прилагането на разпоредбите на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО).

Изх. №94-00-123/01.12.2015 г.
ЗКПО – чл. 55, ал. 1
В дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” е постъпило Ваше писмено запитване, прието с вх. №94-00-123/…2015 г. и допълнение свх. №20-00-576/…2015 г. относно прилагането на разпоредбите на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО).
Фактическата обстановка, изложена в запитването е следната:
Основната дейност на дружеството е товарен автомобилен транспорт, по-конкретно извършва транспорт на моторни превозни средства (МПС). Дружеството осъществява дейността с влекачи и ремаркета – дълготрайни материални активи, разпределени в категория III – транспортни средства, с годишна данъчна амортизационна норма10% съгласно ЗКПО.
Във връзка с изложената фактическа обстановка е поставен следният въпрос:
В коя категория данъчни амортизируеми активи би следвало да се отнесат влекачите: категория III – транспортни средства, без автомобили, чиято годишна данъчна амортизационна норма е 10%, или категория V – автомобили, чиято годишна данъчна амортизационна норма е 25% съгласно чл. 55 от ЗКПО?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпросът и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
На основание чл. 54, ал. 1 от ЗКПО при определяне на данъчния финансов резултат се признават годишните данъчни амортизации, определенипо реда на глава десета от същия закон. Амортизируемите активи са разпределени в категории, визирани в чл. 55, ал. 1 т. 1 – 7 от ЗКПО, а годишните данъчни амортицзационни норми за всяка категория се определят еднократно за годината и не могат да превишават размерите, регламентирани в ал. 2 на чл. 55 от същия закон.
В ЗКПО липсва легална дефиниция на понятията „автомобил“ и „транспортно средство“ за целите на чл. 55 от същия закон. Съгласно чл. 46 от Закона за нормативните актове (ЗНА) разпоредбите на нормативните актове се прилагат според точния им смисъл, а ако са неясни, се тълкува в смисъла, който най-много отговаря на други разпоредби, на целта на тълкувания акт. Когато нормативният акт е непълен, за неуредените от него случаи се прилагат разпоредбите, които се отнасят до подобни случаи, ако това отговаря на целта на акта. На основание чл. 37 от Указ №883 за прилагане на ЗНА, думи или изрази с утвърдено правно значение се използват ведин и същи смисъл във всички нормативни актове. Ако се налага отклонение от общодостъпния смисъл на дума или израз, с допълнителна разпоредба се определя смисълът им за съответния нормативен акт.
С оглед посочените горе разпоредби, липсата на допълнителна разпоредба в ЗКПО относно понятията „автомобил“ и „транспортно средство“ означава, че се прилага общоприетият им смисъл.
В Закона за движение по пътищата (ЗДП), който урежда изискванията към пътните превозни средства, са дадени определения на понятията „автомобил“ и „ремарке“. Съгласно §6, т. 12 от ДР на ЗДП „автомобил“ е недвуколесно безрелсово моторно превозно средство, което се използва за превозване на пътници и товари или за теглене на други пътни превозни средства. В зависимост от предназначението си автомобилите биват:
а) леки – за превозване на пътници, в които броят на местата за сядане на водача не превишава 8;
б) товарни – за превозване на товари и/ или за теглене на ремарке;
в) автобуси – за превозване на пътници с повече от 8 места за сядане без мястото на водача;
г) специални – с постоянно монтирана апаратура, съоръжения или машини, които не позволяват използването им за други цели.
Според §6, т. 17 от ДР на ЗДП „ремарке“ е пътно превозно средство, предназначено да бъде теглено от моторно превозно средство.
Понятието „транспортни средства“ не се използва в ЗДП, респективно липсва и дефиниция. В редица подзаконови актове е дадено определение на понятието „транспортни средства“, като разликата в дефинициите в различните актове се оправдава от целите на съответния нормативен акт, а общото е, че транспортните средства се определят като превозни средства, отговарящи на конкретни изисквания.
Същевременно съдържанието на въпросите понятия може да се тълкува с оглед действащата статистическа класификация, тъй като активите, предмет на запитването, са в обхвата на продуктовата номенклатура в Класификацията на продуктите по икономически дейност (КПИД – 2015)(обн., ДВ, бр. 104/2014 г.). „Пътните влекачи за полуремаркета“ са позиционирани с код 29.10.43, позиция в група „Товарни автомобили“, а „Ремаркета и полуремаркета; контейнери“ – с код 29.20.2, позиция в група „Купета и каросерии за автомобили; ремаркета и полуремаркета“.
Предвид горното считаме, че за целите на чл. 55 от ЗКПО посочените в запитването влекачи попадат в категория V – автомобили, с максимална годишна данъчна амортизационна норма 25%, а ремаркетата попадат в категория III – транспортни средства, без автомобили, с данъчна амортизационна норма 10%.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл. 17, ал. 3 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар