Приложение на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност в случай на публична продан по реда на ГПК.

3_3127/03.07.2009г.
ЗДДС, чл.131
ЗДДС, чл.45, ал.7
ППЗДДС, чл.83, ал.5
Относно: приложение на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойноств случай на публична продан по реда на ГПК.
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
Изп.дело №…./2008г. по описа на СИС при Районен съд – П е образувано по молба на Агенцията за държавни вземания въз основа на изпълнителен лист, издаден в полза на Държавен фонд „Земеделие”, срещу длъжника „А” ЕООД. Взискателят е поискал изпълнението да се насочи към следния недвижим имот, находящ се в град П: масивна едноетажна сграда с пристройка към нея с разгъната застроена площ от 595,42 кв.м, от които: баня 508,62 кв.м/етаж 251.85 кв.м и сутерен 256.77 кв.м/ и пристройка – 86.80 кв.м, построена върху общинска земя в гр.П, заедно с отстъпеното право на строеж върху земята за 595.42 кв.м, в квартал 86 по регулационния план на гр.П, целият отреден за градски парк, собственост на ипотекарния длъжник ЕТ „ПП”, като този имот е преустроен в кафе-аператив, снек-бар и диско-клуб.
Гореописаният недвижим имот е придобит от ЕТ”ПП”чрез покупко-продажба от Община П съгласно договор за продажба на недвижим имот общинска собственост от _____1997г., вписан в Служба по вписванията – П на _______1997г. С нотариален акт от _____2001г. е учредена договорна ипотека от ЕТ „ПП” за обезпечаване на вземането на Държавен фонд „Земеделие” в размер на _________ лв. С договор от _______2007г. предприятието на ЕТ „ПП” като съвкупност от права, задължения и фактически отношения, в състава на което е включено и правото на собственост върху описания по-горе имот, се прехвърля на „ПП07”ЕООД. Дружеството е регистрирано за целите на ДДС лице, което е установено чрез извършена справка в ТД на НАП. Обект на предстоящия опис е стара сграда по смисъла на ЗДДС, към която е направено пристрояване. Когато в резултат на извършен строеж може да се обособи нов обект, както е в случая, същият би могъл да е предмет на самостоятелна сделка. В зависимост от срока, който е изтекъл след датата на издаване на разрешението за ползване или удостоверението за въвеждане в експлоатация на обекта, обособен след пристрояването, същият може да подлежи на данъчно третиране, различно от това за сградата, към която е направено.
Предвид изложеното се поставя въпроса: при публичната продан как следва да се третира доставката – като освободена или облагаема, и ако е освободена дали следва цялата да се третира като такава или само част от нея?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на ЗДДС (обн. ДВ, бр.63 от 4 август 2006 г., посл. изм. ДВ, бр. 23 от 27 март 2009 г.) и ППЗДДС (обн. ДВ, бр.76 от 15.09.2006г., посл. изм. ДВ, бр..4 от 16.01.2009 г.) изразяваме следното становище:
В ЗДДС режимът на облагането на доставката на стоки или услуги при публичната продан е регламентиран в Глава четиринадесета „Специфични случаи на доставки“ и е приложим единствено в случаите, когато длъжникът е регистрирано по закона лице. Освен това е необходимо да се има предвид, че на облагане с ДДС ще подлежат само продажбите на стоки или имоти, които биха били предмет на облагаеми доставки по смисъла на чл.12 от същия закон в случаите на обикновена продажба. В този смисъл, не се облагат с данък върху добавената стойност принудителни продажби на стоки, които са предмет на освободена доставка, каквато е например прехвърляне на собственост върху сгради, които не са нови.
Независимо, че при публичната продан разпореждането с имота се извършва не по волята на доставчика /собственика на имота – длъжник по публичната продан/, законодателят не е лишил същия от правото на избор относно характера на доставката, когато същата е освободена по смисъла на ЗДДС. Съгласно чл.83, ал.5 от ППЗДДС, в сила от 01.01.2009 г., в случаите на публична продан по реда на чл.131 от закона правото на избор по чл.45, ал.7 от закона се упражнява от длъжника след покана от публичния или съдебния изпълнител. Когато до обявяването на проданта не постъпи писмено уведомление от длъжника, доставката се счита за освободена.
На основаниечл.45, ал.3 от ЗДДС доставката на сгради или на части от тях, които не са нови, доставката на прилежащите към тях терени, както и учредяването и прехвърлянето на други вещни права върху тях, са освободени доставки.
