прилагането на ЗОПБ.

Изх. № 23-22-1274
11. 06. 2012г.
Чл.3, ал.1, т.1 от ЗОПБ
Фактическа обстановка
Дейността на дружеството е посредничество при покупко-продажбата на недвижими имоти. По силата на сключено споразумение между купувача на имота и дружеството, последното получава депозит за избрания от клиента имот със задължение съответно да го предаде на продавача при осъществяване на сделката или да го върне на купувача при развалянето й.
Поставен въпрос:
Може ли сума под 15 000 лева, представляваща депозит по договор за покупко-продажба на недвижим имот, да бъде изплатена в брой на посредника по сделката, когато договорената цена на имота надвишава петнадесет хиляди лева?
Предвид изложената фактическа обстановка и относимата към нея нормативна уредба, изразявам следното становище:
Съгласно чл.3, ал.1, т.1 от ЗОПБ плащанията на територията на страната се извършват само чрез превод или внасяне по платежна сметка, когато са на стойност равна на или надвишаваща 15 000 /петнадесет хиляди/ лева. Същото правило важи и за плащане под 15 000 лева, когато е част от парична престация по договор, чиято стойност е равна на или надхвърля 15 000 лева (т.2 на същата разпоредба). Правилото важии когато разплащането е в чуждестранна валута, чиято левова равностойност е равна или надвишава посочения размер, определена по курса на Българската народна банка в деня на плащането (чл.3, ал.2 от ЗОПБ).
Законът регламентира ограничаването на всички плащания в гражданския и стопанския оборот на страната, поради което качеството на страните, вида на сделките, договорите или операциите по принцип не са от значение по отношение на обхвата на закона, като правнорелевантен е единствено размерът на предвиденото, определяемото или извършено плащане. Извън приложното му поле попадат изчерпателно изброените в чл.2 изключения:
1. тегленето и внасянето на пари в брой от/в собствени платежни сметки;
2. тегленето и внасянето на пари в брой от/в сметки на недееспособни и ограничено дееспособни лица, на съпрузи и роднини по права линия;
3. сделките с чуждестранна валута в наличност по занятие;
4. операциите с банкноти и монети, страна по които е Българската народна банка;
5. замяната от банки на повредени български банкноти и монети;
6. изплащането на трудови възнаграждения по смисъла на Кодекса на труда.
Предвид гореизложеното, въпреки че платеният на посредника от купувача депозит (капаро, задатък, аванс) по силата на сключено споразумение между тях е под 15 000 лева, то е част от договорената цена на имота, която надвишава тази стойност и следователно всички плащания на депозита между купувача, посредника и продавача трябва да бъдат извършени чрез превод или внасяне по платежна сметка, включително и връщането на депозита на купувача при разваляне на сделката.
На електронната страница на Националната агенция за приходите е публикувано указание № УК-3 от 04.04.2011 г. на министъра на финансите относно прилагането на ЗОПБ.

Оценете статията

Вашият коментар