при наличие на подизпълнители/ формулярът се придружава от договори и поръчки, фактури и други удостоверителни документи.
Следва да се има предвид, че Споразумението се прилага за въоръжените сили на САЩ, разположени на територията на България. Предвид това, посоченият по-горе ред не е приложим за доставките, описани в запитването, които „А“ ООД ще извършва на територията на други държави – членки на ЕС и трети страни. Прилагането на нулева ставка на тези територии следва да се съобрази със законодателството в съответната страна.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на ДОПК, се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл. 17, ал. 3 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар