Прилагането на чл. 73 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) за доходи, изплатени през 2007 г.

Изх. № 15-00-13
Дата: 14.05.2008 год.
ЗДДФЛ, чл. 73
Относно: Прилагането на чл. 73 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) за доходи, изплатени през 2007 г.
Във връзка с Ваше писмо, постъпило вна Националната агенция за приходите, заведено с вх. № 15-00-13 от 18.04.2008г., изразявам следното становище:
На основание чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ, в редакцията на закона действаща до 31 декември 2007 г., предприятията и самоосигуряващите се лица по смисъла на Кодекса за социално осигуряване – платци на доходи, изготвят справка по образец за изплатените доходи на физически лица през данъчната година, различни от доходи от трудови правоотношения и пенсии. Във връзка с дефинирането на понятието „предприятие“, приложение намира разпоредбата на § 1, т. 33 от допълнителните разпоредби на ЗДДФЛ, според която: “Предприятие“ е предприятие по смисъла на Закона за счетоводството, както и търговското представителство по Закона за насърчаване на инвестициите и осигурителната каса, създадена на основание чл. 8 от Кодекса за социално осигуряване.
В случаите на сделки по чл. 13, ал. 1, т. З от ЗДДФЛ, реализирани чрез инвестиционен посредник, последният действа от свое име и за сметка на съответното физическо лице. Ето защо при прехвърляне на правата и задълженията, които са възникнали за инвестиционния посредник при сделки с трети лица, същият ще се третира като „платец на дохода“ на физическото лице.
Следователно, инвестиционните посредници се считат за предприятия по смисъла на данъчния закон и като „платци на доходи“ са задължени да подават справката по чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ, за изплатените през 2007 година доходи на физически лица, различни от доходи от трудови правоотношения и пенсии. Доходите, попадащи в обхвата на чл. 13, ал. 1, т. З от
ЗДДФЛ, не са сред визираните от законодателя изключения (трудови правоотношения и пенсии), поради което следва да се посочват в справката. Обстоятелството, че същите са необлагаеми и на основание чл. 50 от ЗДДФЛ не се декларират в годишната данъчна декларация, няма отношение към прилагането на специалната норма на чл. 73 от закона. В справката се посочва брутния размер на дохода, каквото е и второто мнение описано в т. 2 от писмото Ви.
С оглед на изложените във Вашето писмо доводи, свързани с наложените от Закона за пазарите на финансови инструменти правила за разкриване на информация, следва да имате предвид, че съгласно разпоредбата на чл. 73, ал. 1от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) органите и служителите на Националната агенция за приходите, експертите и специалистите и всички други лица, на които е предоставена или им е станала известна данъчна и осигурителна информация, са длъжни да я пазят в тайна и да не я използват за други цели освен за прякото изпълнение на служебните си задължения
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
//’

Оценете статията

Вашият коментар