прилагането на разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).

20-00-155
17.06. 2013 г.
ЧЛ. 38,АЛ.13 ОТ ЗДДФЛ
В дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика”….. е постъпило Ваше писмо, прието с вх. № ….. относно прилагането на разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ).
В писмото не е изложена фактическата обстановка.
Поставен е следният въпрос:
Подлежат ли на облагане авансово платените лихви по депозити през предходни години, при положение, чл. 38,ал.13 от ЗДДФЛ е в сила от 01.01.2013 г.?
Предвид въпросът и относимата към него нормативна уредба, изразявам следното становище:
С последните изменения и допълненияна ЗДДФЛ, обнародвани в ДВ, брой 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г., се промени режимът на облагане на част от доходите от лихви по банкови сметки, изплатени на местни физически лица от търговски банки и клоновете на чуждестранни банки в страната.
С новата алинея 13 на чл. 38 от ЗДДФЛ, изплатените лихви по депозитни сметки на местните физически лица са изключени от обхвата на необлагаемите и са включени в облагаемите доходи,подлежащи на облагане сокончателен данък.
Съгласно т. 58 на § 1 от ДР на ЗДДФЛ „депозитни сметки” са банкови сметки за съхранение на пари за определен срок срещу възнаграждение (лихва).
Данъкът, в размер на 10 %,се начислява върху брутната сума на изплатените лихви, като се удържа, внася в републиканския бюджет и декларира пред съответната териториална дирекция на НАП от банката – платец на дохода, по реда и в сроковете, регламентирани в чл. 46, ал. 1, чл. 55, ал.1, чл. 56 и чл. 65, ал. 9 и чл. 73, ал.1 т. 2 от ЗДДФЛ.
Авансово платените през 2012 г. лихви по депозити, чийто падеж е през 2013 г. също подлежат на облагане поради въведеното с новата ал. 5 на чл. 11 от закона правило, че при авансово изплащане на дохода от лихви, същият се счита за придобит на датата на падежа на депозита или надатата на предсрочното му прекратяване.
Обръщам внимание на това, че разпоредбата на чл.11, ал.5 от ЗДДФЛ не се прилага за доходи от лихви по депозитни сметки, при които не е предвидено авансово изплащане на лихвата по депозита. В този смисъл са и становищата, давани от Националната агенция за приходите в отговор на писмени запитвания, поставяни от търговските банки по повод прилагането на чл.11, ал.5 от ЗДДФЛ и свързаните с нея разпоредби. Тези становища са изготвени в рамките на функциите и правомощията на агенцията, регламентирани в Закона за националната агенция за приходите (ЗНАП).
На основание чл. 52, ал. 1, т. 4 от ЗДДФЛ, доходите от лихви по депозитни сметки в страната не следва да се декларират от получателите на дохода.

Оценете статията

Вашият коментар