Приложение на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)

Изх. № М-24-31-5
Дата:26.02.2014 год.
ЗДДС, чл. 2, ал. 1;
ЗДДС, чл. 8;
ЗДДС, чл. 9;
ЗДДС, чл. 12;
ЗДДС, чл. 26, ал. 3, т. 3;
ЗДДС, чл. 44, ал. 1, т. 2;
ЗДДС, чл. 44, ал. 1, т. 4;
ЗДДС, чл. 82, ал. 1;
ЗДДС, чл. 96, ал. 2;
ЗДДС, чл. 119, ал. 1.
Относно: приложение на разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)
Във Ваше писмо, изпратено по повод извършване на проверка, вна Националната агенция за приходите (НАП) с вх. № М-24-31-5/20.01.2014 г., е изложено следното:
Проверяваното лице (кооперация) е юридическо лице, регистрирано по реда на Закона за кооперациите, осъществяващо дейност, свързана със стопанисване и управление на търговски комплекс „………………”. Кооперацията организира набирането на средства за материалната издръжка на комплекса, преразпределението и разходването на тези средства и поддържането на спомагателната дейност и съоръженията, обслужващи вътрешната и външната инфраструктура на сградата.
От събраните в хода на проверката документи е установено, че кооперацията е реализирала приходи от средства, събрани от собствениците и/или ползвателите на търговски обекти в търговския комплекс, във връзка със стопанисването и управлението на същия, които се отчитат, чрез фискално устройство, и за които кооперацията издава фактури на собствениците и/или ползвателите. Всички направени разходи, свързани със стопанисване и управление на търговския комплекс, се разпределят от кооперацията на собствениците и/или ползвателите съобразно търговската площ на обектите.
През м.02.2008 г. кооперацията е достигнала оборот за регистрация по реда на ЗДДС.
Установено е, че фактурите за получени доставки на ел. енергия, СОТ, В и К, топлоенергия и др. се издават на кооперация „…………….”, доколкото партидите за потребление на същите, са с потребител – кооперацията.
Кооперацията няма активи и финансовият резултат е нула.
Поставени са следните въпроси:
1. Следва ли, по отношение на услугите, извършвани във връзка с дейността накооперацията, свързана със стопанисването и управлението на търговския комплекс, да се приложи чл. 44, ал. 1, т. 2 и 4 от ЗДДС?
2. Налице ли е задължение за регистрация по ЗДДС на проверяваното лице (кооперацията), предвид установените обороти по двете фискални устройства?
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите, изразявам следното становище:
Съгласно чл. 2, ал. 1 от ЗДДС с данък върху добавената стойност се облага всяка възмездна доставка на услуга. По смисъла на чл. 8 от същия закон услуга е всичко, което има стойност и е различно от стока, от парите в обръщение и от чуждестранната валута, използвани като платежно средство. В чл. 9 от ЗДДС е предвидено, че доставка на услуга е всяко извършване на услуга. Съгласно чл. 12 от същия закон облагаема доставка е всяка доставка на услуга, когато е извършена от данъчно задължено лице и е с място на изпълнение на територията на страната, освен в случаите, в които закона предвижда друго.
В запитването е посочено, че основната дейност на кооперацията е свързана със стопанисване и управление на търговски комплекс, за което не е определено възнаграждение.
В тази връзка, следва да се има предвид, че безвъзмездните доставки са извън обектите на облагане, определени с чл. 2 от ЗДДС, освен хипотезите на чл. 6, ал. 3 и чл. 9, ал. 3 от ЗДДС. В случай, че се установи, че за извършената от кооперацията услуга, свързана със стопанисване и управление на търговския комплекс не е предвидено възнаграждение и при проверката е установено, че сумите, събирани от собствениците и/или ползвателите на имотите покриват стойността на направените от кооперацията разходи, свързани със стопанисване и управление на търговския комплекс, то тази дейност на кооперацията,следва да се счита като извършвана безвъзмездно и е извън обхвата на ЗДДС. В този случай, осъществяваната от кооперацията дейност, свързана със стопанисване и управление на търговския комплекс, не формира облагаем оборот за регистрация по реда на чл. 96, ал. 2 от ЗДДС.
За целите на признаване на разходите при собствениците и/или ползвателите на обектите, същите следва да бъдат документирани с първичен счетоводен документ по смисъла на Закона за счетоводството.
В случай, че се установи че е договорено или е налице възнаграждение за извършената от кооперацията услуга, свързана със стопанисване и управление на търговския комплекс, ще е налице доставка на услуга, която следва да се определи катооблагаема, при условие, че не попада в изрично посочените като освободени доставки по Глава четвърта от ЗДДС.
Предвид това, че по смисъла на чл. 1 от Закона за кооперациите, кооперацията е сдружение на физически лица, които осъществяват търговска дейност за задоволяване на техни икономически, социални и културни интереси, считаме че чл. 44, ал. 1, т. 2 и 4 от ЗДДС в конкретния случай е неприложим, доколкото разпоредбата се прилага по отношение на доставки, извършвани от организации, които не са търговци.
По отношение мястото на изпълнение на доставката приложим в случая е чл. 21, ал. 4, т. 1 от ЗДДС, съгласно който мястото на изпълнение на доставка, свързана с недвижим имот е мястото, където се намира този имот, т.е. доставката е с място на изпълнение на територията на страната.
В този случай, за кооперацията като лице, което не е регистрирано по ЗДДС, посочените доставки на услуги формират облагаем оборот по смисъла на чл. 96, ал. 2 от същия закон. Данъчната основа на доставката на извършваните услуги, свързани със стопанисване и управление на търговския комплекс е договореното или реално изплатено възнаграждение на кооперацията. Разходите за ел. енергия, СОТ, В и К, топлоенергия и др. са суми, дължими от собствениците и/или ползвателите на обектите, във връзка услугата, свързана със стопанисване и управление на търговския комплекс, и в този смисъл, със същите следва да се увеличи данъчната основа на тази доставка, на основание чл. 26, ал. 3, т. 3 от ЗДДС.
За доставката на услуга, свързана със стопанисване и управление на търговския комплекс, лице-платец на данъка е доставчикът, когато същият е регистрирано по ЗДДС лице, на основание чл. 82, ал. 1 от закона, като за нея следва да бъде издадена фактура. Когато получател по тази доставка е данъчно незадълженофизическо лице фактура може да не се издава. Съгласно чл. 119, ал. 1 от ЗДДС за доставките, за които издаването на фактура не е задължително, доставчикът, когато е регистрирано по закона лице, съставя отчет за извършените продажби, който съдържа обобщена информация за тези доставки за съответния данъчен период. Ако за доставката е платено в брой, с чек, с ваучер, с банкова кредитна или дебитна карта или с други заместващи парите платежни средства дружеството е длъжно да регистрира и отчита същата чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство, независимо дали е поискан друг данъчен документ.
ЗАМ.ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР
НА НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
/СТОЯН МАРКОВ/

Оценете статията

Вашият коментар