Приложение на Наредба № Н-18/13.12.2006г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства

Относно: приложение на Наредба № Н-18/13.12.2006г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства
Въввръзка с Ваше писмо, постъпило в Дирекция « ОУИ »- гр. …..с вх. № …. от 25.06.2012г., е изложена следната фактическа обстановка:
В « Тържище с. ……. » ЕООД е изградена следната организация за отчитане на продадени входни билети: закупените от ТД на НАП- …., Офис ….., входни билети се завеждат в дневник и се раздават по номера на служителите, таксуващи влизащите на територията на тържището и пазара. След приключване на смяната всеки служител отчита в касата събраните от входни билети средства. Касиерът, след приемане на парите, издава касов бон на служителя, като това се прави с цел цялостното отчитане на дневните приходи, които се формират от издадените фактури и входни билети. В ЕКАФП всеки служител, продаващ билети, е въведен с отделен номер и по този начин се упражнява и контрол. Отделно, наличните билети са заведени и задбалансово.
С цел правилното и законосъобразното отчитане на входните билети са поставени следните въпроси:
1.Законосъобразна ли евъведената от « Тържище с. …. » ЕООД практика за отчитането на входните билети?
2.Трябва ли продадените в деня входни билети да се отчитат през ЕКАФП или не?
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпросиизразяваме следнотостановище:
Съгласно чл.118, ал.1 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) всяко
регистрирано и нерегистрирано по този закон лице е длъжно да регистрира и отчита
извършените от него доставки/продажби в търговски обект чрез издаване на фискална
касова бележка от фискално устройство, независимо дали е поискан друг данъчен документ, а получателят е длъжен да получи фискалната касова бележка и да я съхранява до напускане на обекта.
Редът и начинът за издаване на фискални касови бележки и за установяване на
дистанционна връзка с НАП са определени с Наредба № Н-18 на Министерство на
финансите от 13.12.2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти
чрез фиск ални устройства .
Разпоредбата на чл. 3, ал. 1 от Наредба № Н-18/2006г. / Изм.ДВ, бр. 48 от 2011г., в сила от 24.06.2011г./ задължава всяко лице да регистрира и отчита извършените от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство /ФУ/, освен когато плащането се извършва чрез кредитен превод, директен дебит или наличен паричен превод, извършен чрез дружество, лицензирано да извършва дейност по налични парични преводи по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи или чрез пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла на Закона за пощенските услуги.
Лицата, респективно дейностите, които са освободени от задължително регистриране на оборотите от продажби чрез фискално устройство, са изброени в чл. 4 и чл. 5 от Наредба № Н-18/2006г.
По силата на чл. 4, т. 3 от Наредба № Н-18/2006г. не е задължено да регистрира чрез ФУ продажбите си лице, което извършва продажбинабилети или други удостоверителни знаци за услуги (квитанция, талон и др.), които съдържат трайно вписана при отпечатването номинална стойност и най-малко два защитни елемента върху хартията и/или при печата и са отпечатани по реда на Наредбата за условията и реда за отпечатване и контрол върху ценни книжа, приета с Постановление № 289 на Министерския съвет от 1994 г. (обн., ДВ, бр. 101 от 1994 г.; изм. и доп., бр. 38 от 1995 г.; изм., бр. 73 от 1998 г., бр. 8 от 2001 г., бр.54 от 2008г.); изискването за трайно вписана при отпечатването номинална стойност не се отнася за бланкови билети, квитанции и др., които се издават на химизирана хартия най-малко в два екземпляра – един за клиента и втори за лицето по чл. 3.
