Прилагането на Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/

1_ ИТ1-00-187/10.11.2016
ЗДДС, чл. 96, ал. 1 и ал. 2
ЗДДС, чл. 17, ал. 1 и ал. 2
ЗДДС, чл. 124, ал. 1
ОТНОСНО: Прилагането на Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/
Новорегистрирано българско дружество „……“ ЕООД притежава електронен магазин за извършване на онлайн продажби само в САЩ и Канада. Стоките са представени в сайта на дружеството и при заявена поръчка от клиенти, установени само в САЩ и Канада, същите се поръчват от различни китайски онлайн търговци.
Клиентите, които са физически лица от САЩ и Канада, правят онлайн поръчка и плащат обявената цена по сметка на българското дружество чрез системата PayPal. Българският търговец намира същата тази стока на изгодна за него цена и я поръчва от китайски онлайн магазин, като уговаря стокта да се транспортира директно до адрес само в САЩ или Канада, в зависимост от това къде е установен клиента. Към китайските доставчици, които са или търговски компании или физически лица българският търговец плаща също чрез системата PayPal. Нямате сключени договори с китайските контрагенти. Няма връзка между клиентите и доставчиците.
Във връзка с така изложената фактическа обстановка поставяте следните въпроси:
1. Дружеството формира ли облагаем оборот по чл. 96 от ЗДДС за доставките, извършвани с място на изпълнение извън територията на страната, т.е. за стоките, закупени от Китай, продадени и транспортирани директно до клиентите в САЩ и Канада?
2. Ако дружеството следва и се регистрира по ЗДДС как ще се третират и с каква данъчна ставка ще се облагат извършените продажби към клиентите – физически лица от САЩ и Канада за стока, транспортирана от Китай до тези държави?
3. С какви документи ще трябва да се снабди българското дружество за доказване на доставките към клиентите си, като стоката реално няма да влиза в България, а ще се изпраща от Китай?
4. Как ще се третират доставките и с какви документи следва да се снабдите за стоката, платена от българското дружество на китайските доставчици и изпратена към САЩ и Канада?
5. Какво отражение ще намерят тези документи в дневниците за покупки и продажби?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на Закона за данък върху добавена стойност изразяваме следното принципно становище:
Съгласно чл.96, ал.1 от ЗДДС всяко данъчно задължено лице с облагаем оборот 50 000,00 (петдесет хиляди лв.) или повече за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец е длъжно в 14-дневен срок от изтичането на данъчния период, през който е достигнало този оборот, да подаде заявление за регистрация по този закон.
Облагаемият оборот за целите на регистрацията по закона, съгласно чл.96, ал.2 от ЗДДС,е сумата от данъчните основи на извършените от лицето:
1. облагаеми доставки, включително облагаемите с нулева ставка;
2. доставки на финансови услуги по чл.46 от ЗДДС;
3. доставки на застрахователни услуги по чл.47 от ЗДДС
Облагаема доставка по чл. 12 от ЗДДС е всяка доставка на стока или услуга по смисъла на чл. 6 и 9, когато е извършена от данъчно задължено лице по този закон и е с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка, извършена от данъчно задължено лице, освен в случаите, в които този закон предвижда друго.
За да се определи данъчното третиране на доставките на стоки, които осъществява дружеството, следва да се определи мястото на изпълнение на същите с оглед разпоредбите на ЗДДС.
Съгласночл. 17, ал. 1 от ЗДДС мястото на изпълнение на доставка на стока, която не се изпраща или превозва, е мястото, където стоката се намира при прехвърляне на собствеността или при фактическото предоставяне на стоката по чл. 6, ал. 2.
С оглед разпоредбата на чл. 17, ал. 2 от закона мястото на изпълнение при доставканастока, коятосе изпраща или превозва от доставчика, получателя или от трето лице, е местонахождението на стоката към момента, в който се изпраща пратката или започва превозът й към получателя.
Предвид цитираните разпоредби мястото на изпълнение при доставка на стока, е в зависимост от това дали стоката, предмет на доставката, се превозва или не.
В конкретният случай, мястото на изпълнение на тази доставка, по която дружеството се явява получател се определя съобразно разпоредбата на чл. 17, ал. 1 от ЗДДС и това е мястото, където се намира стоката при прехвърляне на собствеността, което в случая е извън територията на страната.
За последващата доставка на стока, която се транспортира от Китай за САЩ мястото на изпълнение е извън територията на страната предвид нормата на чл. 17, ал. 2 от ЗДДС. Съгласно посочената разпоредба мястото на изпълнение при доставка на стока, която се изпраща или превозва от доставчика, получателя или от трето лице, е местонахождението на стоката към момента, в който се изпраща пратката или започва превозът й към получателя. В тази връзка мястото на изпълнение на посочената по-горе доставка е извън територията на страната.
Видно от гореизложеното, за извършваните от Вас доставки на стоки с място на изпълнение извън територията на страната, същите, съгласно чл.96, ал.2 от закона, не формират облагаем оборот, необходим за целите на задължителната регистрация по чл.96, ал.1 от закона.
В ЗДДС и ППЗДДС не се съдържат разпоредби регламентиращи документи, с които се доказва доставка на стока с място на изпълнение извън територията на страната. За осъществените продажби, освен фактура, дружеството, следва да разполага и с други документи, удостоверяващи основанието, същите да се третират като доставки с място на изпълнение извън територията на страната, като договори, транспортни документи, приемо-предавателни протоколи, търговска кореспонденция и др.
При доставките, извършени от Вашето дружество, извън територията на страната следва да се прилага режима на доставките за съответната държава. В този случай във фактурата не следва да се начислява данък на основание чл. 25, ал. 6, т. 2 от ЗДДС и на датата на възникване на данъчното събитие възниква основание за освобождаване от начисляване на данък за освободените доставки и доставките с място на изпълнение извън територията на страната.
За извършена доставка с място на изпълнение извън територията на страната в рамките на икономическата Ви дейност, съгласно чл. 79, ал. 2 от ППЗДДС фактура/известие се издава, като във фактурата не се начислява данък. В случая на основание т. 4 на същата разпоредба във фактурата/известието като основание за неначисляване на данък от закона се вписва съответната разпоредба на закона, съгласно която доставката на стока или услуга е с място на изпълнение извън територията на страната(17, ал. 2).
Разпоредбата на чл.124, ал.1 от ЗДДС задължава регистрираните лица да водят дневник за покупките и дневник за продажбите. Съгласно ал.4 от същата разпоредба, лицата отразяват в дневника за покупки получените от тях данъчни документи. Законодателят ясно и точно в разпоредбата на чл.112, ал.1 от закона е определил кои са данъчни документи по смисъла на същия, а именно – фактурата, известието към фактура и протоколът.
В тази връзка, дружеството няма задължение да отразява в отчетните регистри по ЗДДС получените чуждите документи, които не са данъчни документи по смисъла на чл. 112, ал. 1 от закона, но не е грешка, ако покупната фактура се отрази в колона 9 на дневника за покупки.
Извършените доставки с място извън територията на страната намират отражение в колона 23 на дневника за продажби „ДО на доставките по чл. 69, ал.2 от ЗДДС, вкл. ДО на доставките извършени при условията на дистанционни продажби, с място на изпълнение на територията на друга държава членка“.
Настоящето становище е принципно и е базирано на изложената в запитването фактическа обстановка. Обръщаме Ви внимание, че действителните факти и обстоятелства се установяват в хода на производствата по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс от компетентните органи по приходите при спазване на принципите на самостоятелност и независимост, залегнали в кодекса.

Оценете статията

Вашият коментар