Приложение на Наредба № Н-18/13.12.2006г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства

Относно: приложение на Наредба № Н-18/13.12.2006г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства
Въввръзка с Ваше писмо, постъпило в Дирекция « ОУИ »- е изложена следната фактическа обстановка:
Лекар на индивидулна практика, упражнява професията си като едноличен търговец със сключен договор с Националната здравноосигурителна каса. Същият работи единствено с НЗОК, като заплащането се извършва само по банков път. Лицето не е регистрирано по ЗДДС и услугата « такса-преглед » при него не се заплаща.
Поставен е следният въпрос:
Необходимо ли е горепосоченото лице да закупи и монтира фискално устройство, свързано с НАП, при положение, че плащания в брой при него не се осъществяват?
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпросиизразяваме следнотостановище:
Съгласно чл.118, ал.1 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) всяко
регистрирано и нерегистрирано по този закон лице е длъжно да регистрира и отчита
извършените от него доставки/продажби в търговски обект чрез издаване на фискална
касова бележка от фискално устройство, независимо дали е поискан друг данъчен документ, а получателят е длъжен да получи фискалната касова бележка и да я съхранява до напускане на обекта.
Редът и начинът за издаване на фискални касови бележки и за установяване на
дистанционна връзка с НАП са определени с Наредба № Н-18 на Министерство на
финансите от 13.12.2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти
чрез фискални устройства (обн., ДВ, бр. 106/2006г., изм. бр.7/2007г., изм. бр.79/2007г., изм. бр.77/2009г, изм.бр. 49/2010г., изм.бр. 48/2011г., изм.Дв.бр. 64 от 19 август 2011г.).
Разпоредбата на чл. 3, ал. 1 от Наредба № Н-18/2006г. / Изм.ДВ, бр. 48 от 2011г., в сила от 24.06.2011г./ задължава всяко лице да регистрира и отчита извършените от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство /ФУ/, освен когато плащането се извършва чрез кредитен превод, директен дебит или наличен паричен превод, извършен чрез дружество, лицензирано да извършва дейност по налични парични преводи по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи или чрез пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла на Закона за пощенските услуги.
Видно от изложената фактическа обстановка, Вие упражнявате дейността си като регистриран ЕТ и взаимоотношенията Ви с НЗОК са само по банков път. В този случай за медицинските услуги, които се заплащат от НЗОК, т.к. се заплащат по банков път, не следва да се издава фискална касова бележка.
В случай, че се заплаща потребителска такса в брой, Вие като регистрирано ЕТ лице, следва да регистрирате и отчитате така постъпилите плащания чрез издаване на фискална касова бележка.
По отношение на начина на отчитане на сумите, изплащани от НЗОК, освен горепосочените разпоредби на Наредба № Н-18/2006г., следва да се съобразят и дадените единни указания от НЗОК в своя интернет-сайт, чийто разпоредби са от компетенцията на НЗОК, поради своята специфичност на взаимоотношения с договорни партньори.

Оценете статията

Вашият коментар