Приложение на Наредба № Н-18/13.12.2006г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства

Относно: приложение на Наредба № Н-18/13.12.2006г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства
Въввръзка с Ваше писмо, постъпило в, е изложена следната фактическа обстановка:
Дружество Ви, извършващо продажба на течни горива, отдава под наем собствена бензиностанция на друга фирма. На датата на прекратяване на дейността си дружеството извършва инвентаризация и извежда от експлоатация регистрираното на негово име фискално устройство. На същатата дата е въведено в експлоатация фискалното устройство на фирмата- наемател. Към този момент в резервоарите и в системата / тръбите и мъртвия обем / на бензиностанцията са налични следните видове и количества горива : ДГ- 2 219,35 литра, бензин А95Н – 3 152,31 литра и газ пропан-бутан -2 689,49 литра, поради физическа невъзможност / бензиностанцията се намира в централна жилищна част, а газта не може да се манипулира / да бъдат източени и да бъдат отчетени на фискала като продажби. Съгласно договореността с наемателя, наличните количества горива могат да бъдат фактурирани и заплатени, или могат да бъда върнати в същия вид и обем при прекратяване на договора за наем.
Поставен е следният въпрос:
Възможно ли е да се осъществи продажба на гореописаните горива , при положение, че фактурите, които ще бъдат издадени няма да бъдат придружени с фискален бон съгласно изискванията на чл.3 , ал. 2 от Наредба № Н-18/2006г.?
Предвид неизяснената фактическа обстановка / не е приложен коментираният договор за наем / и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададения от Вас въпросизразяваме следното принципностановище:
Съгласно чл.118, ал.1 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) всяко
регистрирано и нерегистрирано по този закон лице е длъжно да регистрира и отчита
извършените от него доставки/продажби в търговски обект чрез издаване на фискална
касова бележка от фискално устройство, независимо дали е поискан друг данъчен документ, а получателят е длъжен да получи фискалната касова бележка и да я съхранява до напускане на обекта.
Редът и начинът за издаване на фискални касови бележки и за установяване на
дистанционна връзка с НАП са определени с Наредба № Н-18 на Министерство на
финансите от 13.12.2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти
чрез фискални устройства (обн., ДВ, бр. 106/2006г., изм. бр.7/2007г., изм. бр.79/2007г., изм. бр.77/2009г.).
Съгласно чл.2, ал.2, т.3 от Наредба № Н-18/2006г. за отчитане оборотите от
продажби на течни горива чрез одобрени по смисъла на Закона за измерванията средства за измерване на разход се използват електронните системи с фискална памет (ЕСФП).
По смисъла на ДР, § 1, т. 5 от Наредба № Н-18/2006г. на МФ, „ течни горива ” са всички видове горива, продавани чрез средства за измерване на разход / колонки за бензин, газ и др./.
По аргумент на чл.3, ал.2 от Наредба № Н-18/2006г. лице, което извършва продажби на течни горива чрез средства за измерване на разход, е длъжно да регистрира и отчита продажбите на течни горива чрез издаване на фискална касова бележка от ЕСФП,
включително за платените по банков път или чрез наличен паричен превод или пощенски паричен превод по ал. 1.
Според чл. 25, ал.1, т.2 от Наредба № Н-18/2006г. независимо от
документирането с първичен счетоводен документ задължително се издава фискална касова бележка за всяка продажба на лицата по чл. 3, ал. 2 – за всяко плащане, включително за платените по банков път или чрез наличен паричен превод или пощенски паричен превод по чл. 3, ал. 1.
Съгласно изложените факти, извършвайки продажба на горива чрез средство за измерване на разход / колонка за бензин, газ и др./ , което не е снабдено с фискално устройство, регистрирано по реда на Наредба № Н-18/2006г. на името на дружеството / ЕСФП /, Вие нарушавате разпоредбите на чл. 3, ал. 2 и чл. 25, ал. 1, т. 2 от Наредба № Н-18/2006г. и подлежите на предвидените в чл. 185, 186 и 187 от ЗДДС санкции.

Оценете статията

Вашият коментар