Прилагането на чл.26, ал.3, т.2 от Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/

1_ИТ-00-57/28.07.2016
ЗДДС, чл.26, ал.3, т.2

Относно: Прилагането на чл.26, ал.3, т.2 от Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/
По повод отпускане на безвъзмездна финансова помощ по подмярка 6.1. „Стартова помощ за млади земеделски стопани“ от мярка 6 от програмата за развитие на селските райони, съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и сключен договор между Вас и ДФ „Земеделие“ за получаване на безвъзмезна финансова помощ с предмет на дейност „Отглеждане на пчелни семейства и търговия с пчелни подукти“ по разплащателната сметка на дружеството ще бъдат получени парични средства за подпомагане на дейността, а именно:
– за покупка на дълготрайни и краткотрайни активи /машини, кошери/
– за развъдна дейност /отглеждане на допълнителни 160 бр. пчелни семейства/
– за осигуряване на заетост на персонал /заплащане на трудови възнагражде-ния и осигурителни вноски на 3 бр. наети лица/
В тази връзка поставяте въпроса дали следва дружеството да начислява данък върху добавената стойност на получените средства по финансирането, съгласно разпоредбите на чл.26, ал.3, т.2 от ЗДДС и във връзка с §1, т.15 от ДР на ЗДДС, при така посочените параметри на финансирането?
Предвид това, че към запитването не е приложен съответния договор за получените плащания /субсидии, финансирания, помощи и доплащания/, при така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба по зададения въпрос, изразяваме следното принципно становище:
Съгласно разпоредбата на чл.26, ал.3, т.2 от ЗДДС, данъчната основа при доставка на територията на страната се увеличава с всички субсидии и финансирания, пряко свързани с доставката.
Дефиниция на понятието “субсидии и финансирания, пряко свързани с доставка“ е дадена в §1, т.15 от ДР на ЗДДС. В определението е посочено, че субсидии и финансирания, пряко свързани с доставка са субсидиите и финансиранията, чието отпускане е пряко обвързано с цената на предоставяни стоки или услуги. Не са субсидии и финансирания, пряко свързани с доставка, тези, които са предназначени единствено за:
а) покриване на загуби;
б) финансиране на разходи, включително за придобиване или ликвидация на активи.
Предвид легалното определение и доколкото част от полученото финансиране ще се използва за покупка на дълготрайни и краткотрайни активи, т.е. ще е свърза-но с придобиване на такива, считаме, че поради липса на обвързаност с цената на предоставяните стоки или услуги на трети лица, не следва с конкретното финансиране да се увеличава данъчната основа поради неизпълнение хипотезата на чл.26, ал.3, т.2 от ЗДДС.
За правилното прилагане на чл.26, ал.3, т.2 от ЗДДС досежно предоставените помощи за развъдна дейност и за осигуряване на заетост на персонал е необходимо да се прецени съдържанието на сключения от Вас договор, както и основните задачи и обхвата на програмата/проекта/ по който получавате финансирането.
Видно от публикуваната на сайта на Министерството на земеделието и храните Наредба № 14 от 28 май 2015 г. за прилагане на подмярка 6.1 „Стартова помощ за млади земеделски стопани“ от мярка 6 „Развитие на стопанства и предприятия“ от Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 – 2020 г., със същата сеподпомагат проекти, които допринасят за постигане на целите, към които е насочена подмярка 6.1 “Стартова помощ за млади земеделски стопани“. Целите на подмярката са:
1. улесняване и подпомагане процеса на създаването на жизнеспособни и устойчиви земеделски стопанства или поемането от млади хора на вече съществуващи стопанства;
2. насърчаване на заетостта
На основание чл.3 от посочената наредба финансовата помощ се предоставя при спазване на условията на Регламент (ЕС) № 1305/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 г. относно подпомагане на развитието на селските райо-ни от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР) и за от-мяна на Регламент (ЕО) № 1698/2005 на Съвета (ОВ, L 347/487 от 20 декември 2013 г.).
Финансовата помощ по наредбата се предоставя в съответствие с принципите на добро финансово управление, публичност и прозрачност, като същата е безвъзмезд-на и се предоставя за създаване и развитие на стопанства на млади земеделски стопани – чл.2, ал.2 и чл.4 от Наредба № 14 от 28 май 2015 г. на Министерството на земеделието и храните.
Видно от наредбата акцента се поставя върху подпомагане създаването на земеделски стопанства и насърчаване на заетостта.
Ето защо, ако получаваните от Вас суми за развъдна дейност и за осигуряване на заетост на персонал, не са обвързани с цената на предоставяните стоки или услуги на трети лица, а са предназначени единствено за покриване на разходите Ви като земеделски производител, същите не попадат в хипотезата на чл.26, ал.3, т.2 от ЗДДС, т.е не е налице основание за увеличаване на данъчната основа с предоставяната субсидия. В този случай същата следва да бъде документирана с първичен счетоводен документ по чл.7 от Закона за счетоводството.
При условие, че така получените от Вас субсидии са пряко обвързани с цената на предоставяни стоки, със същите се увеличава данъчната основа съгласно чл.26, ал.3, т.2 от ЗДДС. В този случай документирането следва да се извърши съобразно правилата на чл.113 и чл.114 от ЗДДС.

Оценете статията

Вашият коментар