Приложение на чл.26, ал.3, т.1 от ЗДДС и чл.15 от ППЗДДС.

2_728-1/10.05.2012 г.
чл.26, ал.3, т.1 от ЗДДС и чл.15 от ППЗДДС
ОТНОСНО: приложение на чл.26, ал.3, т.1 от ЗДДС и чл.15 от ППЗДДС.
Дружеството не е регистрирано по ЗДДС. Притежава недвижим имот ( ателие), който е обявен за продажба.
Въпросите са:
1. При издаване на фактурата за продажба, следва ли освен цената на недвижимия имот да се прибавяти дължимите: нотариална такса по ЗННД, данък за придобиване на имущество по ЗМДТ и такса вписване по ЗТР?
2. Ако тези разходи трябва да се включат, това означава ли че всички документи по прехвърлянето трябва да бъдат издадени на името на дружеството, за да не се генерира печалба, която реално не е реализирана от ЕООД .
При така изложената фактическа обстановка изразяваме следното становище:
ПО ПЪРВИ ВЪПРОС:
Данъчно задължено лице по смисъла на чл.3, ал.1 от ЗДДС е всяко лице, което извършва независима икономическа дейност, без значение от целите и резултатите от нея . На основание чл.113, ал.1 от ЗДДСвсяко данъчно задължено лице – доставчик, е длъжно да издаде фактура за извършената от него доставка на стока или услуга или при получаване на авансово плащане. Съгласно чл.113, ал.9 от ЗДДС данъчно задължените лица, които не са регистрирани по този законили са регистрирани на основание чл.97а, ал.1 и 2, чл. 99 и чл.100, ал.2 нямат право да посочват данъка в издаваните от тях фактури.Същите посочват във фактурата основанието за неначисляване на данъка съгл. Чл.114, ал.1, т.12 от ЗДДС : в случая чл.113, ал.9 от ЗДДС.
За целите на облагане с ДДСданъчната основа е стойността, върху която се начислява или не се начислява данък в зависимост от това, дали доставката е облагаема или освободена, като същата се увеличава с всички други данъци и такси, в това число и акциз, когато такива са дължими за доставката /чл.26, ал.1 и ал.3 от ЗДДС/.
Предвид цитираните разпоредби като данъчно задължено лице по смисъла на чл.3, ал.1 от ЗДДС сте длъжни да издадете фактура за извършената доставка, като нямате право да посочвате данък в издадената фактура. Тъй като данъчната основа по смисъла на чл.26, ал.1 е стойността върху която се начислява ДДСот регистрирано по ЗДДС лице за Вас като нерегистрирано по закона лице не възниква задължение за определяне на данъчна основа по този ред.
ПО ВТОРИ ВЪПРОС:
Обект на облагане с данък по чл.44 от ЗМДТ са недвижимите имоти, придобити по възмезден начин. На основание чл.45, ал.1 от ЗМДТ данъкът се заплаща от приобретателя на имуществото освен ако е уговорено друго. В случай, когато е уговорено, че данъкът се дължи от двете страни, те отговарят солидарно. Когато страните са се уговорили, че данъкът се дължи от прехвърлителя, другата страна е поръчител. Съгласно чл. 45, ал. 2 от ЗМДТ когато приобретателят на имуществото е в чужбина, данъчно задължен е прехвърлителят.
Съгласно чл.85, ал.1, т.1 от Закона за нотариусите и нотариалната дейност /ЗННД/ нотариални такси се събират за извършване на нотариални действия и на други действия от нотариус в размер, определен по Тарифата за нотариалните такси към ЗННД. Същите се заплащат от купувача на нотариуса, който от своя страна му издава сметка – фактура по чл. 89 ЗННД.
Съгласно чл.4, б.”а” от Правилника за вписванията нотариалният акт подлежи на вписване в Службата по вписванията – Агенция по вписванията по местонахождение на недвижимия имот. За вписването е дължима такса съгласно чл.4, б. „в” от Закона за държавните такси, определен в чл.2 от Тарифата за държавните такси, събирани от Агенцията по вписванията.
Съгласно гореизложеното както местният данък, така и нотариалната такса и таксата за вписване, представляват публични задължения, които са определени нормативно по размер и дължими от преобретателя на недвижимия имот.

Оценете статията

Вашият коментар