Приложение на Наредба № Н-18 от 13 декември 2006 г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин (загл. Изм. – ДВ, бр. 80 от 2018 г.)/Наредба № Н-18/2006 г. /

Наредба № Н-18 от 13 декември 2006 г. : чл. 7

ОТНОСНО: Приложение на Наредба № Н-18 от 13 декември 2006 г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин (загл. Изм. – ДВ, бр. 80 от 2018 г.)/Наредба № Н-18/2006 г. /

В Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” …… е постъпило запитване с вх. № г. от , с което искате отговор относно приложението на Наредба № Н-18 от 13 декември 2006 г. и е изложена следната фактическа обстановка:
„….“ООД притежава складова база в гр.А… на адреса на дружеството, където има въведен софтуер за управление на продажбите в търговски обект (СУПТО) и дейността е приведена в съответствие на изискванията на Наредба № Н-18 от 13 декември 2006 г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изискванията към лицата, извършващи продажби чрез електронен магазин в разписаните срокове. С оглед на разширяване на дейността е взето решение за откриване на магазин на дребно на територията на град С…… В новооткриващия се търговски обект (ТО) ще се инсталира фискално устройство (ФУ), а фактурите ще се издават от кочан, тоест няма да се използва софтуер за управление на продажбите. Стоките за магазина ще бъдат закупувани от доставчик в град С…. и ще се продават, без да се задържат на склад.
В тази връзка е поставен следният въпрос:
Съответства ли така описаният начин на работа на изискванията на Наредба № Н-18/2006 г. ?
Предвид изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/ и Наредба № Н-18 от 13 декември 2006 г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изискванията към лицата, извършващи продажби чрез електронен магазин, изразявам следното становище:
„Софтуер за управление на продажби в търговски обект“ е всеки софтуер или модул от софтуер, независимо от технологиите за реализацията му, използван за обработка на информация за извършване на продажби на стоки и/или услуги в търговски обект, за които е налице задължение за издаване на фискален бон /ЗДДС, ДР, §1, т. 84/.
Всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство или касова бележка от интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност, освен когато плащането се извършва чрез внасяне на пари в наличност по платежна сметка, кредитен превод, директен дебит или наличен паричен превод, извършен чрез доставчик на платежна услуга по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи, или чрез пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла на Закона за пощенските услуги / чл. 3 ал. 1 от Наредба № Н-18/2006 г. /.
Съгласно разпоредбата на чл.7 от Наредба № Н-18 от 13.XII.2006 г., лицата по чл. 3 са длъжни да монтират, въведат в експлоатация и използват регистрирани в компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите (ТД на НАП) фискални устройства от датата на започване на дейността на обекта, като не се допуска извършване на продажба на стоки и услуги от лицата по чл. 3 без функциониращо фискално устройство, освен в случаите, посочени в Наредба № Н-18 от 13.XII.2006 г. Съгласно ЗДДС, „търговски обект“ е всяко място, помещение или съоръжение (например: маси, сергии и други подобни) на открито или под навеси, във или от което се извършват продажби на стоки или услуги, независимо че помещението или съоръжението може да служи същевременно и за други цели (например: офис, жилище или други подобни), да е част от притежаван недвижим имот (например: гараж, мазе, стая или други подобни) или да е производствен склад или превозно средство, от което се извършват продажби.
От отправеното запитване става ясно, че няма да ползвате софтуер в новия търговски обект, който посочвате. Предвид предходното не се изисква да използвате софтуер за управление на продажбите в новия търговски обект. Но ако използвате или ще използвате софтуер, притежаващ характеристиките на СУПТО, то той следва да отговаря на всички изисквания на Наредба № Н-18 от 13.XII.2006 г.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл. 17, ал. 3 от ДОПК.

Оценете статията

Вашият коментар