прилагането на разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ)и Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ).

5_Изх. № 20-00-460/ 20.02. 2013 г.
ЗДДФЛ, чл. 13, ал. 1, т. 16 и ал. 2
ЗМДТ, чл. 48, ал.1, т. 4
В дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” …..е постъпило Ваше писмено запитване, прието с вх. № 94-00-460/ 13.12. 2012 г. относно прилагането на разпоредбите на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ)и Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ).
Фактическата обстановка, изложена в запитването е следната:
Местно юридическо лице с нестопанска цел- фондация е учреденаи регистрирана по реда на Закона за юридическите лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ) като организация за осъществяване на общественополезна дейност и съответно вписана в Централния регистър на Министерството на правосъдието съгласно чл. 2, ал. 3 от с.з. От допълнително представения учредителен акт е видно, че фондацията има за цел да подпомага хора в риск от всяка форма на експлоатация и жертви на трафик, като им осигурява подслон, жилище, храна, финансова, медицинска, образователна и правна помощ, необходима за социалната имреинтеграция.
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следният въпрос:
Следва ли получените отнуждаещи се лица помощи да се третират като облагаеми по реда на ЗДДФЛ и/или ЗМДТ, когато същите са изплатени от фондация, регистрирана в Централния регистър на юридическите лица с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпросът и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
За целите на ЗДДФЛотпусканите от фондацията парични средства се явяват доход за получателите им. За да бъде третиран доходът като необлагаем следва да е изпълнен фактическият състав на нормата на чл. 13, ал. 1, т. 16 от ЗДДФЛ, а именно:
-да е помощи
– платецът да еюридическо лице с нестопанска цел, регистрирано за осъществяване на общественополезна дейност.
Поради липса на легална дефиницияза „помощ”, последната следва да се тълкува според обичайната й употреба като „онова, което даваме или оказваме някому, за да го улесним, подкрепим или спасим” (Бълг. тълк. речник, изд-во „НИ”, 1976 г.). Обект на данъчна регулация е само помощта, която има материален израз-предоставена в пари или в натура. Следователно като изплатени от фондация, регистрирана като осъществяваща дейност в обществена полза и в изпълнение на уставната й цел- да подпомага жертви на трафик и експлоатация, за пострадалите получените средства представляват помощ, която се явява необлагаем доход по силата на чл. 13, ал.1, т. 16 от ЗДДФЛ. На основание чл. 52, ал. 1 т. 3 от с.з. необлагаемият доход не подлежи на деклариране в годишната декларация по чл. 50 от с.з.
Следва да се има предвид, че съгласно чл. 13, ал. 2 от ЗДДФЛ даренията, получени от физически лица не се смятат за доход и не подлежат на облагане и деклариране по реда на този закон.
За целите на ЗМДТ безвъзмездно предоставените от фондацията на нуждаещи се имущества предпоставят наличието на договор задарение между страните и попадат в обхвата на обектите, подлежащи на облагане с местен данък дарение по реда на раздел ІІІ от глава първа на ЗМДТ. Този данък се внася и администрира от компетентната община, определена при условията на чл. 49,
ал. 1 от с.з.Данъчно задължен е получателят на дарението, но в случаите, когато е уговорено, че данъкът се дължи от прехвърлителя, то другата страна е поръчител, а когато еналице уговорка , че данъкът се дължи от двете страни – те отговорят солидарно. Когато приобретателят е в чужбина, данъчно задължен е прехвърлителят (чл. 45, ал. 1 и ал. 2 от ЗМДТ).
В т. 3 и т. 4 на ал. 1 на чл. 48 от с.з. законодателят е предвидил две хипотези на освобождаване от данък дарение. В първия случай освобождаването от данък е в зависимост от получателите на дарението – определен кръг задължени лица – с намалена работоспособност от 50 до 100 на сто и социално слаби граждани, катодарението трябва да е извършено с хуманитарна цел. Доколкото в конкретния случай предоставяните парични средства са свързани с оказване на медицинска и психиатрична помощ, осигуряване на подслон, храна, образование и др., считам, че същите имат хуманитарен характер. Но за да бъде освободен от данък, надареният следва да е категоризиран като лице с намалена работоспособност от 50 до 100 на сто с валидно решение, издадено от компетентен орган – ТЕЛК/ НЕЛК или социално слаб. Доколкото за последното липсват легална дефиниция и единни критерии, то считам, че в конкретния случай приложение намира хипотезата начл. 48, ал. 1, т. 4 от ЗМДТ, съгласно която освободени от данък са даренията, предоставени от юридическите лица с нестопанска цел, регистрирани в Централния регистърна юридическите лица с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност. При историческото тълкуване на посочената норма и съпоставяне на действащата й към момента редакция с тази към ДВ бр. 117 от 10.12.1997, а именно: „освобождават се от данък юридическите лица с нестопанска цел за получените и предоставените дарения във връзка с уставната им цел”, се налага изводът, че условие за освобождаване от данък е дарението да е свързано с изпълнение на целта, посочена съответно в устава или в учредителния акт на организацията. Същият извод може да бъде направен и при систематичното тълкуване на сега действащите редакции на посочената норма и тази на ал. 2 на чл. 48 от ЗМДТ. Последнатапредвижда дължимост на несъбрания данък, когато дареното имущество бъде прехвърлено на трети лица или се докаже, че дарението не е свързано с изпълнението на преките цели, за които е създадена съответната организация, или които са посочени като основание за освобождаване от данък.
Предвид гореизложеното следва, че даренията, предоставяни от Вашата фондация, регистрирана в Централния регистър на юридическите лица с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност, и в изпълнение на уставната й цел, са необлагаеми с данък при придобиване на имущества по дарение на основание чл. 48, ал. 1, т. 4 от ЗМДТ.

Оценете статията

Вашият коментар