прилагането на разпоредбите на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО).

53-00-602/22.07.2013 г.
чл. 4, ал. 2 от ЗКПО
§ 1, т. 2 от ДР на ЗКПО
чл. 92, ал. 1 и 2 от ЗКПО
чл. 8, ал. 3 от ДОПК
В дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” е постъпило Ваше писмено запитване, прието с вх. № 53-00-602/07.06.2013 г. относно прилагането на разпоредбите на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО).
Фактическата обстановка, изложена в запитването е следната:
„Е..Е..С.. С.А.” (ЕЕС С.А.) е чуждестранно акционерно дружество, данъчно задължено лице на Република Португалия, с основен предмет на дейност – инженерингови и строителни дейности, доставка на системи за контрол и управление на електрически мрежи и промишлени инсталации, дизайн, проектиране, производство, монтаж на електронни, електрически и електромеханични системи.ЕЕС С.А. има клон в Република България – „ЕЕС С.А. – клон България” КЧТ (Клонът), регистриран по реда на Закона за търговския регистър и на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).
На 28.12.2011 г. ЕЕС С.А. е сключило два договора с Н… ЕАД по два проекта за реконструкция и рехабилитация на подстанция Каварна и за изграждане на подстанция Маяк, които са част от електро-преносната мрежа на България. И в двата договора се предвижда доставка, монтаж и инсталация на енергетично оборудване. За реализиране на проектите ЕЕС С.А. използва изцяло ресурси на офиса си в Португалия и ресурси на подизпълнители. Клонът на ЕЕС С.А. в България не участва по никакъв начин в изпълнението на проектите.
В изпълнение на проектите е открита строителна площадка по смисъла на Закона за устройството на територията (ЗУТ) с възложител Н… ЕАД и строител ЕЕС С.А. Очаква се строителството да продължи повече от 12 месеца, вкл. времето за подготовка на площадките на място.
Проектите се финансират частично(70%) от Международния фонд за подпомагане извеждането от експлоатация на АЕЦ Козлодуй, администриран от Европейската банка за възстановяване и развитие, за която част ЕЕС С.А. е получило две уведомления от ТД на НАП София за освобождаване от облагане с ДДС на основание чл. 173, ал. 1 от ЗДДС. Останалата част от проектите се финансира от Н… ЕАД и за нея се прилага общият режим на ЗДДС.
В отговор на запитване от Н… ЕАД, дирекция ОДОП е изразила становище, че възнагражденията за технически услуги, начислявани от възложителя в полза на ЕЕС С.А. във връзка с двата проекта, следва да се облагат с данък при източника в България, доколкото тези услуги не са извършени чрез клона на ЕЕС С.А. в България.
Във връзка с изложената фактическа обстановка са поставени следните въпроси:
1. Възможно ли е ЕЕС С.А., Португалия да формира място на стопанска дейност в резултат от дейността на строителната площадка по проектите, едновременно с клона на дружеството в България?
2. Следва ли да се облага с данък при източника дохода от технически услуги, начислен в полза на ЕЕС С.А. по проектите чрез мястото на стопанска дейност – строителна площадка, независимо че този доход не е реализиран чрез клона?
3. В случаите на повече от едно места на стопанска дейност на чуждестранно лице в България, как следва да бъде деклариран и обложен доходът за всяко от тях?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпросите и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
По първи въпрос:
Според § 1, т. 2 от ДР на ЗКПО „Място на стопанска дейност” е мястото на стопанска дейност по смисъла на § 1, т. 5 от Допълнителните разпоредби на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК). В обхвата на понятието попада и определено място, посредством което чуждестранно лице извършва цялостно или частично стопанска дейност в страната, като например: място на управление; клон; офис; монтажен обект; строителна площадка – § 1, т. 5, буква ”а” от ДР на ДОПК.
Съгласно чл. 5 от Спогодбата между Република България и Португалската република за избягване на двойното данъчно облагане и предотвратяване на отклонението от облагане с данъци на доходите (СИДДО) място на стопанска дейност означава определено място на дейност, чрез което едно предприятие извършва цялостно или частично стопанската си дейност, като терминът включва по-специално: място на управление; клон; офис; … В ал. 3 на чл. 5 от спогодбата изрично е посочено, че строителна площадка или строителен, инсталационен или монтаженобект представлява място на стопанска дейност само ако работата, свързана с тях, продължава повече от 12 месеца.