Определението за “сгради, които не са нови“, се извежда по аргумент за противното от определението, дадено в § 1, т. 5 от ДР на закона. С визираната норма с дадена дефиниция за “нови сгради“, а именно:
а) които към датата, на която данъкът за доставката им е станал изискуем, са с етап на завършеност “груб строеж“ или;
б) за които към датата, на която данъкът за доставката им е станал изискуем, не са изтекли 60 месеца считано от датата, на която е издадено разрешение за ползване по реда на Закона за устройство на територията.
По аргумент от чл. 45, ал. 3 от ЗДДС в случай, когато в резултат на извършен строеж би могло да се обособи нов обект след пристрояване и/или надстрояване, който нов обект би могъл да е предмет на самостоятелна сделка, следва да се приеме, че е налице нова сграда. Същата може да подлежи на различно данъчно третиране от първоначално построената сграда за частта, съответстваща на пристрояването и/или надстрояването, в зависимост от изтеклия срок след датата на издаване на разрешението за ползване или удостоверението за въвеждане в експлоатация.
В случаите, когато в резултат на преустройство не може да се обособи нов обект,който би могъл да е предмет на самостоятелна сделка не следва да се приеме, че е налице “нова сграда“, независимо от момента на издаване на разрешението за ползване, издадено във връзка с преустройството.
Предвид гореизложеното в настоящия конкретен случай е необходимо да се определи дали пристройката може да се обособи като обект, който би могъл да е предмет на самостоятелна сделка.
В случай, че пристройката може да бъде предмет на самостоятелна сделка, то енеобходимо да се определи дали същата отговаря на дефиницията за „нова” сграда, дадена в ЗДДС или същата е „стара” такава. Ако тази пристройка като обект, предмет на самостоятелна сделкапритежава качеството на „нова сграда” по смисъла на закона, то доставката й ще е облагаема и като предмет на публична продан за същата ще е дължим данък върху добавената стойност.
При положение, че пристройката е самостоятелен обект и е „стара сграда” по смисъла на закона, каквато е и основната сграда, в случая според изложеното в запитването и приложените документи, то приложение ще намери разпоредбата на чл.83, ал.5 от ППЗДДС. Необходимо е да имате предвид, чев този случай упражняването правото на избор от собственика на имота по реда на чл.83, ал.5 от ППЗДДС във връзка с чл. 45, ал. 7 от закона за едната от доставките /например за основната сграда/ не е обвързано със задължение за упражняване на същото право и за другата доставка /за пристройката/. Ето защо в поканата, която ще изпратите до длъжника по реда на чл.83, ал.5 от ППЗДДС считаме за уместно да конкретизирате двата обекта, по отношение на които същият може да упражни правото си на избор.
При положение, че пристройката не може да се определи като обект, който да бъде предмет на самостоятелна сделка, то същата не подлежи на самостоятелно данъчното третиране по ЗДДС. В този случай, като предмет на освободена доставка при публичната продажба натози имот няма да се дължи ДДС, освен ако собственика на имота не упражни правото си на избор съгласно чл.45, ал.7 от ЗДДС и по реда на чл.83, ал.5 от ППЗДДС.
Освен задължениетоза изпращане на покана до длъжника по реда на чл.83, ал.5 от ППЗДДС, съгласно чл.131, ал.1 от закона съдия изпълнителя е длъжен в 5-дневен срок от получаване на пълната цена по продажбата, да извърши и следните действия:
1. Да преведе дължимия данък по продажбата по банковата сметка на компетентната териториална дирекция на НАП. в която длъжникът е регистриран по ЗДДС, ако съгласно гореизложеното се дължи ДДС за продажбата;
2. Да състави документ за продажбата, определен с чл.83 от ППЗДДС, в три екземпляра – за съдебния изпълнител, за длъжника и за получателя (купувача);
3.Да предостави документа по т. 2 на длъжника и получателя в срок три дни от издаването му;
4. Да подаде уведомление/Приложение № 20 към ППЗДДС/ за издадения документ по т.2докомпетентната ТД на НАП, в която длъжникът е регистриран за целите на ДДС.
Когато длъжникът е упражнил правото си на избор относно характера на доставката и същата е облагаема, то съгласно чл.131, ал.2 от ЗДДС се приема, че в продажната цена е включен данъкът, като той заедно с продажната цена се превежда /плаща/ от получателя /купувача/ на публичния изпълнител/съдебния изпълнител/заложния кредитор.

Оценете статията

Вашият коментар