В чл.11, ал.1 от НУРОКЦК е посочено, че лице, което иска да отпечатва ценни книжа извън тези по чл.10, подава до министъра на финансите писмена заявка, в която посочва вида на ценните книжа, наименованието, единния идентификационен код от Агенцията по вписванията, седалището и адреса на управление на заявителя, както и адрес за кореспонденция. Към заявката по ал.1 се прилагат заверено копие от лиценза (разрешение, удостоверение за регистрация) за извършване на съответния вид дейност, ако такъв се изисква; макет (проект) на ценните книжа, върху който задължително се отбелязва наименованието на издателя и актуално удостоверение за търговска регистрация – в случаите, когато вписването в регистъра на Агенцията по вписванията все още не е извършено. Съответно в чл.18 от НУРОКЦК е посочено, че лицата, чиито заявки са одобрени и желаят да отпечатат ценни книжа, представят пред избраната от тях печатница по чл.3 писмо, в което са означени: видът, количеството, номиналната стойност, изисквания относно издаваните ценни книжа и други, ако има такива и копие от писмото по ал.1 се представя на Министерството на финансите.
Ценните книжа, издадени от Министерството на финансите се разпространяват от банките, финансовите институции, органите на приходната и митническата администрация и други лица, определени от министъра на финансите, ако не е установено друго със закон или акт на Министерския съвет – чл.28, ал.1 от НУРОКЦК.
В чл.33 от НУРОКЦК изрично е регламентирано, че номиналната стойност на ценните книжа, отпечатани по реда на наредбата, не се променя, като неизползваните ценни книжа се унищожават по реда на чл.3 от НУРОКЦК.
Следователно, ако разполагатес билети за вход, които отговарят на горепосочените условия, тоВие попадате сред кръга на освободените от задължението да издават касова бележка лицаииздавания от Вас документ ще можеда служи като документ за плащане за извършена услуга, заместващ фискалната касова бележка и няма да е необходимо да тяхното отчитане да става чрез въведеното в експлоатация фискално устройство.
В този случай, следва да се има предвиди разпоредбата на чл. 39а отНаредба Н-18/2006 г. на МФ, която задължава лицата, извършващи продажби на билети или други удостоверителни знаци за услуги съгласно чл. 4, т. 3 от Наредба Н-18/2006 г. на МФ да водят книга (регистър) за дневните продажби на билети/удостоверителни знаци.
Книгата (регистърът) съдържа брой на продадените билети, начален и краен номер на продадени билети по номинали и общ оборот за деня. Лицата, извършващи продажби на билети или други удостоверителни знаци за услуги съгласно чл. 4, т. 3 от Наредба Н-18/2006 г. на МФ, следва да съхраняват в търговския обект книгата (регистърът) за дневните продажби на билети/удостоверителни знаци и копие копие от документ за получените ценни книжа, издаден по реда на Наредбата за условията и реда за отпечатване и контрол върху ценни книжа.
От изложената от Вас фактическа обстановка, не става съвсем ясно,доколко билетите, които използвате за отчитане на услугите отговарят на изискванията на чл.4, т.3 отНаредба № Н-18/2006г. Може само да се предполага, че това е така, с оглед факта, че билетите ви са закупени от ТД на …. – офис ….. Само, акоса изпълнени изискванията на тази разпоредба, не сте задължени да регистрирате приходите от тези услуги, за които издавате билетичрез ФУ,тъй като попадате в кръга на освободените от задължението да издават касова бележка лицаи оборотите от продажби навходни билети не следва да се отчитат чрез ЕКАФП.Следователно, ако разполагатес билети за вход, които отговарят на горепосочените условия, тоВие попадате сред кръга на освободените от задължението да издават касова бележка лицаииздавания от Вас документ ще можеда служи като документ за плащане за извършена услуга, заместващ фискалната касова бележка и няма да е необходимо да тяхното отчитане да става чрез въведеното в експлоатация фискално устройство.
Въведената от « Тържище с. …. » ЕООД практика за отчитането на входните билети, ще е законосъобразна, ако спазвате и чл. 39а отНаредба Н-18/2006 г. на МФ,т.еако водите и книга (регистър) за дневните продажби на билети/удостоверителни знаци.
Трябва да имате предвид, че в условията на водене на гъвкава ценова политика, възможността за промяна на цената на извършваните от Вас услуги определя само фискалната касова бележка, като подходящ документ за удостоверяване на плащане за извършените услуги.

Scroll to Top