Приложение на чл. 50, ал. 1, т. 5 от ЗДДФЛ

ОТНОСНО: Ползване на данъчно облекчение по чл.18 от ЗДДФЛ
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН …,
В отговор на направеното от Вас запитване, постъпило вДирекция ОДОП -… с вх. № … от 08.12.2015 год., Ви уведомяваме за следното:
В запитването излагате следната фактическа обстановка:
Издадено Ви е решение на ТЕЛК на 06.07.2011 г. съссрок до 01.07.2014 г., с което Ви е определена намалена работоспособност 74 %. От 26.07.2012г. придобивате право на пенсия за осигурителен стаж и възраст. Започнали сте работа и Ви удържат дължимия данък за изплатеното възнаграждение.
Във връзка с горното задавате въпрос дали имате право на данъчно облекчение, след като срокът, определен с решението на ТЕЛК не е изтекъл при придобиването на правото за пенсия за осигурителен стаж и възраст?
След разглеждане на запитването и приложените писмени документи, изразявам следното принципно становище:
С оглед разпоредбите на ЗДДФЛ, в чл. 18, ал. 1 е предвидено, че сумата от годишните данъчни основи по чл. 17 за лица с 50 и с над 50 на сто намалена работоспособност, определена с влязло в сила решение на компетентен орган, се намалява със 7920 лв., включително за годината на настъпване на неработоспособността и за годината на изтичане срока на валидност на решението.
Ползването на данъчно облекчение от лица с намалена работоспособност се осъществява при наличие на следните условия:същите да притежават влязло в сила решение на компетентен орган, с което се определя50 и над 50 на сто намалена работоспособност. Данъчно облекчение се ползва при подаването на годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ, към която се прилага копие на валидно решение на ТЕЛК/НЕЛК. Само за доходите от трудови правоотношения данъчното облекчение за лица с намалена работоспособност може да се ползва в месечен и в годишен аспект.
За да е валидно експертното решение, то следва да обхваща годината на ползване на данъчно облекчение в срока на действието си или да е издадено с пожизнено определена степен на неработоспособност.
От приложените копия от решение на ТЕЛК и разпореждане за отпускане/изменяне/ на пенсия се установява, че в срока на решението на ТЕЛК сте навършили възраст за придобиване право на пенсия по чл. 68 от Кодекса за социално осигуряване.
За да бъде определено може ли да се ползва пожизнено степента на трайно намалена работоспособност, следва да се разгледат нормите на Закона за здравето /ЗЗ/.
Действието на сегашната норма на чл. 101, ал. 5 от Закона за здравето, в сила от 01.07.2010 г. /, постановява, че „видът и степента на увреждане на лицата, придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст по чл. 68 от Кодекса за социално осигуряване, се определят пожизнено.”
На основание § 10а, ал.1 от ПЗР на ЗДДФЛ /ДВ, бр.41 от 02.06.2009г., в сила от 01.07.2009г./ лицата с определени с валидно решение на компетентен орган вид и степен на увреждане 50 и над 50 на сто ползват данъчно облекчение за лица с намалена работоспособност по реда на този закон.
Съгласно алинея 3 от §10а на ПЗР на ЗДДФЛ(ДВ, бр. 99 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г.) лицата с намалена работоспособност 50 и над 50 на сто, установена след навършване на възрастта за придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст по чл. 68 от Кодекса за социално осигуряване, както и лицата, навършили възраст за придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст по чл. 68 от Кодекса за социално осигуряване, в срока на решението на ТЕЛК (НЕЛК), ползват данъчно облекчение за лица с намалена работоспособност по реда на този закон, независимо от определения в експертното решение срок.
С оглед разпоредбата на чл.18, ал.2 от ЗДДФЛ, месечната данъчна основа по чл.42, ал.2 за доходи от трудови правоотношения на лица с 50 и с над 50 на сто намалена работоспособност се намалява с 660 лв., включително за месеца на настъпване на неработоспособността и за месеца на изтичане срока на валидност на решението.
Видно е, че за да е изпълнен фактическият състав на цитираната разпоредба, следва едновременно да са налице следните условия:
-получените доходи да са от трудови правоотношения;
-лицето получател на дохода да е с 50 и с над 50 на сто намалена работоспособност;
От фактическата обстановка, изложена в запитването се предполага, че получавате доход от трудови правоотношения, т.е. отговаряте на първото условие на чл. 18, ал. 2 от ЗДДФЛ. Второто от условията, при наличието на което се ползва данъчното облекчение е физическото лице да разполага с валидно, влязло в сила решение, издадено от компетентен орган /ТЕЛК или НЕЛК/, с което се определя съответният процент намалена работоспособност /50 и над 50 на сто/. От приложеното към запитването експертно решение на ТЕЛК е видно, че сте със 74 % трайно намалена работоспособност.
Съгласно чл. 42, ал. 3, т. 1 от ЗДДФЛ, месечната данъчна основа се намалява с данъчното облекчение за намалена работоспособност по чл. 18, ал. 2 от ЗДДФЛ. Видно от цитираната разпоредба, на облагане подлежи доход, за който месечната данъчна основа превишава 660 лв. Прилагайки реда на ЗДДФЛ за данъчни облекчения на лица с намалена работоспособност /50 и над 50 на сто/ и предвид изложената фактическа обстановка, работодателят следва да Ви удържа авансов данък върху сумата, надвишаваща 660 лв.,когато месечната данъчна основа по чл. 42, ал. 2 от ЗДДФЛ е над 660 лв.
Данъчното облекчение за намалена работоспособност се ползва и при определянето на годишния размер на данъка, включително за годината на настъпване на неработоспособността и за годината на изтичане срока на валидност на решението – чл. 18, ал. 1 от ЗДДФЛ. Годишният данък се определя от работодателя по основно трудово правоотношение към 31 декември на данъчната година, съгласно чл. 49, ал. 1 от ЗДДФЛ. В този случай годишната данъчна основа за доходите от трудови правоотношения ще се намали с годишния размер на данъчното облекчение, т.е. със 7920 лв., без оглед броя на месеците през годината, за които е валидно решението на ТЕЛК/НЕЛК – чл.49, ал. 3, т. 2 от ЗДДФЛ. Необходимо е да сте представили на работодателя по основното трудово правоотношение копие от решението на ТЕЛК/НЕЛК. Когато определеният годишен размер на данъка е по-нисък от размера на авансово удържания данък, работодателят до 31 януари на следващата година възстановява разликата на лицето – чл. 49, ал. 6 от ЗДДФЛ.
В случай, че към 31 декември на годината имате само един работодател и тойне е определил годишния размер на данъка за всички придобити през данъчната година доходи от трудови правоотношения и пълният размер на данъка за данъчната година не е удържан до 31 януари на следващата година или надвнесеният авансов данък не е възстановен до същата дата, то тогава подаването на годишна данъчна декларация е задължително. Срокът за подаване на декларацията е 30 априлна годината, следваща годината на придобиване на дохода, съгласно чл. 53, ал. 1 от ЗДДФЛ.
Следователно, за нуждите на данъчното облагане за придобити доходи през 2011 г. и следващи години можете да ползвате правата на данъчния закон като лице с намалена работоспособност.

Оценете статията

Вашият коментар