Прилагането на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) във връзка с получено обезщетение за болестта син език“.

Изх. №24-35-5
Дата: 17.04.2015 год.
ЗДДФЛ, чл. 11, ал. 1;
ЗДДФЛ, чл. 12, ал. 1;
ЗДДФЛ, чл. 13, ал. 1, т. 13;
ЗДДФЛ, чл. 52, ал. 1, т. 3.

Относно: Прилагането на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) във връзка с получено обезщетение за болестта „син език“.
По повод постъпило писмено запитване в ЦУ на НАП, препратено от дирекция ОДОП – гр. … и заведено с вх. № 24-35-5 от 24.02.2015 г. и с оглед действащото законодателство, изразявам следното становище:
По смисъла на чл. 12, ал. 1 от ЗДДФЛ, облагаеми по този закон са доходите от всички източници, придобити от данъчно задълженото лице през данъчната година, с изключение на доходите, които са необлагаеми по силата на закон. При облагането на доходите на физическите лица, меродавен е принципът на придобиването на дохода, т.е. облагаеми са доходите, придобити през течение на годината, с изключение на доходите, които са необлагаеми по силата на закон. На основание чл. 11, ал. 1 от ЗДДФЛ ако не е предвидено друго в този закон, доходът се смята за придобит на датата на:
1. плащането – при плащане в брой;
2. заверяването на сметката на получателя на дохода или получаването на чека – при безналично плащане;
3. получаването на престацията – за непаричен доход.
Условията и редът за обезщетяване на собствениците на животни, включително в случаите при болестта “син език“, са посочени в Закона за ветеринарномедицинската дейност (ЗВД) и Наредбата за условията и реда за разходване на средства за покриване на разходите, свързани с епизоотичните рискове, приета с Постановление № 181 на Министерския съвет от 2006 г. (Обн. ДВ. бр.62/2006 г. в сила от 01.08.2006 г.).
На основание чл. 47, ал. 1 от ЗВД Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) прилага мерки за профилактика, ограничаване и ликвидиране на някои особено опасни заразни болести, посочени в заповед на министъра на земеделието и храните. Тези мерки се налагат със заповед на изпълнителния директор на БАБХ (която се обнародва в „Държавен вестник“) и включват умъртвяване на животни, забрани за придвижване на хора, животни, суровини и храни от животински произход, фуражни суровини, комбинирани фуражи, фуражни добавки, премикси и предмети, чрез които могат да бъдат пренесени заразни причинители (чл. 47, ал. 2 от ЗВД).
В чл. 140, ал. 1 от ЗВД е посочено, че изпълнителният директор на БАБХ или определени от него длъжностни лица разпореждат със заповед:
1. унищожаването на болни, съмнително болни или контактни животни;
2. унищожаването на зародишни продукти, суровини и храни от животински произход, странични животински продукти и продукти, получени от тях, фуражни суровини, фуражни добавки, комбинирани фуражи и инвентар в епизоотичното огнище, които представляват опасност за здравето на хора и животни. Тази заповед се изпълнява след писмено уведомяване на кмета на общината или определено от него лице. По силата на чл. 141, ал. 1 от ЗВД собствениците на животни се обезщетяват със средства от бюджета на БАБХ и по чл. 108, ал. 1 за:
1. животни, умрели от болести по чл. 47, ал. 1 и чл. 120, ал. 1;
2. животни, умъртвени за поставяне на диагноза;
3. заразени и контактни животни, унищожени с цел ликвидиране на болестите по т. 1;
4. животни, третирани с имунологични ветеринарномедицински препарати срещу болестите по т. 1:
а) умрели вследствие на непредвидим риск;
б) неотложно заклани преди изтичане на карентния срок;
5. умрели или неотложно заклани животни след налагане на възбрана от БАБХ.
Собствениците на зародишни продукти, суровини и храни от животински произход, странични животински продукти и продукти, получени от тях, фуражни суровини, фуражни добавки, комбинирани фуражи и инвентар, унищожени при ликвидиране на болести по чл. 141, ал. 1, т. 1 от ЗВД, се обезщетяват със средства от бюджета на БАБХ и от държавния бюджет (чл. 141, ал. 2 от ЗВД).
Следователно, подлежат на обезщетяване само собственици на животни, за които са налице някои от посочените обстоятелства.
За да им се изплати обезщетение собствениците в срок до три работни дни от датата на смъртта или унищожаването на животни, зародишни продукти, суровини и храни от животински произход, странични животински продукти и продукти, получени от тях, фуражни суровини, фуражни добавки, премикси, комбинирани и медикаментозни фуражи подават заявление до директора на съответната РВМС, към което прилагат документите, посочени в чл. 9, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за разходване на средствата за покриване на разходите, свързани с епизоотичните рискове. В срок от три работни дни от получаването на тези документи, директорът на РВМС издава акт за обезщетение по образец или отказва изплащането на обезщетение с мотивирана заповед (например когато не са изпълнени условията по Наредбата).
Видно от цитираните разпоредби, изплатените обезщетения за болестта „син език“ по посочения нормативен ред, имат характер на обезщетения за претърпени имуществени вреди и на основание чл. 13, ал. 1, т. 13 от ЗДДФЛ представляват необлагаем доход. Този необлагаем доход на основание чл. 52, ал. 1, т. 3 не подлежи на деклариране в годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ.
Следва да се има предвид, че всяко друго подпомагане, получено от физическите лица под формата на държавни помощи, субсидии и друго подпомагане от европейските фондове и държавния бюджет във връзка с профилактиката, ограничаването и ликвидирането на болестта, което няма характер на обезщетение за имуществени вреди, няма да представлява необлагаем доход и съответно ще подлежи на облагане по съответния ред, предвиден в ЗДДФЛ.
ЗАМ. ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ:
/Г. ДИМИТРОВА/’

Оценете статията

Вашият коментар