Приложение на разпоредбите на чл.176в от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)

3_
3_260/01.02.2018 г.
ЗДДС, чл. 176в, ал. 1;
ЗДДС, чл. 176в, ал. 6;
ЗДДС, чл. 176в, ал. 13;
ЗДДС, чл. 180в;
ППЗДДС, чл. 111г;
ППЗДДС, чл. 111д;
ППЗДДС, чл. 111е
ОТНОСНО: приложение на разпоредбите на чл.176в от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)
В запитването е посочено, че „А“ ЕООД е регистрирано в Търговския регистър и има регистрация по ЗДДС.
Основната дейност е производство на зърнени и технически култури – пшеница, рапица, слънчоглед и царевица. Има регистрация като Земеделски производител и притежава Регистрационна карта на ЗП от ОД„Земеделие“.
За нуждите на стопанската си дейност дружеството е получател на течни горива, освободени за потребление по чл. 20, ал. 2, т. 1 от Закона за акцизите и данъчните складове /ЗАДС/ от „Б“ АД.Във връзка с чл. 176в, в сила от 06.08.2016 г., „А“ ЕООД е получател на течни горива, освободени за потребление на стойност над 25 000 лв. и е представило обезпечение в размер на 50 000 лв. за срок до 20.02.2018 г.
Във връзка с горното са поставени следните въпроси:
1. Трябва ли „А“ ЕООД да представи ново обезпечение поради изтичане срока на банковата гаранция?
2. Във връзка с чл.176в от ЗДДС и въведената нова ал. 13, в сила от 01.01.2018 г., „А“ ЕООД като земеделски производител освободен ли е от задължението за предоставяне на обезпечение?
3. Трябва ли „А“ ЕООД да освободи предоставеното обезпечение, ако вече е извън хипотезите на чл.176в, ал. 1 от ЗДДС?
При така изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на ЗДДС (обн. ДВ, бр. 63 от 4 август 2006 г. , посл. изм. ДВ, бр. 97 от 05 декември 2017 г.) и Правилника за приложението му (ППЗДДС, обн. ДВ, бр. 76 от 15. 09. 2006 г., посл. изм. ДВ. бр. 24 от 21 март 2017 г.) е изразено следното принципно становище:
Съгласно чл. 176в, ал. 1 от ЗДДС всяко данъчно задължено лице е длъжно да предостави обезпечение в пари, в държавни ценни книжа или в безусловна и неотменяема банкова гаранция за срок една година пред компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите, когато за текущия данъчен период:
1. извърши облагаеми доставки на течни горива със ставка на данъка 20 на сто и с обща стойност на данъчните им основи над 25 000 лв., или
2. общата стойност на данъчните основи при вътреобщностни придобивания на течни горива надвиши 25 000 лв., или
3. получи течни горива, освободени за потребление по чл. 20, ал. 2, т. 1 от Закона за акцизите и данъчните складове, с обща стойност на данъчните им основи над 25 000 лв., ако не е възникнало основание за обезпечение на друго основание.
По силата на ал. 6 на същата разпоредба, когато са налице условията по ал. 1, лицето е длъжно да предостави ново обезпечение не по-късно от 14 дни преди изтичането на срока на предходното обезпечение. Размерът на новото обезпечение се определя по реда на ал. 2.
Редът за предоставяне, освобождаване и усвояване на обезпечението по цитираната правна норма се определя с Правилника за прилагане на Закона за данък върху добавената стойност /ППЗДДС/, Глава седемнадесета “а“ Предоставяне, освобождаване и усвояване на обезпечение по чл. 176в от закона при доставки на течни горива.
Разпоредбата на чл. 111г, ал. 1 от ППЗДДС регламентира, че при промяна на обстоятелствата, които са от значение за определяне размера на обезпечението, лицето предоставя ново обезпечение и подава в 7-дневен срок преди промяната по реда на чл. 111б, ал. 2 и 3 ново заявление по образец – приложение № 36. Съгласно ал. 2 на същата разпоредба, когато данъчната основа на облагаемите доставки/вътреобщностните придобивания на течни горива или стойността на получените течни горива, освободени за потребление за текущия данъчен период, надхвърли размера на данъчната основа на облагаемите доставки, вътреобщностните придобивания или стойността на течните горива, освободени за потребление, за които е предоставено вече обезпечение, се предоставя ново обезпечение или допълнение към вече предоставеното обезпечение. Новото обезпечение е в размер не по-малък от 20 на сто от данъчната основа на облагаемите доставки/вътреобщностните придобивания на течни горива или стойността на получените течни горива, освободени за потребление за текущия данъчен период, но не по-малко от 50 хил. лв. Нормата на ал. 3 предвижда, че когато данъчната основа на облагаемите доставки/вътреобщностните придобивания на течни горива или стойността на получените течни горива, освободени за потребление за текущия данъчен период, е в по-малък размер от данъчната основа на облагаемите доставки, вътреобщностните придобивания или стойността на течните горива, освободени за потребление, за които е предоставено вече обезпечение, може да се предостави ново обезпечение в съответния размер или да се поиска частично освобождаване на предоставеното обезпечение. Новото обезпечение е в размер не по-малък от 20 на сто от данъчната основа на облагаемите доставки/вътреобщностните придобивания на течни горива или стойността на получените течни горива, освободени за потребление за текущия данъчен период, но не по-малко от 50 хил. лв.
