прилагането на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) и Наредба №Н-18 на министъра на финансите от 13.12.2006г. за регистриране и отчитане на продажби втърговски те обе

. №23-22-2377
27.12.2016 г.

Наредба №Н-18/2006 г. чл. 25, ал. 1, чл. 25, ал. 2, чл. 25, ал.3, чл. 33, ал. 1
В дирекция ,,Обжалванеи данъчно-осигурителна практика” … е постъпило Ваше запитване, прието с вх. №23-22-2377/23.11.2016 г. относно прилагането на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) и Наредба№Н-18 на министъра на финансите от 13.12.2006г. за регистриране и отчитане на продажбив търговски теобектичрез фискалниустройства(Наредба №Н-18/
2006г.).
Фактическата обстановка, изложена в запитването, е следната:
Дружеството, отправило настоящото запитване, стопанисва търговски обект – ресторант, снабден с фискално устройство с активирани функции „служебно изведени“ суми. Част от търговската му практика е извършването на доставки на храна, възложени на „Б………“ ЕООД и „Ф………..“ ЕООД по силата на договори за поръчка от …….. г. и …… г. Съгласно условията на тези договори изпълнителят следва да отчита сумите, получени от крайните потребители за направените поръчки, всеки понеделник, респ. края на всеки месец, като фактически предава получените суми на възложителя по банков път, ведно с фактура за извършените услуги, или чрез онлайн система за плащане, удържайки дължимите по силата на договора комисионни. За всяка от изпълнените поръчки отправилото запитването дружество издава касов бон, който се предава на крайния потребител.
При така утвърдената търговска практика се установява разлика между фактическата наличност на парични средства в касата на дружеството и сумата, посочена като дневен оборот във фискалното устройство на обекта, установена при проверка от контролните органи на НАП.
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следният въпрос:
С оглед бъдещата дейност на дружеството, допустимо ли е и при какви условия наличие на разлика между фактическата наличност на парични средства в касата на дружеството и сумата, посочена като дневен оборот съгласно фискалното устройство в обекта?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпроса и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
Съгласно чл. 118, ал. 1 от ЗДДС (в сила от 08.03.2013 г.) всяко регистрирано и нерегистрирано по този закон лице е длъжно да регистрира и отчита извършените от него доставки/продажби в търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от ФУ (фискален бон) или чрез издаване на касова бележка от интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност (системен бон), независимо от това дали е поискан друг данъчен документ.
В чл. 118, ал. 3 от ЗДДС е дадено легално определение на понятието „фискална касова бележка”, съгласно която „Фискалният и системният бон са хартиени документи, регистриращи продажба/доставка на стока или услуга в търговски обект, по която се плаща в брой, с чек, с ваучер, с банкова кредитна или дебитна карта или с други заместващи парите платежни средства, издадени от въведено в експлоатация фискално устройство от одобрен тип или от одобрена интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност”.
Редът и начинът за издаване на фискални касови бележки и за установяване на дистанционна връзка с НАП са определени с Наредба №Н-18/2006 година.
Съгласно разпоредбата на чл. 3, ал. 1 от Наредба №Н-18/2006 г. всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от ФУ, освен когато плащането се извършва чрез внасяне на пари в наличност по платежна сметка, кредитен превод, директен дебит или наличен паричен превод, извършен чрез доставчик на платежна услуга по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи (ЗПУПС), или чрез пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла на Закона за пощенските услуги(ЗПУ).
Съгласно чл. 33, ал. 1 от Наредба №Н-18/2006 г., извън случаите на продажби, всяка промяна на касовата наличност (начална сума, въвеждане и извеждане на пари във и извън касата) на ФУ се регистрира във ФУ чрез операциите “служебно въведени“ или “служебно изведени“ суми.
Сумите които задължително трябва да се регистрират във ФУ (без основанията за промяна на касовата наличност-продажби) са:
-сумата с която започва работния ден, преди да се започне да се регистрира в касовия апарат (пример: 9ч. „служебно въведена” сума от 100,00 лева);
-сумата, която се взема от оборота на регистрираните до момента доставки във ФУ (пример: от регистрираната до 11ч. сума е „служебно изведена” сума от 200,00 лева).
На основание цитираните разпоредби задълженията на дружеството за регистриране във ФУ „Служебно въведени” или„Служебно изведени” са свързани само със суми, въведени преди започване или по време на работа с ФУ, и суми, взети от оборота, който вече е регистриран във ФУ. Разпоредбите на чл. 33 от Наредба
№Н-18/2006 г.се отнасят само за сумите, регистрирани и отчетени чрез ФУ в обекта.
Описаните във фактическата обстановка продажби са съотносими с дадената в § 1, т. 1 от ДР на Наредба №Н-18/2006 г. дефиниция за „разносна търговия“, състояща се в продажба на стоки или услуги, извън търговския обект, по предварителна заявка.
Съгласно чл. 25, ал. 1 от Наредба №Н-18/2006 г. фискална касова бележка се издава задължително за всяко плащане с изключение на случаите, когато плащането се извършва чрез кредитен превод, директен дебит или чрез наличен паричен превод или пощенски паричен превод по чл. 3, ал. 1 от наредбата, независимо от документирането с първичен счетоводен документ.
Отчитането на доставките при разносната търговия се извършва съгласно чл. 25, ал. 2 от Наредба №Н-18/2006 г. като, фискалната бележка се издава от дружеството (продавач) при окомплектовката на заявката и се предава от разносвача на купувача при заплащането на цената на доставката.
Това е изключение от общото правило на чл. 25, ал. 3 от Наредба
№Н-18/2006 г. съгласно който фискална касова бележка се издава при извършване на плащането.
Всяко фискално устройство от одобрен за България тип има възможност да отчита различни видове плащания, чиито имена се програмират в устройството в зависимост от обичайните плащания в обекта.
Запостигане на по-детайлна и ясна отчетност в случаите на извършване на разносна търговия, за приключване на фискалната касова бележка може да се използва някой от допълнителните клавиши за плащане с подходящо програмирано наименование (например „разносна търговия”).
При пускане на „Дневен финансов отчет” на ФУ, оборота от издадените касови бележки с вид плащане„разносна търговия” ще се отпечата на отделен ред в отчета. По този начин касовата наличност на обекта ще включва само останалите суми от дневния оборот. Няма нормативно изискване получените от куриера суми да бъдат включени в касата на обекта посредством операцията “служебно въведени“ суми.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на Данъчно–осигурителен процесуален кодекс (ДОПК) се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл. 17, ал. 3 от ДОПК.’

Оценете статията

Вашият коментар