Приложение на чл. 3 от ЗДДС от регистриран по ЗДДС нотариус

1_20-28-24/08.12.2008
Относно: приложение на чл. 3 от ЗДДС от регистриран по ЗДДСнотариус
Във връзка с писмено запитване постъпило в дирекция „ОУИ”…изразявамеследнотопринципно становище :
Упражнявате дейност като нотариус и сте регистрирано лице по ЗДДС . Въпросите, които задавате са:” Нотариус регистриран по ЗДДС, дължи ли ДДС при сделки с имущество, което не е свързано с дейността му като нотариус и с качеството му на нотариус? Има ли значение от гледна точка на ЗДДС по какъв начин е придобито това имущество, дали е лична или в семейна имуществена общност и дали е придобито преди и след регистрацията на нотариуса по ЗДДС.”
Данъчно задължено лице съгласно чл. 3, ал. 1 от ЗДДС е всяко лице, което извършва независима икономическа дейност, без значение от целите и резултатите от нея .Ето защо, в случаите, когато физическо лице подлежи на вписване в специалния регистър по реда на ЗДДС, независимо в какво юридическо качество то осъществява независима икономическа дейност – търговец, земеделски производител, свободна професия, частен съдебен изпълнител и т.н., за целите на облагането с ДДС данъчно задължено лице е физическото лице и съответно физическото лице е правният субект, който подлежи на регистрация по ЗДДС. В този смисъл е и разпоредбата на §1, ал. 2 от ДР на ППЗДДС, според която физическите лица са длъжни да се идентифицират за целите на закона с получения при регистрацията си идентификационен номер по ДДС за всички извършвани от тях доставки, представляващи независима икономическа дейност.
Регистрацията ви за целите на ЗДДС е като субект физическо лице, въпреки че дейността, за която сте регистрирани , е извършването на нотариална дейност съгласно Закона за нотариусите и нотариалната дейност . В чл. 9, ал. 1 от ЗННД изрично са упоменати дейностите, които нотариусът не може да извършва едновременно с дейността си като нотариус . В този смисъл спазвайки ЗННД някои дейности, които ако упражнявате като физическо лице, извън кръга на нотариалната ви дейност, може да се включат в кръга на независимата икономическа дейност по смисъла на ЗДДС . Примерно, експлоатацията на материално и нематериално имущество с цел получаване на редовен доход от него ( извън упражняването й по занятие )също е приравнена на независима икономическа дейност по смисъла на чл. 3, ал. 2 от ЗДДС . Законът не поставя условия експлоатацията на това имущество да е във връзка с дейността ви, за която сте регистрирани за целите на ДДС, а именно, упражняването на нотариална дейност съгласно ЗННД . Законът не поставя условиясъщо така това имущество как е придобито, нито дали има пряка връзка между имуществото и упражняването ви на нотариална дейност съгласно ЗННД. Няма значение от гледна точка на ЗДДСкога е придобито имуществото, дали е преди регистрацията ви по ЗДДС или след нея, както и наличието/липсата на съпружеска имуществена общност върху това имущество.Принципно, ако вие извършвате освен нотариална дейност( която е в кръга на независимата икономическа дейност ) , и друга дейност, която също отговаря на изискванията за независима икономическа дейност, тези дейности извършвани от вас като данъчен субект физическо лице независимо в какво качество-свободна професия, земеделски производител, наемодатели т . н . се включват в понятието независима икономическа дейност по смисъла на ЗДДС .Доставките, които извършва едно лице в рамките на независимата икономическа дейност,могат да бъдат както облагаеми(чл. 12, ал. 1 от ЗДДС ), освободени (глава четвъртаЗДДС ), а така също и с място на изпълнение извън територията на страната ( чл. 69, ал. 2 от ЗДДС) .
По отношение на разпоредителните сделки с имущество, което не е включено в независимата икономическа дейност на физическото лице (което е регистрирано по ЗДДС) не е предмет на облагане с ДДС . Пример в това отношение може да бъде личното имущество на физическото лице извън кръга на независимата икономическа дейност , без значение дали е придобито преди или след регистрацията по ЗДДС, както и дали е/или не е в режим на семейна имуществена общност . ‘

Оценете статията

Вашият коментар