Приложение на чл.96, ал.3 от ЗДДС

ОТНОСНО: приложение на чл.96, ал.3 от ЗДДС
Във връзка с Ваше писмо, постъпило в Дирекция „ОУИ”-… свх. № … от 08.11.2010г. е изложена следната фактическа обстановка:
Фирмата няма регистрация по ЗДДС и извършва търговска дейност – продажби на дребно от магазин, нает по договор за наем. Дружеството е придобило недвижим имот – магазин, през м.03.2009г., без ръководството да има яснота за каква цел ще се използва имота – за собствена дейност или за отдаване под наем. В края на 2009г. е сключен договор за наем, като същият започва от 01.01.2010г. и е безсрочен. Ръководството е счело, че имотът ще се отчита като инвестиционен. През м.12.2010г. имотът ще се продава и със стойността от продажбата му приходите ще надхвърлят 50 000 лв. за 12 месечен период назад.
Поставен е въпрос ще участва ли стойността на продажбата на имота в облагаемия оборот по чл.96, ал.1 от ЗДДС, предвид изключението на ал.3 от същия член.
Предвид неизяснената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададения от Вас въпрос, изразяваме следното принципно становище:
Съгласно чл.96, ал. 1 от ЗДДС, всяко данъчно задължено лице с облагаем оборот 50000 лв. или повече, за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец, е длъжно в 14-дневен срок от изтичането на данъчния период, през който е достигнало този оборот, да подаде заявление за регистрация по този закон. При определяне на облагаемия оборот се включват облагаемите доставки, включително облагаемите с нулева ставка, доставки на финансови услуги по чл. 46 и доставки на застрахователни услуги по чл. 47.
По силата на чл.96, ал.3 от закона, в облагаемия оборот не се включват доставките на горепосочените финансови и застрахователни услуги, когато не са свързани с основната дейност на лицето, както и доставките на дълготрайни материални или нематериални активи, използвани в дейността на лицето. Не се включват и доставките, за които данъкът е изискуем от получателя по чл.82, ал.2 и 3 от ЗДДС.
Във Вашето запитване не е изяснено дали магазина, който ще продавате е нова сграда по смисъла на ЗДДС или същият е стара сграда, поради което ще разгледаме две хипотези.
Съгласно чл.45, ал.3 от ЗДДС, освободена доставка е доставката на сгради или на части от тях, които не са нови.
Следва да се има предвид, че основният режим на доставките по чл. 45, ал. 3от ЗДДС е “освободена доставка“.
Поради това, когато едно лице осъществи такива доставки преди датата на регистрацията си по ЗДДС, същите не формират облагаем оборот.
Предвид гореизложеното, ако предмет на продажбата е магазин, който е стара сграда, стойността от продажбата му няма да участва при формирането на облагаемия оборот по чл.96, ал.1 от ЗДДС.
Съгласно чл. 12, ал. 1 от ЗДДС, облагаема доставка с всяка доставка на стока или услуга по смисъла на чл. 6 и 9, когато е извършена от данъчно задължено лице по този закон и е с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка, извършена от данъчно задължено лице, освен в случаите, в които този закон предвижда друго.
Предвид цитираната норма, облагаема е всяка доставка, свързана със земя и сгради, за която изрично не е посочено в ЗДДС, че има характер на освободена. В този смисъл, облагаема доставка е продажбата на нова сграда /параграф 1, т.5 от ДР на ЗДДС/.
В конкретния случай, ако обекта на доставката е «нова» сграда, следва да се съобразят разпоредбите на чл.96, ал.3 от ЗДДС.
По смисъла на ал.3 на чл.96 от закона, в облагаемия оборот не се включват доставките на дълготрайни материални или нематериални активи, използвани в дейността на лицето.
Изразът “Дълготрайни материални или нематериални активи, използвани в дейността на лицето“ следва да се тълкува в два аспекта- дефиниране на понятията дълготрайни материални/ нематериални активи и тълкуване на израза “използване на активите за дейността на лицето“.
По отношение на лицата, които са предприятия по смисъла на чл. 1, ал. 2 от ЗСч, при определяне на понятията дълготрайни материални/ нематериални активи е необходимо да се спазват изискванията на ЗСч и приложимите счетоводни стандарти.
По отношение тълкуването на израза: “използване на активите за дейността на лицето“ – от облагаемия оборот следва да се изключат само тези активи, които участват непосредствено в независимата икономическа дейност и допринасят/спомагат за извършването й, като е налице пряка или косвена обусловеност между използването на актива и извършваните от лицето доставки, без самите активи да са предмет на доставка. При последваща доставка с предмет разпореждане с отделен дълготраен актив, същата не се включва в облагаемия оборот по силата на чл. 96, ал. 3 от ЗДДС.
В изключението не попадат активи, които лицето държи за продажба. Т.е, теследва да се квалифицират като материални запаси или инвестиционни имоти.
В този смисъл, във Вашия случай, предвид факта, че сте счели съответния обект /в случай, че същия е нов по смисъла на ЗДДС/ като инвестиционен, би могло да се направи извода, че същия не попада в хипотезата на чл.96, ал.3 от ЗДДС и приходите от продажбата следва да участват при определяне на облагаемия оборот по чл.96, ал.1 от закона.
Следва да се има предвид, че всеки конкретен случай следва да се преценява отделно, като се вземат предвид всички факти и обстоятелства.

Оценете статията

Вашият коментар