Приложение на чл. 92, ал. 1, т. 6 от ЗДДС

3_3430/15.07.2008 г.
ЗДДС, чл. 92, ал. 1;
ППЗДДС, чл. 68, ал. 3
Относно: приложение на чл. 92, ал. 1, т. 6 от ЗДДС
Според изложената фактическа обстановка дружеството е формирало следните резултати по справки-декларации:
?Деклариран ДДС за възстановяване
– 5 482.02 лв.
?І-ви трим. период ДДС за възстановяване-611.16 лв.
?ІІ-ри трим. период ДДС за внасяне
– 1 500.00 лв.
?ІІІ-ти трим. период ДДС за възстановяване – 1 285.20 лв.
Задълженото лице не се е възползвало от правото си на възстановяване в 45-дневен срок. Поставеният въпрос е, позовавайки се на разпоредбата на чл. 92, ал. 1, т. 6 от ЗДДС, има ли право задълженото лице да открие процедура по приспадане за следващия посочен данък за възстановяване в размер на 611.16 лв., за който да текат нови тримесечни данъчни периода?
При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на ЗДДС /обн.ДВ, бр.63 от 4 август 2006 г., посл. изм. ДВ, бр.113 от 28.12.2007 г./ и Правилник за прилагане на закона за данък върху добавената стойност /ППЗДДС, обн. ДВ, бр.76 от 15 септември 2006 г., посл. изм. ДВ, бр.39 от 15.04.2008 г./ изразяваме следното становище:
Съгласно чл. 92, ал. 1 от ЗДДС данъкът за възстановяване по чл. 88, ал. 3 от закона се прихваща, приспада или възстановява, както следва:
1. при наличие на други изискуеми и неизплатени данъчни задължения и задължения за осигурителни вноски, събирани от Националната агенция за приходите, възникнали до датата на подаване на справка-декларацията, органът по приходите прихваща тези задължения с посочения в справка-декларацията данък за възстановяване; за остатъка, ако има такъв, се прилага редът по т. 2;
2. когато няма други изискуеми и неизплатени задължения по т. 1 или техният размер е по-малък от посочения в справка-декларацията данък за възстановяване, регистрираното лице приспада данъка за възстановяване или остатъка по т. 1 от дължимия данък за внасяне, посочен в справка-декларациите, подавани в следващите три поредни данъчни периода;
3. ако след приспадането по т. 2 остане данък за внасяне, той се дължи в срока по чл. 89;
4. ако след изтичането на срока по т. 2 има остатък от данъка за възстановяване, органът по приходите прихваща този остатък за погасяване на други изискуеми и неизплатени данъчни задължения или задължения за осигурителни вноски, събирани от Националната агенция за приходите, или го възстановява в 45-дневен срок от подаването на последната справка-декларация;
5. ако данъкът за възстановяване, по отношение на който е започнала процедура по приспадане, не е приспаднат изцяло към подаване на справка-декларацията за последния от трите данъчни периода, всеки друг данък за възстановяване по справка-декларация за някой от тези три данъчни периода се добавя към него и подлежи на възстановяване или прихващане наред с остатъка и в срока по т. 4;
6. ако не са налице условията по т. 5, за следващия посочен данък за възстановяване по справка-декларация започват да текат нови три поредни данъчни периода на приспадане, следващи периода, в който е посочен този данък.
Конкретният случай, описан в запитването, касае хипотеза, при която регистрирано лице декларира в подадена от него справка-декларация за определен данъчен период данък за възстановяване, за който е налице основание за приспадане по реда на чл. 92, ал.1 от ЗДДС, като след изтичане на срока по чл. 92, ал. 1, т. 2 от закона е налице остатък от данъка за възстановяване в размер на 3 892.02 лв. /5482.02 лв.-1 500лв./
Всеки друг данък за възстановяване по справка-декларация, възникнал за някой от трите данъчни периода се добавя към неприспаднатия данък за възстановяване, с който е започнала процедурата по приспадане и подлежи на прихващане или възстановяване по реда и при условията на чл. 92, ал. 1, т. 5 от ЗДДС.
Посочените резултати по справки-декларации и цитираните законови разпоредби илюстрират приключила процедура по чл. 92, ал. 1, т. 2 от ЗДДС. В този случай са приложими разпоредбите на чл. 92, ал. 1, т. 4 и т. 5 от ЗДДС, както и чл. 68, ал.3 от ППЗДДС, съответно в последната справка-декларацията е следвало да се попълни кл. 80 със сумата от 5 878.38 лв.
Предвид на това, че условието по чл. 92, ал. 1, т. 5 от ЗДДС е налице, разпоредбата на т. 6 от същата правна норма не е приложима, поради което за следващия посочен данък за възстановяване по справка-декларация – 611.16 лв. не започват да текат нови три поредни данъчни периода на приспадане.
За възстановяване или прихващане на недекларираната в кл. 80 сума – ДДС в размер на 5 878.38 лв., следва по собствена инициатива задълженото лице да подадете искане по реда на чл.129 от Данъчно-осигурителен процесуален кодекс /ДОПК/.

Оценете статията

Вашият коментар