прилагането на разпоредбите на Закона за здравното осигуряване (ЗЗО).

5_20-00-114/25.04.2012
чл.4, ал. 3, т. 2 от КСО
чл. 4, ал. 6 от КСО
чл. 40, ал.1, т. 2 от ЗЗО
чл. 8, ал.1, т. 2 от ЗБДОО ЗА 2012 г.
В дирекция „Обжалване и управление на изпълнението”е постъпило Ваше писмено запитване, прието с вх. № ….. г. относно прилагането на разпоредбите на Закона за здравното осигуряване (ЗЗО).
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
Вие сте съдружник в дружество с ограничена отговорност (ООД) и се осигурявате като самоосигуряващо се лице по реда на чл. 40, ал. 1, т. 2 от ЗЗО. Определена Ви е пенсия без добавките в размер на 565,00 лв. За полагания личен труд в дружеството получавате възнаграждение от 1000,00 лв. месечно. Упражнявате дейност и получавате доходи и като лице, упражняващо свободна професия.
Във връзка с изложената фактическа обстановка са поставени следните въпроси, свързани с попълването на Таблица 2 от справката за определяне на окончателния размер на осигурителния доход за 2011 г., върху който се дължат здравноосигурителни вноски (приложение към годишната данъчна декларация по чл.50 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ):
1. В кои колони от Таблица 2 се попълва размерът на отпуснатата пенсия и доходът, получен за полагания личен труд в дружеството, в което сте съдружник?
2. Какъв следва да бъде размерът на авансовия осигурителен доход, за да не се определя годишен осигурителен доход при получаване на предварително известни като размер доходи през годината?
Предвид изложената фактическа обстановка и относимата към нея нормативна уредба, изразявам следното становище:
По първи въпрос:
Съдружниците в търговски дружества, които упражняват трудова дейност в дружеството, се осигуряват по реда на чл. 4, ал. 3, т. 2 от КСО, т.е. като самоосигуряващи се лица. Съгласно чл. 4, ал. 6 от КСО, тези лица се осигуряват по свое желание, когато имат отпусната пенсия.
Съгласно чл. 40, ал.1, т. 2 от ЗЗО самоосигуряващите се лица (независимо от това дали имат отпусната пенсия)следва да се осигуряват авансово върху месечен доход, който не може да бъде по-малък от минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване (ЗБДОО) за съответната година.Те формират окончателен размер на осигурителния доход, върху който се дължат здравноосигурителни вноски. Окончателният осигурителен доход се декларира в справката за определяне на окончателния размер на осигурителния доход за 2011 г., върху който се дължат здравноосигурителни вноски(Таблица 2) към годишната данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ.
Авансовите здравноосигурителни вноски се внасят за сметка на самоосигуряващите се лица до 10-то число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят, а окончателната осигурителна вноска най-късно в срока за подаване на данъчната декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ.
На основание чл. 40, ал.1, т. 6 от ЗЗО за лицата, получаващи доходи на различни основания, посочени в т. 1, 2, 2а, 3, 4 и 5на цитираната разпоредба, вноските се внасят върху сбора от осигурителните доходи и в предвидените за тях срокове по реда, определен в чл. 4а, ал. 6 и чл. 6, ал. 10 от КСО, а именно;
1.Пенсии (без добавките към тях);
2.Доходи от дейности на лицата по чл. 4, ал. 1 и 2 от КСО;
3.Осигурителен доход като морски лица;
4.Осигурителен доход като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски или в неперсонифицирани дружества, упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност, регистрирани земеделски производители и тютюнопроизводители.
5.Доходи за работа без трудово правоотношение.
В указанията за папълване на Таблица 2 е регламентирано следното:
Колона 3 се попълва от самоосигуряващите се лица, имащи доходи, върху които се дължат осигурителни вноски от трудови, служебни и приравнени към тях правоотношения (тук не се включват доходите на собственици и съдружници в търговски дружества по §1, т.26,б.и от ДР на ЗДДФЛ); от пенсии. Доходът, получен от пенсии, е равен на размера на пенсията или сбора от пенсиите, без добавките към тях.
Колона 5.2се попълва от собствениците или съдружниците в търговски дружества, които декларират доходи от извършване на услуги с личен труд в тези дружества. Те формират годишния си осигурителен доход за тази дейност като на ред 13, колона 5.2 от Таблица 2 вписват съответната част от облагаемия доход, получен от извършването на услуги с личен труд само в тези дружества, деклариран в Приложение 1, част І, с вписан код 09 в редове 5-7. Месечният осигурителен доход се определя, като тази сума се разделя на броя на месеците, през които е упражнявана дейността.
