прилагането на разпоредбите на Закона за коропоративното подоходно облагане (ЗКПО).

53-02-116/03.04.2012г.
ЗКПО, чл. 159
ЗКПО, чл. 160
ЗКПО, чл. 161, ал. 1 и ал. 5
ЗКПО, чл. 162, ал. 1
ЗКПО, чл. 163, ал. 1
В дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” …. е постъпило Ваше писмено запитване, прието с вх. №53-02-116/27.02.2012 г. относно прилагането на разпоредбите на Закона за коропоративното подоходно облагане (ЗКПО).
Фактическата обстановка, изложена в запитването е следната:
Към 07.12.2011 г. в търговския регистър е вписано прекратяване с ликвидация на Здравноосигурително дружество „В” АД. Датата на вписване на това обстоятелство и датата на фактическата ликвидация попадат в различни отчетни години, защото ликвидацията следва да приключи през 2012 г.
Във връзка с изложената фактическа обстановка са поставени следните въпроси:
1. Има ли особености при изготвянето на данъчната декларация за 2011 г., които касаят дружествата в ликвидация и какъв отчет е необходимо да се подаде с декларацията?
2. Какви отчети следва да бъдат подадени за годината, в която дружеството ще бъде заличено от търговския регистър?
3. Какви са сроковете за подаване на данъчна декларация за годината, в която дружеството е заличено и какъв е срокът за внасяне на дължимия корпоративен данък за същата година?
Предвид изложената фактическа обстановка и относимата към нея нормативна уредба, изразявам следното становище:
По първи въпрос:
Съгласно чл. 158 от ЗКПО при прекратяване с ликвидация за периода до заличаването му данъчно задълженото лице изпълнява задълженията си по този закон и при спазване изискванията на глава двадесет и първа „Данъчно регулиране при прекратяване с ликвидация или с обявяване в несъстоятелност и при разпределение на ликвидационен дял”.
По силата на чл. 159 от ЗКПО към датата на вписването в търговския регистър на прекратяването се дължи корпоративен данък, който се определя на базата на данъчната печалба за периода от началото на годината до датата на вписване на прекратяването. При определянето на данъка се приспадат внесените авансови вноски от началото на годината до датата на вписване на прекратяването.
Предвид разпоредбите на чл. 160, ал.1 и 2 от ЗКПО дължимият корпоративен данък по чл. 159 от ЗКПО се внася в 30-дневен срок от датата на вписване на прекратяването, като внесеният корпоративен данък при прекратяването се приспада от дължимия годишен корпоративен данък за годината на прекратяването.
Следва да се има предвид, че ЗКПО не предвижда подаване на декларация за данъка по чл. 159 от с.з. и за периода, на базата на който е определен.
На основание чл. 160, ал. 3 от ЗКПО когато датата на прекратяване и датата на подаване на искането за заличаване при ликвидация са в различни години, с годишната данъчна декларация за годината на прекратяването се подават годишният отчет за дейността, съставен към датата на прекратяването, и годишният отчетза дейността, съставен към 31 декември на годината на прекратяване на данъчно задълженото лице.
Следователно здравноосигурителното дружество – в ликвидация следва да подаде годишна данъчна декларация по чл. 92 от ЗКПО за периода 01.01.2011г.-31.12.2011г., заедно с два отчета – годишен отчет за дейността, съставен към датата на прекратяването – 07.12.2011г. и годишен отчет за дейността, съставен към 31.12.2011г.
По втори и трети въпроси:
Съгласно чл. 161, ал. 1 от ЗКПО последният данъчен период на данъчно задължено лице, прекратено с ликвидация, обхваща времето от 1 януари на годината, в която е подадено искането за заличаване по чл. 273, ал. 1 от Търговския закон (ТЗ), до датата на подаването му. На основание ал. 5 от същата норма данъчно задълженото лице се облага с корпоративен данък за данъчната печалба, реализирана презпоследния данъчен период по общия ред на закона. Дължимият корпоративен данък е окончателен.
Срокът за подаване на данъчната декларация за последния данъчен период, определен по чл. 161, ал. 1 от ЗКПО, е уреден с разпоредбата на чл. 162, ал. 1 от с.з., където е посочено, че декларацията се подава на датата на подаване на искането за заличаване заедно с копие от него.
Съгласно чл. 163, ал. 1 от ЗКПО дължимият корпоративен данък за последния данъчен период,определен по чл.161, ал. 1 от с.з., се внася до датата на подаване на искането за заличаване на данъчно задълженото лице. Данъкът е окончателен.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл.17, ал.4 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар