Приложение на чл. 70, ал. 2, т. 1 от ЗДДС

1_20-18-115/17.05.2008
ЗДДС, чл. 70, ал. 2, т. 1
Относно:Приложение на чл. 70, ал. 2, т. 1 от ЗДДС
Уважаеми г-н ……
Във връзка с ваше запитване с вх. № 20-18-115/17.05.2008 г., постъпило в Дирекция „ОУИ” – гр.Бургас, изразяваме следното принципно становище:
Описаната в запитването фактическа обстановка е следната: Регистрирано по ЗДДС лице закупува лек автомобил по договор за финансов лизинг/договор не е представен към запитването/ . Основен предмет на дейност на дружеството е – търговия на дребно. Същото лице съгласно договор от 08.01.2008г. отдава автомобила си под наем на друга фирма, която има лиценз за извършване на таксиметрови превози. Поставен е следния въпрос:- има ли право на данъчен кредитрегистрираното лице.
Правото на приспадане на данъчен кредит е уредено в разпоредбата на чл. 68-69 от ЗДДС. В същото време в чл. 70 ал.2 от ЗДДС е предвидено изключение от това правило, като са посочени случаите, в които не се прилагат разпоредбите на чл.69, а именно:- когато лекият автомобил ще се използва единствено за транспортни и охранителни услуги, таксиметрови превози, отдаване под наем , куриерски услуги или подготовка на водачи на МПС, включително при последващата им препродажба.
Съгласно чл. 12, ал. 1 от Закона за автомобилните превози, таксиметров превоз на пътници може да се извършва от търговци, притежаващи удостоверения за регистрация, или от водачи, извършващи дейността от името на регистриран превозвач, но за своя сметка.
В списъка към Удостоверението за регистрация за извършване на таксиметров издавано на основание чл. 12, ал. 5 от Закона за автомобилните превози превоз /издадено на 12.02.2006г/, регистрираният превозвач е включил към удостоверението за регистрация за извършване на таксиметров превоз и лекият автомобил, собственост на ревизираното лице.
В същото време са представени към запитването документи, от които е видно, че вуведомителното писмо от 21.01.2008г за регистрация на ЕТАФП с фискална паметкато данъчно задължено лицее вписано ревизираното лице.
В хода на ревизионното производство, органът по приходите следва да установибезпристрастно фактите и обстоятелствата от значение за определяне назадълженията на лицата. В тази връзка ако се установи, че посочения лек автомобил се използва единствено и само за дейностите, описани в чл. 70 ал. 2 т.1 от ЗДДС , то за платения данък е налице правото на приспадане на ДДС .

Оценете статията

Вашият коментар