Колона 5.3 се попълва от лицата, упражняващи свободна професия. Те формират годишния си осигурителен доход като на ред 13, колона 5.3 от Таблица 2 вписват облагаемия доход, деклариран в Приложение 3, част І, Таблица 6, ред 6.10. Месечният осигурителен доход се определя, като тази сума се разделя на броя на месеците, през които е упражнявана
дейността.
Колона 5.5 се попълва от самоосигуряващите се лица, получили възнаграждения за работа без трудово правоотношение извън тази, за която са регистрирани. Тези лица внасят осигурителни вноски върху доходите от работа без трудово правоотношение при годишното определяне на окончателния размер на осигурителния доход, тъй като върху тези възнаграждения не се дължат осигурителни вноски от страна на възложителя. В тези случаи годишният осигурителен доход за дейността се формира, като на ред 13, колона 5.5 от Таблица 2 се вписва облагаемия доход, деклариран в Приложение 3, част І, Таблица 7, ред 7.10.
Предвид изложеното и въз основа на представения в запитването пример,Таблица 2 се попълва, като на редовете за съответните месеци се посочи:
?в колона 3 – размера на пенсията, без добавките (565,00 лв.);
?в колона 4 – избраният осигурителен доход, върху който са внесени авансово осигурителни вноски (600,00 лв.);
?в колона 5.2 – доходи от извършване на услуги с личен труд в дружеството -(1000,00 лв.)
?в колона5.3 – доходи на лицата от упражняване на свободна професия –
(400,00 лв.)
?в колона 6 се попълва сборът от осигурителните доходи, върху които са дължимиосигурителни вноски -/к. 3 плюс к. 4- от примера 565,00 лв.+
600,00 лв. =1165,00 лв./.
?в колона 7 се вписва сумата от общия осигурителен доход за месеца, върху който се дължат осигурителни вноски, образуван от сбора на доходите, вписани в колона 3 и колони от 5.1 до 5.6. Сумите, вписани в колона 7, не могат да надвишават максималния месечен осигурителен доход за съответния месец – / 565,00 лв.+1000,00 лв.+ 400,00 лв.=1965,00 лв./.
Общият годишен размер на осигурителния доход, върху който се довнасят осигурителни вноски, се изчислява като разлика от сумите по ред 13 на колона 7 и ред 13 на колона 6 и се попълва в т. 1 под Таблица 2. При положение, че разликата е положителна върху нея се довнасят осигурителни вноски, а ако е отрицателна надвнесените суми се прихващат и/или възстановяват по реда на ДОПК, освен когато осигурителния доход по колони от 5.1 до 5.6 е по-малък от минималния осигурителен доход. Осигурителни вноски не се довнасят в случай, че сумите на ред 13 в колони 6 и 7 са равни.
Конкретно за представения в запитването пример
на р.13 , колона 7 се вписва 12 мес. х 1965,00 лв. = 23580,00 лв.; нар.13, колона 6 се вписва 12 мес. х 1165,00 лв. = 13980,00 лв. Осигурителни вноски се довнасят върху 23580,00 лв.-13980,00 лв.= 9600,00 лв.
По втори въпрос:
В чл. 8, ал.1, т. 2 от ЗБДОО за 2012 г. са определени следните минимални месечни размери на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица съобразно облагаемия им доход за 2010 г. като самоосигуряващи се лица:
а) до 5400 лв. – 420 лв.;
б) от 5400,01 до 6500 лв. – 450 лв.;
в) от 6500,01 лв. до 7500 лв. – 500 лв.;
г) над 7500 лв. – 550 лв.
Максималният месечен размер на осигурителния доход за всички групи осигурени лица за 2012 г. е в размер на 2000,00 лв. ( чл. 8, ал.1, т. 4 от ЗБДОО).
Самоосигуряващото се лице има право да избере осигурителен доход между минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със ЗБДОО.
Следва да имате предвид, че авансовото внасяне на осигурителните вноски върху доход, съобразен с реално получените възнаграждения не освобождава самоосигуряващото се лице от попълването на Таблица 1 и Таблица 2 от справката за определянето на окончателния размер на осигурителния доход при спазване на указанията за попълването им.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка /и представени документи/. В случаите, когато в производство, възложено по Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл.17, ал.3 от ДОПК.
Обръщам Ви внимание, че съгласно чл.85 от ДОПК и в съответствие с разпоредбите на чл.3, ал.1, т.1 от Закона за Националната агенция за приходите (ЗНАП), в кореспонденцията си с НАП сте задължен да индивидуализирате себе си, като посочвате данни за идентификация (име и ЕГН/ЛНЧ, съответно дружество или търговец и БУЛСТАТ/ЕИК, определен от Агенцията по вписванията).

Оценете статията

Вашият коментар