Приложение на чл. 176в от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)

3_2843/19.12.2016г.
ЗДДС, чл.176в
ОТНОСНО: приложение на чл. 176в от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)
Според изложеното в запитването дейността на дружествотое дистрибутор на течни горива. Във връзка с разпоредбата на чл.176в от ЗДДС е предоставено обезпечение в пари, което желае да замени с безусловна и неотменяема банкова гаранция.В тази връзка се поставят следните въпроси:
1.На каква база или период следва да се издаде тази банкова гаранция?
2. В случай, че банковата гаранция трябва да е на стойност по-голяма от първоначално предоставеното обезпечение предвид обстоятелството, че за издаването на същата е необходим период от време в рамките на месец, дружеството ще бъде ли в нарушениена закона?
При така изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на ЗДДС (обн. ДВ, бр. 63 от 4 август 2006 г., посл. изм. ДВ, бр. 97 от 06.12.2016 г.) и Правилника за прилагане на ЗДДС (ППЗДДС, обн. ДВ, бр. 76 от 15.09.2006 г., посл. изм. ДВ, бр. 70 от 09.09.2016 г.) изразяваме следното принципно становище:
С разпоредбата на чл. 176в в ЗДДС е въведено задължение при осъществяване на търговия с течни горива лицата да предоставят обезпечение в пари, държавни ценни книжа или в безусловна и неотменяема банкова гаранция за срок една година пред компетентната по чл. 8 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) териториална дирекция на Националната агенция за приходите (ТД на НАП).
Съгласно чл. 176в, ал. 1 от ЗДДС задължението за предоставяне на обезпечение възниква, когато данъчно задълженото лице за текущия данъчен период е:
– извършило облагаеми доставки на течни горива със ставка на данъка 20 на сто и с обща стойност на данъчните им основи над 25 хил. лв. В тази хипотеза се включват и случаите, при които лицето действа от свое име и за чужда сметка, включително и когато доставката, по която е получател, е отчетена от доставчика му по реда на чл. 118, ал. 6 от ЗДДС, както и когато лицето действа като купувач при условията на чл. 329 от Търговския закон;
– извършило вътреобщностно придобиване на течни горива, които не са предназначени за потребление от лицето, осъществило вътреобщностното придобиване, с обща стойност на данъчните основи на придобиванията над 25 хил. лв.;
– получило течни горива, освободени за потребление по чл. 20, ал. 2, т. 1 от Закона за акцизите и данъчните складове (ЗАДС) на стойност над 25 хил. лв., ако не е възникнало основание за обезпечение на друго основание. В тази хипотеза е без значение дали получените течни горива са предназначени за потребление от лицето.
Размерът на обезпечението се изчислява според правилото на чл.176в, ал.2 от закона, която разпоредба предвижда, че предоставеното обезпечение при доставки на течни горива следва да бъде в размер не по-малък от 20 на сто от:
-данъчната основа на облагаемите доставки със ставка на данъка 20 на сто,
-общата стойност на данъчните основи на вътреобщностните придобивания, или
-стойността на получените течни горива, освободени за потребление по чл.20, ал.2, т.1 от ЗАДС, за предходния данъчен период, но не по-малко от 50 000 лв.
На основание чл.176в, ал. 4 от закона при промяна на обстоятелствата, които са от значение за определяне размера на обезпечението, се предоставя ново обезпечение в 7-дневен срок преди промяната. Новото обезпечение е със срока на предоставеното вече обезпечение по ал. 1 и е в размер не по-малък от 20 на сто от данъчната основа на облагаемите доставки/вътреобщностните придобивания на течни горива или стойността на получените течни горива, освободени за потребление, с които се надхвърля размерът от 20 на сто от данъчната основа на облагаемите доставки, придобиванията или стойността на получените течни горива, освободени за потребление, за които е предоставено вече обезпечение.
По силата на ал.12 на чл.176в от закона редът за предоставяне, освобождаване и усвояване на обезпечението се определя с ППЗДДС.
Съгласно чл. 111г, ал.1 от ППЗДДС при промяна на обстоятелствата, които са от значение за определяне размера на обезпечението, лицето предоставя ново обезпечение и подава в 7-дневен срок преди промяната по реда на чл. 111б, ал. 2 и 3 ново заявление по образец – приложение № 36.
На основание ал.2 на чл.111г от ППЗДДС, когато данъчната основа на облагаемите доставки/вътреобщностните придобивания на течни горива или стойността на получените течни горива, освободени за потребление за текущия данъчен период, надхвърли размера на данъчната основа на облагаемите доставки, вътреобщностните придобивания или стойността на течните горива, освободени за потребление, за които е предоставено вече обезпечение, се предоставя ново обезпечение или допълнение към вече предоставеното обезпечение. Новото обезпечение е в размер не по-малък от 20 на сто от данъчната основа на облагаемите доставки/вътреобщностните придобивания на течни горива или стойността на получените течни горива, освободени за потребление за текущия данъчен период, но не по-малко от 50 хил. лв.
Разпоредбата на ал.3 на чл.111г от правилника указва, че когато данъчната основа на облагаемите доставки/вътреобщностните придобивания на течни горива или стойността на получените течни горива, освободени за потребление за текущия данъчен период, е в по-малък размер от данъчната основа на облагаемите доставки, вътреобщностните придобивания или стойността на течните горива, освободени за потребление, за които е предоставено вече обезпечение, може да се предостави ново обезпечение в съответния размер или да се поиска частично освобождаване на предоставеното обезпечение. Новото обезпечение е в размер не по-малък от 20 на сто от данъчната основа на облагаемите доставки/вътреобщностните придобивания на течни горива или стойността на получените течни горива, освободени за потребление за текущия данъчен период, но не по-малко от 50 хил. лв.
Независимо от горното, следва да се отбележи, че е допустимо извършването на замяна на един вид обезпечение с друг – в конкретния случай на обезпечение в пари с обезпечение в безусловна и неотменяема банкова гаранция, като следва да се предостави искане за замяна и оригинала на банковата гаранция. Новото обезпечение следва да бъде със срок, не по-кратък от срока, посочен в първото обезпечение.
По отношение на размера на новото обезпечение същото следва да е в размер не по-малък от 20 на сто от данъчната основа на облагаемите доставки/вътреобщностните придобивания на течни горива или стойността на получените течни горива, освободени за потребление за текущия данъчен период, но не по-малко от 50 000 лв. Доколкото обезпечението се предоставя за срок от една година и в закона е определен неговият минимален размер, няма пречка да се предостави такова в по-голям размер след преценка на характера и обема на доставките, извършвани от дружеството.
В заключение информираме, че при неспазване на сроказа предоставяне на обезпечение законът е предвидил административно-наказателна отговорност с разпоредбата на чл. 180в, ал. 1 от закона, според която лице, което, като е длъжно, не предостави в срок обезпечение по чл. 176в от ЗДДС или не предостави обезпечение, или предоставеното обезпечение не е в размера по чл. 176в от ЗДДС, се наказва с глоба – за физическите лица, които не са търговци, или с имуществена санкция – за юридическите лица и едноличните търговци, в размер на дължимото обезпечение. При повторност на нарушението ал. 2 предвижда, че глобата, съответно имуществената санкция е в двойния размер на дължимото обезпечение.

Оценете статията

Вашият коментар