Приложение на чл. 114 от ЗДДС

1_99/15.07.2008
ЗДДС, чл 114, чл 71
Относно: Приложение на чл. 114от ЗДДС
Уважаеми г-н ……. ,
Във връзка с Ваше запитване с вх. № ………/15.07.2008 г., постъпило в Дирекция „ОУИ” – гр.Бургас, изразяваме следното становище:
Представена е следната фактическа обстановка- закупили сте стока от чуждестранно лице, неустановено в страната, регистрирано за целите на ЗДДС чрез акредитиран представител.Във връзка с доставката сте получили фактура, чиито вид и номер не отговаря на изискванията на чл.114 от ЗДДС. Въпросът който поставяте е относно правото Ви на приспадане на данъчен кредит.
Съгласно чл.69, ал.1 от ЗДДС лицата имат право да приспаднат данъка за стоките или услугите, които доставчикът – регистрирано по ЗДДС лице, му е доставил или предстои да му достави, когато стоките и услугите се използват за целите на извършваните от регистрираното лице облагаеми доставки. Не е налице право на данъчен кредит за данък, който е начислен неправомерно – чл.70, ал.5 от ЗДДС. Неправомерно начисляване на данък е налице, когато при определянето и начисляването на данъка са нарушение разпоредбите на ЗДДС и на ППЗДДС. Видно от чл.86, ал.1 от ЗДДС начисляването се извършва от регистрирано по ЗДДС лице, за което данъкът е станал изискуем, посредством издаване на данъчен документ, в който посочи данъка на отделен ред; включи размера на данъка при определяне на резултата за съответния данъчен период в справка-декларацията по чл.125 от с.з. за този данъчен период и посочи документа данъчния документ в дневника за продажбите за съответния данъчен период. Данъчен документ по смисъла на ЗДДС е и фактурата, която може да се издаде ръчно или автоматизирано. В чл.114 от ЗДДС са посочени изискванията, на които следва да отговарят фактурите, като в т. 2 от същата норма е посочено, че фактурата задължително съдържа пореден десетразряден номер, съдържащ само арабски цифри, базиран на една или повече серии в зависимост от отчетните нужди на данъчно задълженото лице, който идентифицира фактурата уникално. По силата на чл.121 от ППЗДДС регистрираните лица водят документация и отчетност в съответствие с изискванията на ЗСч., ЗДДС и ППЗДДС.
Доколкото в ЗДДС няма изрични правила, които да указват, че фактурата следва да се издава на български език, то следва да се приложат правилата на Закона за счетоводството /ЗСч./. Съгласно чл.З, ал.1 от ЗСч. първичните счетоводни документи в предприятията се съставят на български език с арабски цифри и в левове. Те могат да се съставят и на съответния чужд език в чуждестранна валута в случаите на сделки, уговорени в чуждестранна валута с чуждестранни контрагенти.
С оглед изложеното, считаме, че за Вас са налице ограничения на правото на приспадане на данъчен кредит, предвид това, че издадения данъчен документ не отговаря на изискванията, заложени като задължителни реквизити на данъчния документ.
В тази връзка може да се свържете акредитирания представител на чуждестранното лице за съдействие за издаване на фактура съобразно изискванията на ЗДДС и ППЗДДС с цел упражняване на правото на приспадане на данъчен кредит по нея.

Оценете статията

Вашият коментар