С оглед горното, разпоредбите, които дефинират определението за „място на стопанска дейност”, регламентират различни хипотези, със свои характеристики и критерии за квалифициране на конкретно място на стопанска дейност. В този смисъл и доколкото няма изрична нормативна забрана, когато чуждестранно юридическо лице осъществява дейност в България в повече от една от хипотезитена определенията за място на стопанска дейност, съответно за това чуждестранно лице възникват повече от едно място на стопанска дейност в страната.
На основание чл. 9, ал. 7, т. 2 от Закона за регистър БУЛСТАТ регистрацията на чуждестранните лица, осъществяващи стопанска дейност в страната чрез повече от едно място на стопанска дейност, се извършва в службата по вписванията по местонахождението на първото възникнало място на стопанска дейност или в някоя от службите по вписванията по мястото на извършване на дейността по избор на чуждестранното лице, в случай че възникнат едновременно повече от едно място на стопанска дейност; в случай че чуждестранното лице не упражни избор, се смята, че регистрацията е извършена в службата по вписванията, която първа извърши действие по вписване в регистър БУЛСТАТ.
Възможността чуждестранно лице да осъществява стопанска дейност в страната чрез повече от едно място на стопанска дейност е предвидена в общите правила на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), глава втора „Компетентност”, където в чл. 8, ал. 3 е постановено, че в този случай компетентна е териториалната дирекция по местонахождението на първото възникнало място на стопанска дейност. В случай, че чуждестранното лице не е изпълнило задължението си за регистрация в регистър БУЛСТАТ, компетентна териториална дирекция е тази, която първа извърши процесуално действие по установяване на задълженията за данъци или задължителни осигурителни вноски.
Следователно, работата на ЕЕС С.А., свързана със строителна площадка на територията на България, с продължителност повече от 12 месеца формира място на стопанска дейност в страната, отделно от възникналото място на стопанска дейност чрез регистрирания клон на дружеството в Търговския регистър.
По втори въпрос:
Съгласно чл. 195, ал. 1 от ЗКПО доходите от източник в страната, посочени в чл. 12, ал. 2, 3, 5 и 8, на чуждестранни юридически лица, когато не са реализирани чрез място на стопанска дейност в страната, подлежат на облагане с данък при източника, който е окончателен.
По аргумент на противното, доходите на ЕЕС С.А., Португалия, реализирани чрез място на стопанска дейност в България не подлежат на облагане с данък при източника, без значение от кое място на стопанска дейност са реализирани доходите – клон, строителна площадка или друго възникнало място на стопанска дейност в страната.
По трети въпрос:
На основание чл. 4, ал. 2 от ЗКПО чуждестранните юридически лица се облагат с данъци по този закон за печалбите, реализирани чрез място на стопанска дейност в Република България или от разпорежданес имущество на такова място на стопанска дейност, както и за доходите, посочени в този закон, с източник в Република България.
По силата на чл. 7, ал. 1 от СИДДО между България и Португалия печалбите на предприятие на едната договаряща държава се облагат само в тази държава, освен ако предприятието извършва стопанска дейност в другата договаряща държава чрез намиращо се там място на стопанска дейност. Ако предприятието извършва стопанска дейност по този начин, печалбите на предприятието могат да се облагатв другата държава, но само такава част от тях, каквато е причислима към това място на стопанска дейност.
Следователно печалбата на ЕЕС С.А., Португалия, реализирана от всички места на стопанска дейност в България, подлежи на облагане с корпоративен данък по реда на ЗКПО.
Предвид гореизложеното, на основание чл. 92, ал. 1 и 2 от ЗКПО чуждестранното дружество ЕЕС С.А., Португалияс място на стопанска дейност в България е задължено лице, което следва да подава годишна данъчна декларация за данъчния финансов резултат и дължимия годишен корпоративен данък, за осъществяваната дейност в България чрез всички места на стопанска дейност в страната, в компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите по регистрацията му съгласно чл. 8 от ДОПК.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на ДОПК се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл. 17, ал. 3 от ДОПК.

Scroll to Top