Приложение на чл.50,ал.1 от ЗДДФЛ за подаване на ГДД

ЗДДФЛ – чл. 3, чл. 28, чл. 50, ал. 1, т. 1 и чл. 53, ал. 1
ОТНОСНО: Приложение на чл.50,ал.1 от ЗДДФЛ за подаване на ГДД
от наследници на Едноличен търговец

Изложена от Вас фактическа обстановка:
Запитването го правите в качеството на наследник на фирма ЕТ «Х», за което сте подали документи в Агенцията по вписвания, след като съпруга Ви управител на фирмата е починал на 26.01.2009г.
Интересувате се следва ли подадете годишна данъчна декларация за 2008год.
Изразяваме следното становище:
При смърт на физическо лице, което през данъчната година е получило облагаеми доходи в т.ч. от дейност като едноличен търговец, наследниците не следва да подават данъчна декларация по чл. 50 от Закона за данъците върху доходите на физически лица /ЗДДФЛ/ за доходите му. Аргументите за това се извличат от разпоредбите на данъчния закон и по конкретно от:
-чл. 3 от ЗДДФЛ, където е визирана лична отговорност за данъка върху
доходите на физическите лица;
-чл. 50, ал. 1 т.1 от ЗДДФЛ, където е регламентирано задължението за подаване на данъчната декларация. Според тази норма данъчнозадължените по този закон лица подават годишна данъчна декларация за придобитите през годината доходи, подлежащи на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа и с данък върху годишната данъчна основа по чл.28 от стопанска дейност като едноличен търговец в регламентирания с чл.53 ал.1 от с.з. срок до 30 април на годината, следваща годината на придобиване на дохода.
Предвид гореизложеното, липсва правно основание и възможност наследниците да подават данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за доходи, получени приживе от наследодателя. Не следва да се подава и Справката за определяне на окончателния размер на осигурителния доход на наследодателя, която е приложение към годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ.

Оценете статията

Вашият коментар