прилагането на разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).

5_94-00-40/05.06.2014 г.
Чл.23, т.1 от ЗДДФЛ;
Чл.18 от ЗДДФЛ
В дирекция ,,Обжалване и данъчно-осигурителна практика” … е постъпило Ваше писмено запитване прието с вх. № …2014 г.. относноприлагането на разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).
Фактическата обстановка изложена в запитването е следната:
С експертно решение на Трудово експертна лекарска комисия (ТЕЛК), Ви е определена трайно намалена работоспособност – 50 на сто. Съдружник сте в ООД и се самоосигурявате. През 2010 г., 2011 г. и 2012 г. сте получавала възнаграждение за личен труд. В законоустановените срокове сте декларирали получените от Вас доходи по години, но не сте ползвала данъчното облекчение по чл. 18 от ЗДДФЛ.
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следният въпрос:
Как следва да процедирате, за да Ви бъде възстановен надвнесения данък?
Предвид непълната фактическа обстановка (срока на решението на ТЕЛК, дружеството, в което сте положили личен труд), която препятства възможността за даване на конкретен отговор, изразявам следното принципно становище, произтичащо от относимата нормативна уредба:
Съгласно чл.23, т.1 от ЗДДФЛ, данъчните облекчения се ползват с подаване на годишна данъчна декларация (ГДД) по чл.50 от ЗДДФЛ, към която се прилага копие на валидно решение на ТЕЛК/НЕЛК – за данъчното облекчение по чл.18 от ЗДДФЛ.
В чл.104 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) законодателят изрично е предвидил ред и срокове за извършването на корекции на подадени в срока, установен в съответния закон, данъчни декларации.
По силата на чл.104, ал.1 и ал. 2 от ДОПК след подаването на декларацията, но преди изтичането на законоустановения срок за подаването й, подателят има право да прави промени, свързани с декларираните данни и обстоятелства, основата и определените задължения. Промени в подадена декларация се извършват с нова декларация (чл.104, ал.3 от ДОПК).
В конкретния случай, срокът за подаване на коригираща декларация е изтекъл, поради което дори да се подаде към настоящия момент такава, тя ще се счита за неподадена и няма дапороди правни последици за целите на данъчното облагане (чл.104, ал.3 от ДОПК).
С други думи и на основание цитираните процесуални норми,Вие степропусналасроказаподаваненакоригиращидекларацииза2010 г.,2011 г. и
2012 г.,към които да приложите валидното експертно решение на ТЕЛК.
Във вашият случай може да се възползвате от възможността по чл.129 от ДОПК, който регламентира процедурата за подаване на Искане за прихващане или възстановяване на недължимо платени суми за данъци.
Прихващането или възстановяването може да се извършва по инициатива на органа по приходите или по писмено искане на лицето. Последното се разглежда, ако е подадено до изтичането на 5 години, считано от 1 януари на годината, следваща годината на възникване на основанието за възстановяване, освен ако в закон не е предвидено друго (чл.129, ал.1 от ДОПК).
Предвид гореизложеното, за да Ви бъде възстановен надвесеният данък върху доходите за минали години, следва да подадете Исканеза прихващане или възстановяване, което ще получите от офиса по постоянния Ви адрес, към което да приложите копие на валидно решение на ТЕЛК.

Оценете статията

Вашият коментар