Приложение на нормите на ЗДДФЛ.

ОТНОСНО: Приложение на нормите на ЗДДФЛ.
В дирекция ОДОП …. постъпи Ваше запитване, препратено ни по компетентност от ТД НАП Пловдив, офис …. с вх. № 20-21-43/09.05.2017 г.
Искате разяснение относно въпроса, облагаем доход ли е получено безвъзмездно финансиране по проект за личностно развитие, насочено към награждаване на професионални журналистически умения и принос към развитие на българската журналистика. Посочвате, че сте подали ГДД за 2016 г. и сте декларирали този доход, но не сте сигурен дали това е правилно и следва ли да заплатите дължимия данък .
След разглеждане на нормативната уредба, относима по поставеното запитване, изразявам следното становище:
На основание чл. 12, ал. 1 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ), облагаеми по този закон са доходите от всички източници, придобити от данъчно задълженото лице през данъчната година, с изключение на доходите, които са необлагаеми по силата на закон, като данъчната година е календарната година (чл. 15 от ЗДДФЛ).
Съгласно чл.13, ал.1, т.22 от ЗДДФЛ не подлежат на облагане предоставените държавни и национални награди на творци в областта на културата и на спортисти, наградите на лауреати на конкурси по проекти и програми, финансирани изцяло или частично от Национален фонд „Култура“, както и предоставените държавни парични награди за особени заслуги към българската държава и нацията.
Наградите са държавни и национални, националните награди се учредяват по инициатива на различни организации, фондации или общински и държавни органи. Същите се учредяват на името на определена/и личности, изявили се и постигнали значителни резултати и постижения в областта на науката, литературата, културата, техниката и др. В зависимост от инициаторите за учредяването на национална награда, тя се одобрява и решение за нейното присъждане се взема от различен орган. Тя се присъжда ежегодно или на по-дълъг срок след провеждане на конкурс или зацялостно постижение в съответната област. Финансирането е в зависимост от статута на учредителите.
Държавните награди се финансират със средства от държавния бюджет.
В случая на първо място горецитираната норма на чл.13, ал.1, т.22 от ЗДДФЛ изисква наградата да е получена от творец в областта на културата или спортист.
Законът за закрила и развитие на културата пар.1, т.4 дава определение на „творец“ и това е лице, което създава и/или изпълнява произведения на изкуството.
Съгласно т.10 от пар.1 на ДР на ЗДДФЛ, произведения на изкуството сасъответните понятия по Закона за данък върху добавената стойност.
Съгласно т.20 от пар.1 на ДР на ЗДДС произведения на изкуството са:
а) картини, колажи и други подобни декоративни произведения, рисунки и графики, направени изцяло от ръката на художник, с изключение на планове и чертежи за архитектурни, инженерни, промишлени, търговски, топографски и други подобни цели, ръчно украсени фабрични изделия, театрални декори, декори за кино и други видове декори;
б) оригинални гравюри и литографии, като авторски отпечатъци, произведени в ограничени количества, направо в бяло и черно или в цвят на една или няколко плочи, направени изцяло от ръката на художника, независимо от процеса на изработка или използвания материал, с изключение на машинен или фотомашинен процес;
в) оригинални скулптури и пластики от всякакъв вид материал, изваяни изцяло от ръката на скулптора; скулптурни отливки на оригинала в рамките на 8 копия, чието изпълнение е контролирано от автора или от упълномощени от него художници;
г) гоблени и пана, изработени ръчно по художествен дизайн, в рамките на 8 копия;
д) единични керамични изделия, изработени изцяло от автора и подписани от него;
е) емайлирани рисунки върху медна плоча, изработени ръчно, в рамките на 8 копия, подписани от автора или с печат от студиото, с изключение на бижута и изделия от злато и сребро;
ж) художествени фотографии, подготвени за печат от автора или под негов контрол, с подпис на автора и с пореден номер, в рамките на 30 копия, независимо от размера.
Съгласно чл.3, ал.1 от Закона за меценатството произведение на културата по този закон е всяко произведение на изкуството, създадено в резултат на творческа дейност и изразено по какъвто и да е начин и в каквато и да е обективна форма, като:
1. литературни произведения и преводи на литературни произведения;
2. публицистични произведения;
3. музикални произведения и звукозаписи на музикални произведения;
4. аранжименти на музикални произведения и на фолклорни творби;
5. сценични произведения;
6. филми и други аудио- и аудиовизуални произведения;
7. произведения на изобразителното изкуство, включително произведения на приложното изкуство, дизайна и народните художествени занаяти;
8. произведения на архитектурата;
9. произведения на художествената и документалната фотография;
10. произведения на изкуството, създадени с помощта на компютърна програма;
11. изпълнения на артисти-изпълнители.
От изложеното в запитването, полученото финансиране е за професионална дейноств областта на журналистиката. Следователно,не попадате в обхвата на творците на културата и не създавате или изпълнявате произведения на изкуството.
На второ място се изисква наградата да е залауреати на конкурси по проекти и програми, финансирани изцяло или частично от Национален фонд „Култура“. Във вашия случай финансирането е получено от Фондация „Работилница за граждански инициативи“ и няма данни да е от Национален фонд „Култура“.
Видно от гореизложеното, полученото финансиране, като награда за журналистически умения и принос към развитие на българската журналистика не е и държавна награда за особени заслуги към българската държава и нация.
Въз основа на товадоходът следва да бъде квалифициран като облагаем по реда на чл.35, т.2 от ЗДДФЛ.
Същият следва да се декларира с ГДД по чл.50 в приложение № 6 .
Посочвате, че сте подали ГДД, като в съответствие с горепосоченото декларираният данък е дължим и следва да бъде заплатен.

Оценете статията

Вашият коментар