Предвидената в чл. 176в, ал. 1 от ЗДДС регламентация е, че обезпечението при доставки на течни горива се предоставя за срок от една година. В тази връзка, на основание чл. 176в, ал. 6 от ЗДДС, когато за данъчно задълженото лице са налице условията за предоставяне на обезпечение и след изтичане на едногодишния срок на предходното обезпечение, това лице е длъжно да предостави ново обезпечение. Новото обезпечение се предоставя в срок не по-късно от 14 дни преди изтичане на срока на предходното обезпечение. Размерът на новото обезпечение се определя по реда на ал. 2 на чл. 176в от ЗДДС и е не по-малък от 20 на сто от данъчната основа на облагаемите доставки, придобиванията или стойността на получените течни горива, освободени за потребление за предходния данъчен период, но не по-малко от 50 000 лв.
Съгласно чл. 176в, ал. 7 от ЗДДС /в сила от 01.01.2018 г./ обезпечението се освобождава и лицето се заличава от регистъра по ал. 10 преди изтичането на едногодишния срок, когато регистрацията на лицето по този закон е прекратена, когато лицето няма да извършва сделки по ал. 1 и няма неуредени задължения за данък върху добавената стойност, глоби или имуществени санкции във връзка с нарушения по закона.
В случая се има предвид, че данъчните основи на облагаемите доставки на течни горива, или на придобиванията, или стойността на освободените за потребление за всяка поотделно са под 25 хил. лв., или лицето преустановява и няма да извършва сделки с течни горива, и няма неуредени задължения за данък върху добавената стойност, глоби или имуществени санкции във връзка с нарушения по закона.
По силата на чл. 111д, ал. 1 от ППЗДДС по повод на подаденото от лицето искане за освобождаване на обезпечението органът по приходите извършва проверка относно наличието на гореизброените обстоятелства и в 7-дневен срок от постъпване на искането обезпечението се освобождава, освен когато в същия срок не е възложена ревизия.
Когато е налице непогасено изискуемо задължение за данък върху добавената стойност на лицето, обезпечението се усвоява по реда за принудително изпълнение, предвиден в ДОПК /чл.111е от ППЗДДС/.
Новата разпоредба на чл. 176в, ал. 13 /ДВ, бр. 97 от 2017 г., в сила от 01.01.2018 г./ от ЗДДС предвижда, че регистриран земеделски производител, който извършва зареждане с течни горива на превозни средства, машини, съоръжения или друга техника, регистрирана по Закона за регистрация и контрол на земеделската и горската техника /ЗРКЗГТ/, или бюджетна организация, когато осъществяват вътреобщностно придобиване на течни горива или получават течни горива, освободени за потребление по чл. 20, ал. 2, т. 1 от Закона за акцизите и данъчните складове, предназначени за собствено потребление, се освобождават от задължението за предоставяне на обезпечение.
Предвид горното земеделският производител е освободен от задължението за предоставяне на обезпечение по реда на чл. 176в от ЗДДС само и единствено по отношение на получени горива, които са предназначени за собствено потребление и се извършва зареждане на превозни средства, машини, съоръжения или друга техника, регистрирана по ЗРКЗГТ. При неизпълнение на посочените условия, цитираното изключение не се прилага.
С оглед пълнота на изложението следва да се отбележи, че при неизпълнение на задължението за предоставяне на обезпечение при доставки на течни горива са предвидени сериозни санкции в чл. 180в от ЗДДС. Разпоредбата на ал. 1 на цитираната правна норма предвижда, че лице, което, като е длъжно, не предостави в срок обезпечение по чл. 176в или не предостави обезпечение, или предоставеното обезпечение не е в размера по чл. 176в, се наказва с глоба – за физическите лица, които не са търговци, или с имуществена санкция – за юридическите лица и едноличните търговци, в размер на дължимото обезпечение. При повторност на нарушението ал. 2 предвижда, че глобата, съответно имуществената санкция е в двойния размер на дължимото обезпечение.
При нарушение по ал. 1 от чл. 180в от ЗДДС, когато лицето е предоставило обезпечение в 7-дневен срок, следващ изтичането на срока, в който е следвало да бъде представено обезпечение, глобата, съответно имуществената санкция, е в размер 25 на сто от дължимото обезпечение, но не по-малко от 10 000 лв./чл.180в, ал. 3 от ЗДДС/.

Оценете статията

Вашият коментар