Прилагането на Закона за ограничаване на плащанията в брой е издадено на основание чл. 10, ал.6 от Закона за Националната агенция за приходите. Целта на указанието е да внесе допълнителна яснота за ед

Във връзка с постъпило писмено запитване с вх. № ……………04.2011г. в Дирекция “ОУИ“ – ., относно Указание на МФ с изх.№ УК-3 от 04.04.2011г. относно приложението на ЗОПБ, Ви уведомяваме за следното:
В писменото запитване е изложена следната фактическа обстановка:
Основната дейност на предприятието е изкупуването на сурово мляко и производството на различните видове млечни продукти. Във връзка с това предприятието има сключени договори за доставка на сурово мляко с регистрирани земеделски производители.В договора има включени клаузи, според които се определят показателите, на които трябва да отговаря качественото сурово мляко. В договорите се посочва и размера на отпуснатата на земеделския производител индивидуална млечна квота от МЗХ(№ на Удостоверение за разпределение на индивидуална млечна квота в размер на опрeделено количество и с определена референтна масленост …гр/кг.), което количество трябва да бъде наблюдавано от фирмата-изкупвач, за да не се превиши, тъй като при превишаването му млекопроизводителя подлежи на санкция по реда на чл.73 от ЗПООПЗПЕС. В писменото запитване е посочено, че предприятието като страна няма задължение да изкупи цялото това количество краве мляко, също така доставчикът може да не успее да достигне размера на квотата си поради ред обективни причини. В договора не е предвидено доставчикът да продава своето мляко само на тази фирма и същият има право да прекрати договора с едномесечно предизвестие от негова страна. В тези договори няма определена изкупна цена. В тях е записано, че заплащането на млякото от страна на купувача се извършва съгласно допълнителна договорка между страните/писмена или устна/, която зависи от средната референтна масленост и количеството на изкупеното краве мляко за периода.
В писменото запитване фирмата-купвач е посочила, че според тях паричната престация по договора е неопределяема и че при така сключените договори с млекопроизводителите тяхната фирма попада в хипотезата на 3.4. от Указанието „По отношение на договорите с периодично, поетапно или непрекъснато изпълнение, в което не е изрично упомената или предварително определена(определяема) общата стойност на дължимата парична престация по договора, всяко едно парично плащане, ако е на стойност 15000лв. или над 15000лв. следва да се извършва чрез превод или внасяне по платежна сметка.”. Т.е. ако паричното плащане е на стойност под 15000лв. може да се извърши касово.
Същото според запитващото предприятие е и при продажбата на тяхната продукцияна различни търговци, с които имат рамкови договори, в които договори няма фиксиран график на доставките и срок за изпълнение на заявените видове и количества млечни продукти. Количеството и вида на млечните продукти търговците заявяват според търсенето от техните клиенти. Т.е. тук отново е налице е хипотезата на т.3.4. от Указанието с възможност за извършване на продажби с плащане в брой, когато стойността на единичната продажба е под 15000лв..
Към писменото запитване е приложендоговор за изкупуване на мляко.
Поставен е следният въпрос:
Правилно ли е твърдението, че по така цитираните сделки с клиенти и доставчици фирмата не попада в хипотезата нат.3.2. от Указанието, а в хипотезата на т.3.4. и съответно фирмата може да извършва разплащания в брой при единична стойност на сделките под 15000лв.?
Предвид изложената фактическа обстановка и като се има предвид, че приложеният договор за доставка на сурово мляко не е сключен с конкретни доставчици и в него няма окончателни договорености, съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпроси, изразяваме следното принципно становище:
Съгласно чл.3, ал.1, т.2 от ЗОПБ плащанията на територията на страната се извършват само чрез превод или внасяне по платежна сметка, когато са на стойност под 15 000 лв., представляваща част от парична престация по договор, чиято стойност е равна на или надвишава 15 000 лв..
Законът посочва при наличието на кои законови предпоставки плащанията на територията на страната се извършват само чрез превод или внасяне по платежна сметка Когато тези предпоставки не са налице и съответно законът няма да намери приложение.
Когато става въпрос за конкретно сключени договори, следва във всеки един случай /всеки договор/, в който отделните плащания са на стойност под 15 000лв. и са част от парична престация по договора, да се преценя дали общата стойност по съответния договор е равна на или надвишава 15 000лв..
Указание Изх. № УК-3 от 04.04.2011г. на МФ относно: Прилагането на Закона за ограничаване на плащанията в брой е издадено на основание чл. 10, ал.6 от Закона за Националната агенция за приходите. Целта на указанието е да внесе допълнителна яснота за единното прилагане на Закона за ограничаване на плащанията в брой (ЗОПБ) от органите на Националната агенция за приходите
Втази връзка в т.3 от Указание Изх. № УК-3 от 04.04.2011г. на МФ в точки 1,2,3,4 и 5 са посочени различните случаи, при които размерът на плащанията задължително се извършват чрез превод или внасяне по платежна сметка.
В т.3.2. от Указанието е дадено разяснение за случаите, при които общата стойност на паричното задължение на една от страните по договора е изрично упомената или предварително определена (или определяема) в договора. В случай, че в сключения от Вас договор общата стойност на паричната престация е изрично упомената или предварително определена(или определяема) и тя е равна на или е над 15 000лв., то тогава плащанията по този договор задължително се извършват чрез превод или внасяне по платежна сметка. Предвид на това, че в указанието е казано, че в горния случай попадат и договорите, по които общата стойност на паричното задължение е определена или определяема, то точно в този случай следва да се прави много внимателна преценка на уговорените в договора клаузи за цена, срок и др., които биха дали възможност да се определи общата стойност на договора.
В т.3.4. се отнася за договори с периодично, поетапно или непрекъснато изпълнение, т.е. тук първо следва да се прецени дали сключеният от Вас договор е такъв с периодично, поетапно или непрекъснато изпълнение. Ако е от изброените и в него не е изрично упомената или предварително определена (определяема) общата стойност на дължимата парична престация по договора, то тогава всяко едно парично плащане по договора следва да бъде извършено чрез превод или внасяне по платежна сметка, само когато размерът на отделното плащане е равен на, или е по-висок от 15 000 лв.
С цел допълнително разясняване по прилагане на ЗОПБ в Указанието на МФ в т.ІV са посочени и примери по прилагане на ЗОПБ/подобни на описаните от Вас в запитването са примерите в т.4 и 5 от ІV./.
Следва да имате предвид, че органа по приходите, осъществяващ съответното производство има оперативна самостоятелност и извършва преценка относно данъчното третиране съобразно представените документи. Това е пряко отражение и на действието на принципите за обективност, самостоятелност и независимост в дейността на органите по приходите.

Оценете статията

Вашият коментар